Układ sympatyczny
Układ nerwowy dzieli się na dwa odrębne układy:
§ Ośrodkowy układ nerwowy
§ Obwodowy układ nerwowy
Obwodowy układ nerwowy podporządkowany jest ośrodkowemu układowi nerwowemu poprzez związany z nim system połączeń nerwowych.
Obwodowy układ nerwowy dzieli się na dwa zasadnicze układy:
o Układ somatyczny (animalny)
o Układ autonomiczny
Układ somatyczny jest zależny od naszej woli i pozwala na wykonywanie dowolnych czynności. Układ autonomiczny nie jest podporządkowany naszej woli.
Układ autonomiczny dzieli się na dwa przeciwstawne układy tj.
· układ sympatyczny zwany adrenergicznym lub współczulnym
· układ parasympatyczny zwany cholinergicznym lub przywspółczulnym
UKŁAD AUTONOMICZNY
Działa przeciwstawnie do układu współczulnego. Odpowiedzialny jest za odpoczynek organizmu i poprawę trawienia.
Jest on aktywny w czasie odpoczynku i powoduje następujące reakcje organizmu. Działają względem siebie antagonistycznie np.przyśpiesza akcje serca,uruchamia się układ który powoduje ,że serce zwalnia.
Autonomiczny układ nerwowy reguluje czynności wszystkich narządów wewnętrznych. Stan pobudzenia w ośrodkach autonomicznych powoduje wyzwolenie impulsu nerwowego, który przedostaje się za pomocą nerwów autonomicznych do ich zakończeń, znajdujących się w narządach wykonawczych.
Synapsa – jest to styk między komórkami nerwowymi (neuronami) w OUN, w zwojach oraz między neuronem a komórką efektora (narządu wykonawczego). W synapsie następuje przekazanie stanu czynnościowego z komórki na komórkę (przekaźnictwa synaptyczne). Synapsa składa się z błony presynaptycznej, która należy do zakończenia nerwowego, szczeliny synaptycznej i błony postsynaptycznej, tj. błony następnej komórki. W kolbce synaptycznej znajdują się pęcherzyki synaptyczne zawierające mediator.
UKŁAD AUTONOMICZNY SYMPATYCZNY
W tym układzie występują trzy rodzaje włókien nerwowych: włókna przedzwojowe, zwój włókien nerwowych, włókna pozazwojowe.
Jest to tzw. układ stresu (walka i ucieczka). Jest on aktywny w czasie stresu i powoduje następujące reakcje organizmu:
szybsza praca serca,
ü zwiększenie dostawy glukozy do mięśni i mózgu przez rozkład glikogenu w wątrobie,
ü rozszerzenie źrenic,
ü wzmaga skurcz mięśni gładkich,
ü zwiększa agregację płytek krwi (trombocytów),
ü zahamowanie perystaltyki jelit,
ü podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi poprzez zwężenie naczyń krwionośnych mięśni szkieletowych,
ü rozkurcz mięśni gładkich naczyń skórnych (skóra ciepła i czerwona),
ü skurcz mięśni gładkich naczyń mięśni szkieletowych (szybsze zaopatrywani mięśni w tlen),
ü zwiększenie oporu obwodowego w naczyniach tętniczych,
ü wydzielanie łez,
ü rozszerzenie mięśni oskrzeli w płucach,
Mózg tworzy pięć podstawowych części:
KRESOMÓZGOWIE – tworzy półkule mózgowe, które są ważną częścią mózgu.Wyróżniamy półkulę prawą i lewą, oddzielone są podłużną szczeliną. Każda półkula podzielona jest przez bruzdy na cztery płaty: czołowy, ciemieniowy, skroniowy, potyliczny. Półkule od strony zewnętrznej są korą mózgową (tzw. Istota szara ), a ich wnętrze tworzy ISTOTA BIAŁA, utworzona z mielinowych aksonów, komórek neuronowych ułożonych w wiązki.KORA MÓZGOWA – jest pofałdowana i podzielona funkcjonalnie na trzy rejony: pola czuciowe, pola ruchowe, pola kojarzeniowe. W korze mózgowej znajdują się liczne ośrodki odpowiedzialne za różne funkcje. W płacie potylicznym są ośrodki wzrokowe. W płacie skroniowym ( nad uchem ) są ośrodki słuchowe. W płacie czołowym znajdują się ośrodki termiczne oraz mechaniczne. Kora mózgowa posiada ośrodki wyższych czynności mózgowych : ośrodek pamięci, świadomości, pisania, kojarzenia, myślenia
MIĘDZYMÓZGOWIE – tworzy wzgórze i podwzgórze. Wzgórze przekazuje impulsy czuciowe i ruchowe do kory mózgowej. Ułożone niżej podwzgórze stanowi ośrodek regulujący pracę narządów wewnętrznych. W tej części znajdują się gruczoły dokrewne: przysadka i szyszynka oraz ośrodki: głodu, sytości, termoregulacji, pragnienia, agresji oraz pobudliwości seksualnej.
ŚRÓDMÓZGOWIE – tutaj przekazywane są z narządów zmysłów wrażenia słuchowe oraz wzrokowe.
MÓŻDŻEK- podobnie jak kresomózgowie, jest podzielony na dwie półkule. Pokryty substancją szarą i licznymi bruzdami. Jest drugą pod względem wielkości częścią mózgu. Odpowiada ona za koordynacje mięśniową i ruchową, znajdują się w tej części ośrodki równowagi.Rdzeń przedłużony nazywamy zamózgowiem. Znajdują się w nim ośrodki odruchów bezwarunkowych. Ta właśnie część kontroluje pracę serca, proces wymiany gazowej, kichanie, kaszel i wydzielanie potu. Rdzeń przedłużony, śródmózgowie i międzymózgowie tworzą pień mózgu – wydłużoną część która stanowi podstawę, na której opiera się cały mózg.
Impuls nerwowy – przekazywanie informacji od receptora przez układ nerwowy do efektora, czyli zmiana potencjału elektrycznego wzdłuż neuronu.
Punkty zetknięcia między końcami poszczególnych neuronów nazywane są synapsami, a długie, cienkie części komórki nerwowej - aksonami.
–
SYNAPSAmiejsce przekazywania impulsu nerwowego z jednego neuronu na drugi lub na narząd wykonawczy (gruczoł, mięsień). Po dotarciu fali depolaryzacji do kolbki presynaptycznej dochodzi do wydzielenia mediatora (acetylocholina, noradrenalina, dopamina) z pęcherzyków synaptycznych do szczeliny synaptycznej.
Łuk odruchowy - to droga jaką przebywa impuls nerwowy od receptora bodźca poprzez neuron czuciowy, kojarzeniowy oraz ruchowy do efektora. Łuk odruchowy składa się z: receptora, dośrodkowej drogi doprowadzającej do neuronów czuciowych, ośrodka nerwowego, drogi odprowadzającej do efektora. W łuku odruchowym impuls nerwowy z receptora zawsze wędruje neuronem czuciowym do ośrodkowego układu nerwowego.
CUN czyli mózg i rdzeń przedłużony, ochronę mózgu stanowi czaszka oraz opony mózgowe –twardówkowa ,pajęczynówkowa, naczyniówkowa
(funkcja amortyzująca), natomiast rdzeń jest chroniony przez kręgosłup.
Początek formularza
Gruczoły dokrewne – produkują hormony wprost do krwi. Podwzgórze i przysadka są to gruczoły dokrewne regulujące prace innych gruczołów dokrewnych. Jednym z tych gruczołów jest tarczyca.
Tarczyca –TSH odpowiada za przemianę materii, czyli za wapniową.
Niedoczyn tarczycy objawia się:
- nadmierna suchość skory (łuszczenie, pieczenie, ściąganie),
- rogowacenie z zaciemnieniami na łokciach i kolanach,
- łamliwość paznokcia, rozdwajanie się,
- grzybice i zakażenia bakteryjne,
- łamliwe włosy, przerzedzenie włosów z jednoczesnym częstym przetłuszczaniem się skory głowy, częste występowanie łupieżu,
- suchość skory pięt i stop, nadmierne rogowacenie i skłonność do pękania pięt,
- zdarzają się obrzęki w obrębie twarzy i podudzia.
Nadczyn tarczycy:
- gorące ręce, skora gorąca, wilgotna, aksamitna, nie ma rogowacenia,
- dobry apetyt, a szybko się chudnie,
- duża nerwowość,
- na szyi można wyczuć tarczyce,
- skora po zabiegi zaczerwieniona,
- zdarzają się obrzęki w części koleinowej (skorka pomarańczowa),
- skora wrażliwa na wszelkie zabiegi.
Nadnercza:
a) rdzeń – hormon stresu (adrenalina), jest pochodzenia nerwowego, gdy się denerwujemy skora robi się blada, podwyższenie ciśnienia krwi, stężenie cukru we krwi.
b) kora – wpływają na gonady i jajniki.
Trzustka – wydziela insulinę i glucagon.
- stopa cukrowa (najczęściej kończą się amputacja, trzeba uważać żeby nie zaciąć nogi podczas zabiegu).
Gonady – czyli jajniki i jądra.
Jajniki wydzielają estrogeny, a jądra androgeny. Gdy za dużo estrogenów u mężczyzn, występuje trądzik, a u kobiet nadmiar estrogenu zdolność do obrzęków i celulitu. U mężczyzn nadmiar estrogenów występuje rzadki zarost, inna budowa ciała, ładna cera.
Przysadka-hormony pobudzające inne gruczoły dokrewneDół formularza
Przytarczyce-parathormon
Szyszynka-wydziela melatoninę
Grasica-w okresie dojrzewania
OKO ma w przybliżeniu kształt kuli o średnicy 24 mm, wypełnionej w większości bezpostaciową substancją (ciałkiem szklistym), znajdującej się pod ciśnieniem pozwalającym na utrzymanie jego kształtu.
Twardówka (sclera) jest najbardziej zewnętrzną częścią oka.. W przedniej części oka przechodzi w rogówkę.
Rogówka (cornea) kształtem przypomina wypukłe szkiełko od zegarkaMiędzy twardówką i siatkówką leży naczyniówka (choroidea), która wraz z tęczówką(iris) i ciałem rzęskowym (corpusciliare) tworzy błonę naczyniową, w której znajdują się naczynia krwionośne. Ciało rzęskowe utrzymuje soczewkę w odpowiednim położeniu.
Siatkówka (retina) jest receptorową częścią oka. Składa się z trzech warstw, przy czym najbliższa środka oka warstwa składa się z czopków i pręcików - komórek światłoczułych, a dwie pozostałe z neuronów przewodzących bodźce wzrokowe barwy i światło. Nieco niżej znajduje się plamka ślepa - miejsce pozbawione komórek światłoczułych i dlatego niewrażliwe na światło. Jest miejscem zbiegu nerwów łączących komórki światłoczułe z nerwem wzrokowym.
Soczewka (lens) jest zawieszona między tęczówką a ciałem szklistym na obwódce rzęskowe,i ma dwie wypukłe powierzchnie - przednią i tylną.
...
wiowis32