CZY PRACOWNIKOWI NALEŻY SIĘ ZWROT ZA OKULARY KOREKCYJNE.doc

(34 KB) Pobierz
Czy pracownikowi należy się zwrot za okulary korekcyjne między badaniami profilaktycznymi

Czy pracownikowi należy się zwrot za okulary korekcyjne między badaniami profilaktycznymi?

Pracownik zwrócił się z prośbą o wydanie skierowania na przeprowadzenie wcześniejszych badań profilaktycznych, gdyż w jego odczuciu pogorszył mu się wzrok. Lekarz stwierdził pogorszenie widzenia w stopniu uzasadniającym zmianę szkieł korekcyjnych. Czy temu pracownikowi należy sfinansować lub dofinansować zakup okularów korekcyjnych?

Pracownik, u którego lekarz w wyniku badań profilaktycznych stwierdził pogorszenie widzenia w stopniu uzasadniającym zmianę szkieł korekcyjnych, może domagać się sfinansowania lub dofinansowania zakupu okularów korekcyjnych także pomiędzy badaniami profilaktycznymi.

Obowiązek zapewnienia okularów
Pracodawca musi - odpowiednio do zaleceń lekarza - zapewnić okulary korygujące wzrok każdej osobie zatrudnionej, w tym praktykantom i stażystom, jeżeli:

·         osoba ta użytkuje w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy - obowiązującego w zakładzie pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy,

·         wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach badań lekarskich objętych zakresem profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Obowiązek zapewnienia przez pracodawcę okularów korygujących wzrok pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitorów ekranowych oznacza, że jego realizacja następuje na koszt pracodawcy w każdym przypadku, gdy badania przeprowadzone w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą - w zakresie badanych cech w porównaniu z badaniem poprzednim - potrzebę wykonywania tej pracy w ponownie wykonanych okularach korygujących wzrok (dla okularów nie ustala się okresów używalności).

Podstawa prawna
§ 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. nr 148, poz. 973).

Jan M. Pióro
specjalista z zakresu prawa pracy,
biegły sądowy w dziedzinie bhp
przy Sądzie Okręgowym w Warszawie

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin