metodologia_badań_pedagogicznych.doc

(77 KB) Pobierz

Przedmiot: Metodologia badań pedagogicznych                                  dnia: 28 luty 2009 r.

 

Wykład 1                                  Temat: Wprowadzenie.

 

 

Metoda – typowe, powtarzalne sposoby zbierania , przetwarzania , analizowania danych empirycznych.

 

Metoda Badawcza – typowe, powtarzalne, sprawdzalne, zweryfikowane sposoby zbierania , przetwarzania, analizowania danych empirycznych zmierzających do uzyskania maksymalnie uzasadnionych odpowiedzi na stawiane w badaniu pytań.

 

Przedmiot badań – zespół zjawisk czy też pewien obszar rzeczywistości społecznej interesujący badaczy.(np. Rodzina)

 

Pytanie badawcze – konkretnie postawiony problem badawczy interesujący badacza. (np. Jaka jest kondycja moralna przeciętnej rodziny wiejskiej.?)

 

Problematyka badawcza – zespół pytań badawczych.

 

Populacja – zbiór elementów o których chcemy wnioskować.

 

Próba badawcza – wyselekcjonowanie z populacji zbioru elementów, na których będziemy realizować badania. ( dodana losowo lub celowo) . Przenoszenie wniosków z próby na populację jest możliwe w przypadku doboru losowego. W przypadku doboru celowego generalizowanie( przenoszenie) z próby na populację wymaga spełnienia dodatkowych warunków.

 



Populacja

studenci



16 tyś. Osób        



Próba   800 studentów w Warszawie

 

 

 

Metody badawcze dzielimy na:

l        ilościowe – ilościowy dobór próby ( minimum 1000 osób), ilościowa prezentacja danych (%), ilościowa interpretacja danych.

l        Jakościowe – jakościowy dobór próby ( dobór celowy np. Dzieci z ADHD), jakościowa prezentacja danych (liczby), jakościowa interpretacja danych.

 

 

 

Próba





Populacja                            84 uczniów

20 szkół                            sposób losowy             

 

 

Reprezentatywność próby odbywa się wtedy gdy , każdy element populacji miał taką samą szansę wejścia do próby.

 

Metody doboru próby:

losowy :

l        prosty dobór losowy - losowanie z „ kapelusza”

l        systematyczny dobór losowy – zastosowanie tak zwanego interwału doboru próby ( 1000 osób z populacji dzielonych przez 100 osób z próby otrzymujemy interwał 10 czyli wybieramy co 10 tą osobę.)

Operat – lista wszystkich elementów wchodzących w skład populacji i za pomocą interwału dobieramy osoby.

Celowy:

l        metody kuli śniegowej – badacz przeprowadza badanie z jednym elementem danej populacji . Próba dobierana jest na zasadzie rekomendacji. Ten typ doboru próby sprawdza się a niekiedy jest jedynym sposobem stosowanym w środowisku trudnym np. Narkomania, prostytucja, bezdomność.

l        Dobór akcydentalny – stosunkowo prymitywna metoda stosowana przez firmy marketingowe polegające na wyłapywaniu osób spełniających mniej lub więcej określonych kryteriów. Np. Badania testowe zainteresowań kobiet na tle kosmetyków.

 

Postawa danego człowieka wobec jakiegoś przedmiotu jest to zespół wiedzy na temat danego przedmiotu, emocji związanych z tym przedmiotem , skłonności do konkretnych  zachowań.

 

Czym się różni badanie naukowe od badania sondażowego?

 

Badanie naukowe – obejmuje 3 elementy struktury postawy (postawy człowieka –wiedza,  emocje, zachowania).

Badanie sondażowe – koncentruje się wyłącznie na jednym elemencie struktury postawy : emocje.

 

Fazy procesu badawczego:

1.      Rozpoznanie aktualnego stanu wiedzy w podejmowanym temacie – zapoznać się z aktualnymi wynikami by się odwołać i nie powielać – do swoich badań można dodać cudze prace dla porównania i wywnioskowania.

2.      Sformułowanie problemu badawczego – na przykład kondycja majątkowa, struktura rodziny ..

3.      Konceptualizacja  pojęć – dochodzenie do porozumienia co do znaczenia terminów jakimi posługujemy się w badaniu. Np. Rodzaj rodziny – konkubinat, związek małżeński itp. W wyniku tym powinniśmy  uzyskać wymiary pojęć jakie będziemy używać.

4.      Operacjonalizacja – przełożenie pojęć na praktykę badawczą. W jego wyniku musimy uzyskać wskaźniki umożliwiające dokonanie pomiaru tych pojęć np. Jaki jest charakter relacji partnerskiej ( nie wprost). Kiedy ostatni raz była pani z mężem w kinie? (Oddziałuje na wiedzę, emocje, zachowania).

5.      Dobór próby – losowy, celowy.

6.      Wybór hipotez badawczych. Hipoteza badawcza – propozycja twierdzenia naukowego. Powinna być formułowana w oparciu o przyjęte wcześniej problemy badawcze. Np. (problemem badawczym będzie : Jaka jest kondycja moralna przeciętnej rodziny wiejskiej.?

Hipoteza: Zakładam ,że ...; większość rodzin polskich ....

 

Trzeba mieć dobrą wiedzę na dany temat aby móc formułować właściwe hipotezy.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin