Witaminy stosowane w produktach kosmetycznych.doc

(38 KB) Pobierz
Karolina Rykała gr AP02

Karolina Rykała gr AP02

 

Witaminy stosowane w preparatach kosmetycznych.

 

              Witaminy są niezbędnymi składnikami odżywczymi i pokarmowymi organizmów. Ze względu na to, że nasze organizmy codziennie zużywa ich duże ilości, musimy dostarczać je wraz z pokarmem. Witaminy dostarczamy również poprzez kosmetyki. Do produkcji wielu kosmetyków wykorzystuje się liczne witaminy, co pozwala na wprowadzanie ich do organizmu bezpośrednio poprzez skórę.

 

              Witaminy są związkami organicznymi o zróżnicowanej budowie. Ich brak (hipowitaminoza) i nadmiar (hiperwitaminoza) w organizmie wywołuje stany chorobowe. Pielęgnacja skóry przy pomocy witamin daje bardzo dobre efekty. Hamują one procesy starzenia się skóry, nie zakłócają procesów fizjologicznych w niej zachodzących. Ich działanie zależy od wielu czynników, np. zależy od środowiska i pH roztworów wodnych, przenikanie witamin do skóry zależy od ich podłoża w jakim są rozpuszczone. Dla zapewnienia dobrego wchłaniania, witaminy występują w kosmetykach w postaci roztworów wodnych i tłuszczowych.

Charakteryzując wpływ witamin na organizm i ich znaczenie w kosmetyce, należy rozróżniać działanie ogólnoustrojowe oraz działanie miejscowe witamin, zawartych w preparatach kosmetycznych i zastosowanych zewnętrznie. Z reguły działania te wzajemnie się uzupełniają i są w rezultacie bardzo korzystne dla organizmu.

Rozróżniamy witaminy:

·         Rozpuszczalne w wodzie: B1, B2, B5, B6, B12, C, H, PP;

·         Rozpuszczalne w tłuszczach stałych i płynnych: A, D, E, F, K;

Największe znaczenie w kosmetyce mają witaminy:

·         Z grupy A – tzw. witamina młodości, opóźnia zmiany związane z procesem starzenia się, składnikiem witaminy A jest retinol. Retinoidy to naturalne i syntetyczne odpowiedniki witaminy A. Regenerują skórę, paznokcie i włosy, ich niedobór powoduje choroby skóry. Witamina A w kosmetyce jest stosowana w postaci kremów odżywczych i regenerujących, maseczek, toników, mleczek oraz żeli.

·         Witamina B1 – potrzebna do spalania cukrów, do właściwego funkcjonowania układu nerwowego, poprawia sprawności umysłową,

·         Witamina B2 – niezbędna do przemiany pożywienia w energię oraz odnowy tkanek organizmu,

·         Witamina B5 – pomaga utrzymać jędrność i elastyczność skóry, potrzebna do właściwego wzrostu włosów, istotna we wszystkich przemianach metabolicznych,

·         Witamina B6 – pomaga zachować zdrowy wygląd skóry, właściwe funkcjonowanie układu nerwowego, zatrzymuje wodę w organizmie,

·         Witamina B12 – niezbędna do właściwego funkcjonowania wszystkich komórek, odgrywa ważną rolę w syntezie DNA. Wspomaga pracę mózgu, zwalcza uczucie zmęczenia, działa antystresowo, reguluje czerwone ciałka krwi,

·         Witamina B15 – wydłuża życie komórek, co jest szczególnie ważne w zanieczyszczonym środowisku,

·         Witamina PP – odgrywa ważną rolę w przemianie materii, usuwa toksyczne substancje z organizmu, reguluje wilgotność i łuszczenie skóry, eliminuje stany zapalne skóry, wspomaga układ odpornościowy,

·         Witamina H – zalicza się do witamin z grupy B, jest „witaminą skóry” o działaniu przeciw łojotokowym. Przyczynia się do wytwarzania keratyny. Stosowana w kosmetykach zwalcza i likwiduje zmarszczki, poprawia kontur skóry, nawilża ją, usuwa worki pod oczami, zmniejsza rozszerzone pory i rozjaśnia przebarwienia skóry. Służy do pielęgnacji cery zwiotczałej, suchej, przedwcześnie starzejącej się.

·         Witamina C – chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych, tzn. chroni przed nowotworami. Jest niezbędna do prawidłowego przebiegu wielu procesów metabolicznych, stąd jej wpływ na stan i wygląd skóry. Często jest stosowana w połączeniu z witaminą A. Działa wybielająco na skórę, wpływa na prawidłowy rozwój tkanki łącznej, kostnej i zębiny. Kwas askorbinynowy jest nierozpuszczalny w tłuszczach więc nie może wnikać w warstwy lipidowe struktury warstwy rogowej naskórka, a tym samym do ceramidów „cementu międzykomórkowego” narażonych na szczególne działanie wolnych rodników oraz wpływać na syntezę kolagenu w skórze właściwej. W kosmetykach witamina C występuje w kremach i maseczkach, przy czym najlepszą formą stosowania witaminy C są maseczki ze świeżych owoców i warzyw.

·         Witamina D – wpływa na prawidłowy rozwój kośćca, zębów, utrzymuje odpowiedni poziom wapnia i fosforu we krwi, przyspiesza metabolizm, zwiększa napięcie naskórka, zapewnia szybsze ziarninowanie (zabliźnianie) skóry.

·         Witamina E – biologiczny antyutleniacz witaminy A i C, chroni wrażliwe składniki kosmetyków. Dobrze wnika w skórę i odżywia ją. Stosowana w kosmetykach poprawia nawilżenie i sprężystość skóry, zmniejsza wrażliwość na promieniowanie UV.

·         Witamina K – jest odpowiedzialna za krzepliwość krwi. Jej niedobór powoduje nadmierne krwawienie. Stosowana jest w kosmocełtykach (preparaty o właściwościach kosmetyku i leku).

 

Obecnie wprowadza się do preparatów kosmetycznych „zmikronizowane witaminy” o bardzo dużym stopniu rozdrobnienia, tak aby mogły one bez trudu wniknąć w głąb skóry. Dotyczy do głównie witamin A, C i E. Witaminy A i E rozpuszczalne dotychczas tylko w tłuszczach, w zmikronizowanej formie stały się rozpuszczalne w wodzie i dzięki temu szybko i głęboko przenikają do skóry. Dzięki procesowi mikronizacji działanie „witamin młodości” zostało zwielokrotnione, a uzyskane efekty trwalsze.

 

Bibliografia:

·         Alicja Marzec, Chemia kosmetyków,Wydawnictwo:Dom Organizatora T.N.O i K.,2005,

·         Internet.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin