Stosunki między zakresami nazw.docx

(14 KB) Pobierz

Stosunki między zakresami nazw (pojęć)

Między zakresami nazw (pojęć) zachodzić mogą rozmaite stosunki. W paragrafie mniejszym zaznajomimy się z tymi stosunkami zakresów, z którymi się najczęściej spotykamy. Przy omawianiu i definiowaniu tych stosunków posługiwać się będziemy formą zdaniową ?każde A jest B", której znaczenie ? dla uchylenia wszelkich nieporozumień ? z góry ustalimy. Mówiąc, że każdy ptak jest jajorodny, stwierdzamy, że nie ma takich ptaków, które by nie były jajorodne. Mówiąc, że każdy trójkąt jest wpisalny w koło, stwierdzamy, że nie ma innych trójkątów, jak tylko wpi-salne w koło, tzn. że nie ma takich trójkątów, które by nie były wpisalne w koło. Ogólnie: mówiąc, że każde S jest P, stwierdzamy, że nie ma takich S, które by nie były P.

Pisząc zamiast: S nie będące P, krótko ? S non P ? zanotujemy te ustalenia skrótowo:
Każde S jest P = nie ma S non P.

Po tym wstępnym ustaleniu przejdźmy do wyłożenia definicji pięciu stosunków, jakie mogą zachodzić między dwoma zbiorami, a więc też między dwoma zakresami nazw, względnie pojęć.
Stosunki te noszą następujące nazwy: 1° stosunek zamienno-ści, czyli równoważności, 11° stosunek podrzędności, III0 stosunek nadrzędności, IV° stosunek krzyżowania, V° stosunek wykluczania.

Dla określenia tych stosunków posłużymy się następującymi pięcioma definicjami. S jest zamienne z P ? to tyle, co ? każde S jest P i każde P jest S. Na przykład zakres pojęcia ?liczba podzielna przez 3" i zakres pojęcia ?liczba, której suma cyfr jest podzielna przez 3", są zamienne, ponieważ każda liczba podzielna przez 3 jest liczbą, której .suma cyfr jest podzielna przez 3, i na odwrót ? każda liczba, której suma cyfr jest podzielna przez 3, jest liczbą podzielna przez 3. Zakres pojęcia ?trójkąt" jest zamienny z zakresem pojęcia ?trójbok", ponieważ każdy trójkąt jest trójbokiem, i na odwrót ? każdy trójbok jest trójkątem.

Z podanej definicji stosunku zamienności widać, że jeśli S jest zamienne z P, to każdy desygnat jednego z tych pojęć jest desygnatem drugiego i na odwrót, że więc zakresy tych pojęć są identyczne.
Graficznym odpowiednikiem stosunku zamienności między S i P jest jedno koło oznaczone równocześnie literami S oraz P.
Zamiast ?S jest zamienne z P", mówimy też niekiedy ?S jest równoważne P". Przykłady: pies, zwierzę; stół, sprzęt; liczba pierwsza, liczba całkowita. Jeżeli S jest podrzędne względem P, to każdy desygnat pojęcia S1 jest desygnatem pojęcia P, ale nie każdy desygnat pojęcia P jest desygnatem pojęcia S. W tym sensie można powiedzieć, że jeśli S1 jest podrzędne względem P, to zakres S1 zawiera się w zakresie P jako jego część właściwa, ale nie na odwrót. Graficznie ilustruje się ten stosunek rysunkiem przedstawiającym dwa koła współśrodkowe, z których jedno ma promień mniejszy od drugiego. Koło o promieniu mniejszym reprezentuje zakres pojęcia podrzędnego.

S jest nadrzędne względem P ? to tyle, co ? każde S jest P, ale każde P jest S. nie
Przykłady: zwierzę, pies; sprzęt, stół; liczba całkowita, liczba pierwsza. Z definicji widać, że stosunek nadrzędności jest odwróceniem stosunku podrzędności, tj. stosunek nadrzędności'zachodzi między zakresem >S i zakresem

P wtedy i tylko wtedy, gdy stosunek podrzędności zachodzi w kierunku odwrotnym, tj. gdy stosunek podrzędności zachodzi między P i S. Na przykład zakres pojęcia ?czworobok" jest nadrzędny względem zakresu pojęcia ?kwadrat", gdyż zakres pojęcia ?kwadrat" jest podrzędny względem zakresu pojęcia ?czworobok".
Zakres pojęcia nadrzędnego obejmuje wszystkie desygnaty pojęcia podrzędnego, a nadto jeszcze pewne przedmioty, które nie są desygnatami pojęcia podrzędnego. Gdy więc S jest nadrzędne względem P, wówczas zakres S zawiera w sobie jako swoją część właściwą zakres P.
Graficzną ilustrację nadrzędności podaje rys. 3. Gdy zakres pojęcia S jest nadrzędny względem zakresu pojęcia P, wówczas nazywamy często pojęcie 5 rodzajem albo pojęciem rodzajowym (po łac. genus) dla pojęcia podrzędnego P, pojęcie zaś P nazywa się wtedy g a-t u n k i e m albo pojęciem gatunkowy m - (po łac. species) względem pojęcia nadrzędnego S.

W tym sensie możemy nazwać Rys. 3 pojęcie kręgowca rodzajem albo pojęciem rodzajowym względem pojęcia ssaka, a pojęcie ssaka możemy nazwać gatunkiem albo pojęciem gatunkowym względem pojęcia kręgowca. Zanim przejdziemy do przedstawienia definicji pozostałych (spośród wymienionych na wstępie) dwóch stosunków między zakresami, przyjrzyjmy się jeszcze raz definicjom trzech stosunków, które już podaliśmy, mianowicie: stosunku zamienności, podrzędności i nadrzędności. Człon definiujący pierwszej definicji, tj. definicji stosunku zamienności, składał się ze zdań:
"każde S jest P" i ?każde P jest S".
Człon definiujący drugiej lub trzeciej definicji, tj. definicji stosunku podrzędności lub stosunku nadrzędności, składał się ze zdań:
?każde S jest P" i ?nie każde P jest S" ?nie każde S jest P" i ?każde P jest S".
Otóż łatwo zdać sobie z tego sprawę, że poszczególne zdania wchodzące w skład członów definiujących w definicjach stosunków zamienności, podrzędności i nadrzędności są twierdzącymi lub przeczącymi odpowiedziami na pytania:
1) Czy każde -S jest P?
2) Czy każde P jest S?

W definicji stosunku zamienności obie odpowiedzi na te pytania są twierdzące, w definicji stosunku podrzędności występuje twierdząca odpowiedź na pierwsze i przecząca na drugie pytanie, w definicji stosunku nadrzędności występuje przecząca odpowiedź na pytanie pierwsze i twierdząca na drugie.

W ten sposób nie są jednak jeszcze wyczerpane wszystkie możliwe kombinacje odpowiedzi na przytoczone wyżej pytania; nie została bowiem uwzględniona kombinacja składająca się z obu odpowiedzi przeczących. Otóż tę kombinację obu odpowiedzi przeczących uczynimy podstawą definicji dalszych dwu stosunków, tj. stosunków krzyżowania i wykluczania. Aby otrzymać definicję tych ostatnich stosunków, weźmiemy jednak pod uwagę jeszcze trzecie pytanie:
3) Czy istnieją takie S, które są P?

Na to trzecie pytanie możliwe są znowu dwie odpowiedzi: twierdząca i przecząca. Dołączając do obu przeczących odpowiedzi na pytania 1) i 2) twierdzącą odpowiedź na pytanie 3), otrzymamy definicję stosunku krzyżowania (ściślej mówiąc: otrzymamy prawą stronę tej definicji). Dołączając zaś do obu przeczących odpowiedzi na pytania 1) i 2) odpowiedź przeczącą na pytanie 3), otrzymamy definicję stosunku wykluczania.

Napiszemy więc:
S krzyżuje się z P ? to tyle, co ? nie każde S jest P, nie każde P jest S i istnieją S będące P; S wyklucza się z P ? to tyle, co ? nie każde S jest P, nie każde P
jest S i nie istnieją S będące P.
Ale skoro ?każde S jest P" ? znaczy tyle, co ? ?nie istnieją S nie będące P", to ?nie każde S jest P" ? znaczy tyle, co? ?istnieją S nie będące P". Korzystając z tego, będziemy mogli definicję stosunku krzyżowania i stosunku wykluczania podać w takiej formie:

S krzyżuje się z P ? to tyle, co ? istnieją S nie będące P, istnieją P nie będące ?S i istnieją S będące P.
Zakres pojęcia Skrzyżuje się więc z zakresem pojęcia P, gdy: a) każdy z obu zakresów ma elementy tylko jemu właściwe i nie należące do zakresu drugiego z tych pojęć, ale gdy b) oprócz tego istnieją też elementy wspólne obu zakresom. Ilustrację graficzną tego stosunku przedstawiają dwa przecinające się koła, z których każde poza częścią wspólną z drugim ma też część sobie tylko wła-Rys. 4 ściwą (rys. 4).

Krzyżuje się np. zakres pojęcia liczba podzielna przez 3 i zakres pojęcia liczba podzielna przez 4. Krzyżują się zakresy pojęć: żołnierz, blondyn; mędrzec, Grek; równoległobok, figura wpi-salna w koło itp.
S wyklucza się z P?to tyle, co ? istnieją S nie będące P, istnieją P nie będące S, ale nie istnieją S będące P.
Zakres pojęcia S wyklucza się zatem z zakresem pojęcia P, gdy każdy z tych zakresów zawiera elementy tylko jemu właściwe i nie należące do drugiego zakresu, ale nie istnieją elementy wspólne obu zakresom. Graficzną ilustracją tego stosunku są dwa koła nie mające punktów wspólnych (rys. 5).

Przykłady: lis, słowik; kwadrat, trójkąt; stół, lampa. Wykresy na rysunkach 1,2,3,4,5, za pomocą których ilustrowaliśmy stosunki między zakresowe, nazywają się diagramami albo kołamiEulera. Na zakończenie zwrócimy uwagę, że definicje naszych pięciu stosunków międzyzakresowych otrzymaliśmy biorąc pod uwagę pytania: 1) Czy każde S jest P? 2) Czy każde P jest S? i tworząc wszystkie możliwe kombinacje odpowiedzi l na te pytania. Ostatnią z tych kombinacji ? złożoną z dwóch przeczących odpowiedzi? rozbiliśmy jesz- Rys. 5 cze na dwa wypadki, biorąc pod uwagę dwie możliwe odpowiedzi na pytanie: 3) Czy istnieją S będące P? Otóż ze sposabu, w jaki utworzyliśmy definicje naszych pięciu stosunków, widać ??, od razu, że jakiekolwiek dwa pojęcia S oraz P wzięlibyśmy pod uwagę, to na pewno między ich zakresami zachodzi jeden i tylko jeden z naszych pięciu stosunków. Jakkolwiek bowiem obrali-i- byśmy pojęcia S oraz P, jedna i tylko jedna z odpowiedzi na każde z naszych pytań będzie dla nich prawdziwa. Tym samym prawdziwa też będzie dla nich jedna i tylko jedna kombinacja , odpowiedzi na nasze dwa lub trzy pytania. To zaś znaczy, że pomiędzy zakresami dwóch dowolnie obranych pojęć zachodzi zawsze jeden i tylko jeden ze stosunków zdefiniowanych wyżej przez kombinacje tych odpowiedzi.
(K. Ajdukiewicz, Warszawa 1959, s.18-23)

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin