W poniższych materiałach znajdziecie opis kilku turniejów wiedzy, które przeprowadzić można na zuchowych zbiórkach.
· Milionerzy
Zuchy podzielone na 4-6 osobowe grupy przystępują do turnieju opartego na Milionerach. Każda grupa wybiera sobie kategorię pytań oraz stopień trudności (pytania punktowane za 1,2,3 punkty). Każda grupa może skorzystać z trzech kół ratunkowych: telefon do przyjaciela (zucha z innej grupy), pytanie do publiczności (wszystkie zuchy głosują na poprawna odpowiedź poprzez podniesienie ręki) oraz pół na pół.
· Idź na całość
Zuchy wybierają sobie bramki, szafki, pudełka (w zależności od możliwości miejsca, w którym toczy się turniej). W bramkach czeka na nich zadanie, pytanie bądź ilustracja do której musza dopasować napis. Oczywiście niektóre z pytań są łatwiejsze, niektóre trudniejsze, co wprowadza element ryzyka, zastanowienia.
· 1 z 10
Oczywiście turniej nie ograniczy się do 10 osób, wezmą w nim udział wszyscy uczestnicy zbiórki. Tak jak w pierwszej rundzie tytułowego turnieju, prowadzący zadaje 2 pytania dotyczące tematu zbiórki. Trzeba odpowiedzieć przynajmniej na 1, by przejść do drugiego etapu. W tym etapie zuchy już same wybierają osoby odpowiadające. Każdy ma trzy szanse. Za każdą błędną odpowiedź traci jedną. Gra toczy się do momentu, kiedy na placu boju pozostanie 5 osób, które przechodzą do ścisłego finału. Podczas finału zuchy mogą wybierać samego siebie do odpowiedzi, wówczas pytania punktowane są podwójnie. Jeśli jednak nie dowiedzą na pytanie zostanie im odebrana szansa (w finale ponownie każdy z nich ma 3 szansę). Gramy do momentu, kiedy uczestnicy zostaną bez szans. Wygrywa osoba, która zdobędzie najwięcej punktów.
· Krzyżówka
Uczestnicy, podzieleni na 4-6 osobowe grupy odpowiadają na kolejne hasła krzyżówki. Za prawidłową odpowiedź otrzymują tyle punktów, ile liter jest w haśle. Hasło główne punktowane jest podwójnie.
· Koło fortuny
Zuchy podzielone na zespoły, kolejno wybierają litery z hasła. Za każda literę mogą uzyskać 10 punktów, za odgadnięcie całego hasła dodatkowe 20. Hasła związane są z tematem zbiórki. Dodatkowo zuchy mogą dostawać ilustrację, np. Hasło w kole fortuny jest nazwą ptaka, rośliny czy ssaka przedstawionego na zdjęciu.
· Awantura o kasę –
Dzielimy gromadę na 4-6 osobowe grupy. Osoba prowadząca losuje jednego zucha z grupy, który będzie odpowiadał na postawione pytanie. Grupa wybiera dla niego dziedzinę (lub dział) wiedzy, z której będzie odpowiadać, po czym stawia wybraną ilość punktów (minimalnie 1, maksymalnie 10). Jeżeli zuch odpowie na pytanie, ilość postawionych punktów zostanie podwojona, jeśli nie odpowie, punkty zostaną odebrane. Oprócz tego, grupa za trzy punkty mogą wykupić podpowiedź do każdego pytania w postaci czterech możliwych odpowiedzi.
· Domino
Zadaniem zuchów jest ułożenie prawidłowo domina. Można wykorzystać to ćwiczenie np. podczas podsumowania cyklu podróżnika po Europie – na jednym z pół domina zapisana będzie nazwa kraju, na drugim narysowana flaga.
· Kim jestem?
Jeden z zuchów wybiera sobie postać, w którego za chwilę się wcieli. Będzie starał się poruszać jak wybrana postać, mówić jak on i odpowiadać na pytania tak jak prawdopodobnie odpowiedziała by ta postać. Pozostałe zuchy stają się dziennikarzami, którzy poprzez zadawane pytania i udzielane przez „postać” odpowiedzi starają się zgadnąć z kim mają do czynienia...
· Turniej „Eureka”
Każda z 4 biorących udział w turnieju grup po kolei będzie wybierała jedną dziedzinę, z której chciałby odpowiadać (dziedziny uzależnione są od tematu zbiórki, na której turniej będzie się odbywał). Następnie prowadzący zadaje 5 pytań, na które szóstki udzielają odpowiedzi. Po zadaniu wszystkich 5 pytań, grupa „prowadząca” (wybierający kategorie) zaznacza jedno z pytań jako punktowane podwójnie. Następnie grupy kolejno kładą na środku kartki z prawidłowymi odpowiedziami. Sprawdzanie odpowiedzi zaczynamy od grupy „prowadzącej”. Jeśli odpowiedział on prawidłowo, otrzymuje 100 punktów. Z puli tej jednakże odejmujemy po 20 punktów dla każdego grupy, który na dane pytanie również odpowiedział prawidłowo. W ten sposób za jedną prawidłową odpowiedź grupa „prowadząca” może zdobyć od 40 do 100 punktów w zależności od odpowiedzi pozostałych grup. Pozostałe grupy mogą za prawidłową odpowiedź uzyskać 20 punktów. Analogicznie jest w przypadku pytania punktowanego podwójnie, z tymże w tym przypadku ogólna liczba punktów to 200, zaś grupy odejmują z tej puli po 40 punktów za prawidłowe odpowiedzi. Po skończonej rundzie zmieniamy grupę „prowadzącą”, który wybiera swoją kategorię. Gra trwa do momentu, kiedy każda grupa będzie „prowadząca”. Wygrywa grupa, która ostatecznie zdobędzie najwięcej punktów.
2
zosiamarciniak