Działanie Ecstasy.doc

(24 KB) Pobierz
Działanie Ecstasy (MDMA) i innych narkotyków na układ sercowo-naczyniowy

Działanie Ecstasy (MDMA) i innych narkotyków na układ sercowo-naczyniowy. Dlaczego Ecstasy może spowodować zawał serca u młodych ludzi.

Ecstasy (MDMA) jest syntetycznym psychoaktywnym narkotykiem o działaniu psychostymulującym (podobnym do amfetaminy) i halucynogennym (podobnym do LSD). MDMA - 3,4 methylenedioxymetamfetamina oprócz wymienionych wyżej działań jest także neurotoksyczna. Duże dawki narkotyku mogą powodować ostre zwyżki temperatury ciała (złośliwa hipertermia) prowadzące do uszkodzenia mięśni, nerek i uszkodzeń w układzie sercowo-naczyniowym.

Większość ludzi stosujących Ecstasy uważa ten narkotyk za nieszkodliwy. Powszechnie wiadomo, że MDMA może być u niektórych osób przyczyną zawału serca. W jednej z publikacji naukowych lekarze z Tajwanu opisują przypadek 27 letniego mężczyzny, który zmarł na zawał serca po przyjęciu dużej dawki Ecstasy. Był to drugi potwierdzony przypadek zawału serca po przyjęciu tego narkotyku z jakim spotkali się lekarze z National Taiwan University Hospital - Taipei.

Od dawna było wiadomo, że Ecstasy powodują wzrost ilości uderzeń serca na minutę, wzrost ciśnienia tętniczego i obciążenia serca. częstym powikłaniem kardiologicznym po MDMA jest gwałtowny spadek ciśnienia krwi i zaburzenia rytmu z migotaniem komór włącznie. Opisywany przez autorów pracy pacjent, zgłosił się do szpitala z uczuciem ucisku w klatce piersiowej, trwającym od ponad trzech godzin. Pacjent ten powiedział lekarzom, że dzień wcześniej pił alkohol i wziął pół tabletki Ecstasy. Pacjent ten nie miał żadnych czynników ryzyka choroby niedokrwiennej - takich jak obciążający wywiad rodzinny, wysokie ciśnienie tętnicze, cukrzyca. Z wywiadu wynikało, że był to któryś z kolei raz kiedy wziął ten narkotyk. Nigdy wcześniej nie stosował amfetaminy czy pochodnych chemicznych MDMA.

Po wykonaniu badania EKG stwierdzono zawał serca i skierowano pacjenta do pracowni hemodynamiki. Lekarze przeprowadzający badanie uwidocznili masywny skrzep w prawej tętnicy wieńcowej. Nie wiadomo do końca jaki jest bezpośredni mechanizm powstawania skrzeplin w naczyniach wieńcowych w wyniku przyjęcia Ecstasy. W przypadku innych leków takich jak kokaina wiadome jest , że działają one prozakrzepowo.

Pomimo, że autorzy pracy nie wykazali bezpośredniego powiązania między zawałem serca a przyjmowaniem Ecstasy zalecają oni ostrożność w diagnozowaniu bólu w klatce piersiowej u młodych pacjentów bez czynników ryzyka choroby niedokrwiennej.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin