Optymalizacja systemu Windows dla procesorow wielordzeniowych.txt

(3 KB) Pobierz
Optymalizacja systemu Windows dla procesorow wielordzeniowych

http://forum.pclab.pl/topic/271526-Optymalizacja-systemu-Windows-dla-procesorow-wielordzeniowych/

Optymalizacja systemu dla procesorow wielordzeniowych.

Ponizsze instrukcje i pliki dotycza Windows XP (PL) 32bit, a takze czesciowo 64bit.

AMD i Intel:
1) instalujemy Aktualizacja dla systemu Windows XP (KB896256) dostepna TUTAJ (poprawka jest rowniez w zalaczniku tego postu)

Wiecej o poprawce i jej dzialaniu TUTAJ - ten HotFix nie jest instalowany w systemie Windows Update, jedyna mozliwoscia jest instalacja reczna.
2) po instalacji system poprosi o restart ktory wykonujemy
3) w archiwum oprocz poprawki znajduje sie zip zawierajacy wpisy do rejestru wlaczajace i wylaczajace ta poprawke. Uwaga: domyslnie, nawet po instalacji HotFixa jest on wylaczony.

Aby dodatkowo (dla ostroznych) sprawdzic czy poprawka bedzie poprawnie dzialac nalezy po jej instalacji w BOOT.ini poszukac przelacznika "/usepmtimer" - jezeli jest to znaczy ze wszystko powinno byc OK (Panel Sterowania -> System -> Zaawansowane -> Uruchamianie i odzyskiwanie (ustawienia) -> Uruchamianie systemu (edytuj)) 
Uwaga: jakiekolwiek reczne zmiany w tym pliku groza zatrzymaniem bootowania Windowsa. Przykladowo poprawnie wygladajacy wpis, podkresle *przykladowo* - wazne jest to, aby przelacznik "/usepmtimer" znajdowal sie na koncu wpisu wskazujacego na lokalizacje uzywanego system, NIC innego NIE zmieniamy:

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect /usepmtimer

Dla procesorow AMD dodatkowo nalezy doinstalowac:
1) sterowniki CPU ze strony AMD TUTAJ
2) po zalecanym restarcie instalujemy AMD Dual-Core Optimizer dostepny TUTAJ


Ewentualne problemy:
1) po zmianie jednordzeniowego CPU na wielordzeniowy, system nadal pracuje w trybie pojedynczego CPU. Wina lezy po stronie zainstalowanego ACPI w Windowsie - MS w takim wypadku nie widzi innego rozwiazania anizeli przeinstalowanie systemu od zera, co jest duzym uproszczeniem problemu.
W wiekszosci przypadkow tak drastyczne dzialanie jest niepotrzebne. Mozna wymusic w systemie XP (oraz 2003) przelaczenie na tryb procesorow wielordzeniowych. Wykonujemy to komenda (uwaga: spacje, przecinki maja znaczenie itd)

rundll32 syssetup,SetupInfObjectInstallAction ACPIAPIC_MP_HAL 128 %windir%\inf\hal.inf

po dwukrotnym restarcie komputera cieszymy sie dwu lub wiecej rdzeniowym procesorem. Na czas restartow proponuje wylaczyc programy uruchamiane wraz z systemem.

Uwaga: ta operacja w przypadku niepowodzenia (b. rzadko, ale sie zdarza w wyniku np. niekopatybilnosci plyty glownej, blednego ustawienia opcji ACPI w biosie) nie pozwoli na uruchomienie systemu!

2) w niektorych przypadkach na systemach z AMD instalacja poprawki MS KB896256 razem z AMD Dual-Core Optimizer moze doprowadzic do niestabilnosci systemu - nie spotkalem sie osobiscie z takim przypadkiem ale z rzadka wystapuja opisy takich problemow na Internecie (choc trzeba przyznac nie wiadomo do konca czy akurat z winy tych dwoch poprawek).
3) ewentualne przyspieszanie gier wystepuje i na X2 i na Core 2 Duo!

Spis procesorow wielordzeniowych wraz z ich taktowaniem, jadrem, TPD* etc dostepny TUTAJ - strona slowacka ale oznaczenia sa jasne i uniwersalne.
Do sprawdzenia jaki procesor aktualnie posiadamy proponuje uzywac CPU-Z.

*TDP (Thermal Design Power) - rozumienie terminu jest inne w przypadku wiodących producentów procesorów - Intela i AMD. W rozumieniu AMD 'TDP to maksymalna moc jaką może pobierać w obciążeniu (idle, stress) procesor komputera, zaś w rozumieniu Intela jest to ilość wydzielanego ciepła, które trzeba odebrać z jednostki centralnej (Wikipedia).


Moze sie ten poradnik komus przyda - sam sie z tym meczylem po przejsciu z A64 na X2. Korzystalem z opisow GAR'a z xtremesystems.org, crux2005 z pretaktovanie.sk oraz informacji znalezionych na grupach dyskusyjnych. Wszelkie uwagi mile widziane.
Zgłoś jeśli naruszono regulamin