Nadchodzi jesień.doc

(27 KB) Pobierz
Nadchodzi jesień - scenariusz zajęć zintegrowanych

Nadchodzi jesień - scenariusz zajęć zintegrowanych

Scenariusz zajęć zintegrowanych z zakresu edukacji przyrodniczej, polonistycznej, ruchowej, plastycznej – „Nadchodzi jesień”

 

Charakterystyka ogólna:

Grupa: 5-6 latki

Czas trwania: 40 do 50 min.

 

Temat kompleksowy: Nadchodzi jesień

Temat zajęć: Poznajemy drzewa w parku (kasztanowiec, dąb, jarzębina)

 

Cele operacyjne:

- dziecko rozpoznaje i nazywa drzewa: kasztanowiec, dąb, jarzębina,

- dziecko dopasowuje liście i owoce do odpowiednich drzew,

- dziecko rozpoznaje i nazywa owoce drzew: kasztany, żołędzie, jagody jarzębiny,

- dziecko 6l, układa proste zdania z rozsypanki wyrazowej,

- dziecko 5l, odnajduje litery l, L w zestawie innych liter,

- dziecko umie porównać dwa zbiory, równoliczne i różnoliczne,

- dziecko sprawnie posługuje się pędzlem, dobiera odpowiednie kolory,

- dziecko potrafi współdziałać w grupie,

- dziecko cieszy się z sukcesu grupy.

 

Procedury osiągania celów:

1. Metody pracy:

- metody oparte na słowie: pogadanka, opis, praca z tekstem,

- metody praktyczne,

- metody oglądowe: pokaz,

- metody gier dydaktycznych

2. Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, grupowa

3. Środki dydaktyczne:

plątaninka, zdania i wyrazy do układania, etykiety z nazwami drzew, rozsypanka literowa dla 5l, liście (dębu, kasztanowca, jarzębiny), kasztany, żołędzie, jagody jarzębiny, do liczenie (kasztany i ziarenka fasoli), farby i liście do malowania, arkusze szarego papieru, magnetofon + kasety.

 

Przebieg zajęć:

1. Przywitanie się z dziećmi (piosenka „Witajcie”),

„Witaj ........... (imię dziecka), witaj ...............

Jak się masz., jak się masz.

Jesteś z nami, jesteś z nami.

Siądź wśród nas, siądź wśród nas”.

 

2. Wprowadzenie do tematu; rozwiązanie plątaninki:

Dary jesiennego parku.

 

------- -------- -------- -------- -------- -------- -------- ------- Da ku. par ry go ne je sien

 

3. Pojawienie się „pani jesieni” (nauczycielka w szacie z kolorowych liści) z koszem pełnym darów z parku – obserwacja spontaniczna (przez dzieci) – przyniesionych eksponatów.

4. Obserwacja kierowana:

- pokaz liści: kasztanowca, dębu, jarzębiny (skierowanie uwagi dzieci na cechy istotne i pominięte szczegóły)

- nazywanie i rozpoznawanie liści,

- pokaz owoców: kasztany, żołędzie, jagody jarzębiny,

- nazywanie i rozpoznawanie owoców.

5. Zabawa „Drzewa w parku” – utrwalenie nazw poznanych, oraz wyglądu ich liści i owoców.

- dzieci zostają podzielone na trzy grupy przez losowanie karteczek z koszyczka, na których są narysowane liście: kasztanowca, dębu lub jarzębiny,

- na dywanie nauczycielka rozsypuje liście i owoce: kasztanowca, dębu i jarzębiny,

- zadaniem każdej z grup jest odszukanie w sali sylwety swojego drzewa, sylwety drzew są narysowane na dużych arkuszach szarego papieru i podpisane kasztanowiec jarzębina dąb

- następnie dzieci z poszczególnych grup odszukują na dywanie liście i owce z ich drzewa (liście przypinają szpilkami na koronie drzewa, owoce wkładają do koszyczków znajdujących się pod drzewami),

- która grupa jest gotowa siada na dywanie,

- kiedy wszyscy skończą następuje ocena zadania, „pani jesień” (przebrana nauczycielka, wybiera po jednym przedstawiciel z każdej z grup i prawdzają czy pod poszczególnymi drzewami znajdują się naprawdę ich liście i owoce,

- za prawidłowo wykonane zadanie każda z grup otrzymuje brawa.

 

6. Zabawa z piosenką „Kasztankowa gra”

1. Kasztankowy taniec „Klanza”

2. Zabawa z literami z „panią jesienią”

- 6l – układanie zdań z rozsypanki wyrazowej,

- 5l – wyszukiwanie małych i dużych literek l, L na kartce, na której znajduje się dużo innych liter.

L l

l k z l

d e L b r

s l k L

L l w l o

r z L m

c L p y l

 

7. Porównywanie zbiorów równolicznych i różnolicznych, sprawdzanie ich liczebności (nauczycielka prezentuje zbiory za pomocą kasztanów):

Dzieci mają do dyspozycji:

5l – również kasztany,

6l – ziarenka fasoli.

 

8. Zabawa „Spacer po parku” – opowieść ruchowa.

 

9. Malowanie świeżych liści farbami plakatowymi i odbijanie ich na szary papier, na którym jest narysowana sylweta drzewa (praca w grupach).

- przypięcie wykonanych prac na dużą tablicę,

- ocena prac przez wszystkie dzieci.

 

10. Zabawa przy piosence kasztankowy brzdąc.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin