Lekcja 20.doc

(133 KB) Pobierz
Lekcja 20:

Lekcja 20:
Serie Fotograficzne...

 

 

Serie Fotograficzne

Gdy fotografie opowiadające historię

Dzięki automatycznemu przesuwowi filmu, nowoczesne aparaty mają możliwość robienia szybkich zdjęć seryjnych. Sekwencja ujęć może być wykonana w mgnieniu oka. Niestety możliwość ta jest wykorzystywana zbyt rzadko. Czasem wystarczą dwa lub trzy zdjęcia do stworzenia wyrazistych obrazów opowiadających historię.

Ten rodzaj fotografii wykracza poza ramy pojedynczego obrazu i to jest prawdopodobnie powodem, dzięki któremu jest tak skuteczny. Serie zdjęć przeciwstawiają się efemeryczności.

Seria zdjęć może być opracowana w różny sposób:

·         Możesz fotografować kilka ruchów i uzyskać ujęcia poszczególnych faz.

 

·         Możesz sfotografować historię poprzez wykonanie różnych ujęć z centralnym motywem.

·         Możesz wykorzystać różne ujęcia i kadry pojedynczego tematu.

·         Możesz unieruchomić aparat i dokumentować zmiany, które są widoczne w kadrze.

·         Możesz połączyć zdjęcia o podobnej tematyce.

 

Wskazówka:
Wyjątkowo atrakcyjnie wizualnie historie mogą powstać po prostu poprzez zmiany oświetlenia.

Jeden temat, nieskończona ilość możliwości

Nawet dzieci są zafascynowane porównywaniem zdjęć: czym się różnią? Co od razu może zobaczyć wprawne oko? Tylko dokładne spojrzenie odkryje odpowiedź: niektóre szczegóły są różne, brakujące, zamienione lub dodane.

Do tej kategorii należą serie zdjęć obejmujące stosunkowo długi okres. Wydaje się, że bardzo łatwo coś takiego zrobić. Po prostu trzeba wziąć statyw, zamocować aparat i czekać. Na filmie zapisane są zmiany następujące w ciągu dnia, od wschodu do zachodu słońca, w regularnych odstępach. Stała długość ogniskowej i identyczny kadr są niezbędnymi elementami wszystkich zdjęć tego typu.

Temat zdjęcia wygląda zupełnie inaczej w świetle wczesnego poranka, w środku dnia i późnym popołudniem.

·         W rześkim porannym świetle, mały kąt padania promieni słońca wydaje się wzmacniać trójwymiarowy efekt zdjęć panoramicznych. Jednak kolory są bardziej stonowane i stosunkowo chłodne.

·         Światło w południe powoduje odblaski i krótkie cienie. Reprodukcja kolorów w tym przypadku jest bardziej naturalna.

·         Gdy surowe światło wdziera się w delikatną atmosferę popołudnia, pojawiają się cienie, które rozpraszają przestrzeń obrazu i upodabniają panoramę do impresjonistycznych obrazów.

·         Światło późnym popołudniem jest bardzo dobre do pokazania atmosfery ujęć - z czerwonawym zabarwieniem i dramatyczną wymową.

Późniejszy czas można nazwać "błękitnymi godzinami wieczornymi". Musisz szybko reagować, żeby zdążyć uchwycić przygasające światło na filmie. Monochromatyczny, błękitny odcień scenerii, w połączeniu z dodatkowym kontrastem źródeł sztucznego światła, tworzy niezwykle ekscytujący obraz.

Najlepszą porą do wykonywania zdjęć jest ranek lub popołudniowe światło padające pod niewielkim kątem.  


 

 

 

Specjaliści fotografii panoramicznej doceniają znaczenie temperatury kolorów, która w rzeczywistości oznacza, ciągle zmieniającą się jakość światła. Czasem w świetle dominuje jego niebieska część, podczas gdy, innym razem mamy przesunięcie w kierunku czerwonego spektrum, co może być uchwycone na filmie.

Niewielka część tych wszystkich czynników, zapisywana na filmie w ciągu całego dnia, jest widoczna na każdym zdjęciu. Szczególny wydźwięk tego rodzaju zdjęć staje się widoczny po porównaniu. Moment w którym zostało wykonane zdjęcie nie jest widoczny na pojedynczym zdjęciu, ale widz systematycznie zbliża się do ostatecznej kolejności zdjęć. Okres w którym robi się zdjęcia może być wydłużony do miesięcy lub lat. Na przykład, jeśli wykonujecie portrety osoby w jednakowych przedziałach czasu, z pewnością powstanie bardzo wymowna seria zdjęć. Inne aspekty codziennego życia mogą także być tematem:

·         Możecie w równych odstępach czasu i w identycznych warunkach fotografować rzeczy, które kupujecie, np. samochód.

·         Możecie dokumentować pokoje hotelowe podczas podróży.

·         Możecie wykonywać zdjęcia migawkowe np. codziennych czynności.

·         Użyjcie swojego aparatu jako pamiętnika: kolekcjonujcie wspomnienia na filmie.

Oprócz tych kilku przykładów, technikę tą można stosować przy wykonywaniu dokumentacji np. fotograf wybiera poszczególne fazy - podczas budowy domu - następnie łączy te "fragmenty" w formie fotograficznego kolażu.

Wskazówka:
Każdy, kto chce zająć się bardziej dogłębnie taką fotografią powinien określić podstawową koncepcję przed rozpoczęciem zdjęć: co ma być przedstawione, które momenty lub motywy opowiedzą historię najlepiej i przede wszystkim zwięźle.

 

 

 

Czas jako czynnik
 

 

 

Planowanie jest opłacalne
 

 

 

Jeden temat, kilka zdjęć
 

 

 

Od pomysłu do serii zdjęć
 

 

 

Koncentracja na niezwykłym
 

 

 

Z dziećmi w wesołym miasteczku
 

 

 

Ruch i martwa natura

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin