grupa pierwotna- rodzina.odt

(16 KB) Pobierz

(M.T.)

Pojęcie grupy pierwotnej wprowadził amerykański socjolog Charles  Cooley w 1909 roku. Według niego grupa pierwotna to grupa mała, odznaczająca się ścisłym zespoleniem jednostek poprzez stosunki osobiste i współpracę. W odróżnieniu od małej grupy wspólnota pierwotna musi się charakteryzować tym że:

      relacje między członkami przebiegają twarzą w twarz, czyli członkowie grupy muszą się znać osobiście i nie może być żadnych barier dla takiej komunikacji,

      charakter kontaktów nie jest wyspecjalizowany- nie są to grupy powoływane w celu realizacji konkretnego zadania,

      ich struktura nie jest tymczasowa i nie ulega rozpadowi, jak to występuje w przypadku grup celowych po wykonaniu zadania,

      mają małą liczbę członków,

      dominacją w niej intymne stosunki społeczne.

Cooley zaliczył do grupy pierwotnej:

      grupy oparte na stosunkach pokrewieństwa – rodzina

      grupy oparte na stosunkach przyjaźni – rówieśnicze i zabawowe

      grupy oparte na stosunkach sąsiedzkich

Rodzina to stosunkowo trwała grupa społeczna złożona z jednostek powiązanych przez wspólnych przodków, małżeństwo lub adopcję, która spełnia wobec swoich członków takie funkcje jak:

      prokreacja

      socjalizacja

      wychowanie

      opieka

      ekonomiczną

      kulturotwórczą

      nadania podstawowego statutu społecznego.

Rodziny dzielimy ze względu na ilość partnerów połączonych węzłem małżeńskim na monogamiczne i poligamiczne. Poligamia jest to forma małżeństwa, w której osób jednej płci może być więcej. Może to być związek jednego mężczyzny z wieloma kobietami czyli poligynia. Występująca w krajach muzułmańskich, oraz u niektórych ludów afrykańskich np. Masajów, Hotentotów, Buszmenów., lub jednej kobiety z wieloma mężczyznami czyli poliandria. Poliandria ma miejsce wśród ludów zamieszkujących obszary o niekorzystnych warunkach przyrodniczych, np. u niektórych plemion eskimoskich, indiańskich ( Szoszonów) i w Tybecie, gdzie tylko praca kilku mężczyzn jest w stanie zapewnić rodzinie utrzymanie. Monogamia czyli małżeństwo jednego mężczyzny i jednej kobiety. Socjolodzy uznają monogamię za podstawowy model stosunków panujących między ludźmi. Obecnie z powodu dużej liczby rozwodów i powtórnego zawierania małżeństw wytworzył się system zwany monogamią seryjną , Wprowadzili również rozróżnienie między tzw. małą rodziną ( rodziną nuklearną ) i wielką rodziną ( rodziną poszerzoną). W skład rodziny nuklearnej wchodzą : mężczyzna i kobieta pozostający ze sobą we współżyciu małżeńskim, oraz ich małoletnie dzieci, własnych lub adoptowanych. Rodzina poszerzona składa się z kilku rodzin nuklearnych ( dziadków, rodziców, dzieci ), które pozostają we wspólnym gospodarstwie domowymi i współpracują ekonomicznie.

Na rodzinę można spojrzeć z dwóch punktów widzenia:

      oczami dziecka- rodzina w której przychodzimy na świat

      oczami małżonka i rodzica- rodzina jaką zakładamy wstępując w związek małżeński.

Skoro na rodzinę można spojrzeć z dwóch punktów widzenia, to można powiedzieć, że każda rodzina zawiera w sobie dwie rodziny nuklearne, a większość ludzi to członkowie dwu rodzin nuklearnych.

W ostatnich latach powstało i zakorzeniło się wiele alternatywnych form związków intymnych:

      konkubinat- para nie związana węzłem małżeńskim prowadzi wspólne gospodarstwo domowe. Jest on popularny szczególnie wśród ludzi młodych np.  studentów, dla których stanowi etap prowadzący do małżeństwa.

      Rodzina z jednym rodzicem – na wskutek rozwodu, śmierci jednego z małżonków, lub braku odpowiedzialności partnera tylko jedno z rodziców decyduje się na wychowywanie dzieci, przeważnie są to samotne matki.

      samotność- gospodarstwo domowe  prowadzone przez samotne kobiety lub mężczyzn. Dla niektórych jest to etap przejściowy do małżeństwa, dla innych jest to świadomy wybór. Dużą grupę ludzi samotnych stanowią wdowy i wdowcy, oraz osoby rozwiedzione, które nie decydują się na ponowny związek.

      związki homoseksualne- pary homoseksualne przyjmują wzory życia rodzinnego jakie istnieje wśród par heteroseksualnych.

      małżeństwa bezdzietne- gdzie partnerzy nie chcą mieć dzieci, lub zwlekają z prokreacją z różnych powodów np. kariery zawodowej.

Zmianie także uległ tradycyjny model rodziny, w którym mąż pracował na utrzymanie rodziny, a żona troszczyła się o dom i dzieci, ale również w swej nowoczesnej formie rodzina odpowiedzialna jest za proces socjalizacji młodego człowieka oraz za zaspokojenie potrzeby intymności i partnerstwa.

Opracował M.T.

       

Zgłoś jeśli naruszono regulamin