10 mitów na temat trądziku.docx

(19 KB) Pobierz

10 mitów na temat trądziku

 

Trądzik1) Trądzik przejdzie sam, nie trzeba go leczyć - MIT
To fakt, że trądzik nie jest groźny dla ogólnego stanu zdrowia, jednak nie zawsze trądzik przechodzi sam. Jeśli nie jest leczony może dokuczać latami. Trądzik to nie tylko problem związany ze skórą, wpływa on też na ogólne samopomoczucie i samoocenę. Dlatego nie należy go bagatelizować i leczenie jest jak najbardziej wskazane.

 

2) Kosmetyki leczą trądzik - MIT
Wbrew reklamom i powszechnemu przekonaniu, dbanie o cerę poprzez stosowanie kosmetyków antybakteryjnych do cery trądzikowej nie przynosi większego efektu. Wręcz przeciwnie: częste mycie skóry silnymi środkami doprowadza tylko do tego, że gruczoły produkują jeszcze więcej łoju. Zbyt silne środki nie pomogą cerze trądzikowej. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wybranie delikatnego żelu myjącego. Warto mieć też tonik bez alkoholu oraz lekki krem nawilżający. Dostępnych jest wiele kosmetyków przeciwtrądzikowych, ale tylko niektóre z nich są skuteczne. Są to głównie leki przepisywane na receptę. Należą do nich: tretinoina, tazaroten i adapalen. Pierwszych efektów należy spodziewać dopiero po 6-8 tygodniach leczenia. Warto wypróbować też bezpieczne naturalne, domowe metody leczenia trądziku zaprezentowane na tej stronie w dziale "Trądzik" oraz ziołowe suplementy diety, takie jak Purim.

 

3) Słońce leczy trądzik - MIT
Słońce rzeczywiście przynosi poprawę, ale tylko u 60% osób z trądzikiem i poprawa ta jest jedynie czasowa. W przypadku 20 % słońce nie daje żadnych pozytywnych efektów, a u pozostałych 20% dochodzi wręcz do pogorszenia stanu skóry (szczególnie u osób z nadmierną potliwością). Opalenizna sprawia, że niedoskonałości i nierówności skóry są mniej widoczne. Efektem końcowym jest jednak tylko nadmierne wysuszenie skóry, które może powodować zatykanie ujść gruczołów łojowych, co z kolei doprowadza do rozwoju zaskórników.

4) Częste mycie twarzy pomaga w leczeniu trądziku - MIT
Zbyt częste mycie twarzy - 3-4 razy dziennie powoduje przesuszenie i podrażnienie skóry. Zbyt częste mycie wcale nie zmniejsza łojotoku, ale pobudza gruczoły łojowe, które zaczynają produkować jeszcze więcej łoju i tym samym przyczynia się do powstawania trądziku. Najlepiej myć twarz 2 razy dziennie. Do mycia  nie należy stosować mydła, ale łagodne żele myjące.

5) Dezynfekowanie zmian trądzikowych spirytusem pomaga w leczeniu - MIT
Dezynfekowanie zmian trądzikowych spirytusem sprawia, że powstają rany, po których zostają brzydkie blizny. Poza tym alkohol bardzo podrażnia skórę. Nie można go stosować przy cerze wrażliwej!

6) Wyciskanie zmian trądzikowych przyśpiesza gojenie - MIT
Wyciskanie zmian trądzikowych sprawia, że goją się one dłużej i mogą zostać po nich widoczne ślady. Często trudno się powstrzymać od wyciskania zmian trądzikowych, ale trzeba z tym walczyć.

7) Regularne oczyszczanie cery u kosmetyczki pomaga w leczeniu trądziku - MIT
Mechaniczne oczyszczanie u kosmetyczki pobudza skórę do tworzenia nowych zaskórników. W nowoczesnych gabinetach kosmetycznych odchodzi się od tego zabiegu na rzecz łagodnego oczyszczania skóry np. ultradźwiękami.

8) Trądzik jest spowodowany niewłaściwą dietą - MIT
Wiele osób twierdzi, że niektóre spożywane produkty powodują nasilenie trądziku, jednak nikt tego nie udowodnił. Żadne badania nie wykazały, że jedzenie czekolady, tłustych potraw czy picie mleka ma jakiś związek z trądzikiem, czy też powoduje wągry. U większości osób dieta nie ma wpływu na trądzik.

9) Trądzik występuje wyłącznie u nastolatków - MIT
Można spotkać się z twierdzeniem, że trądzik to jedynie zmiany, które pojawiają się w okresie dojrzewania. Rzeczywiście trądzik najczęściej dotyczy młodzieży, ale może również wystąpić u noworodków, jak i po czterdziestce.

10) Osoby z cerą trądzikową nie powinny się malować - MIT
Można kupić podkłady, które zawierają składniki wchłaniające nadmiar łoju, ściągające i przeciwbakteryjne. Jednak należy bardzo uważać, ponieważ wiele podkładów rzeczywiście powoduje zatykanie porów i przyczynia się do powstawania trądziku. Warto przed zakupem przeanalizować skład kosmetyku. Polecam lekturę artykułów o składnikach kosmetyków, które zapychają pory.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin