Section 3 - obsluga.doc

(844 KB) Pobierz
CHAPTER 2

 

ROZDZIAŁ 3

OBSŁUGA RADIOSTACJI

 

3.1.              Włączenie radiostacji

a. Należy przestawić przełącznik trybu pracy na pozycję PT. Po procesie inicjalizacji zostanie wyświetlony odpowiedni tryb pracy (ALE, 3G, HOP, FIX). Jeżeli nie zostały zaprogramowane klucze utajniające CITADEL, po przełączeniu radiostacji na rodzaj pracy CT (Cipher Text), zostanie wyświetlona wiadomość KEY NOT SELECTED ( ang. Nie wybrano klucza utajniającego).

Ze względu na szereg dodatkowych opcji związanych z obsługą radiostacji, możliwe jest zaprogramowanie określonych predefiniowanych ustawień roboczych, noszących nazwę SYSTEM PRESET. Dzięki wcześniejszemu zaprogramowaniu wszystkich niezbędnych parametrów pracy, możliwe jest szybkie zmienianie ustawień wybranej sieci radiowej, w której radiostacja pracuje, wykorzystując radiostację jako urządzenie transmisji danych lub pracy fonicznej.

3.2.              Ustawienia robocze (ang. SYSTEM PRESET)

Ustawienia robocze pozwalają na zaprogramowanie po odpowiednią nazwą rodzaju pracy, numeru kanału (częstotliwości), numeru klucza utajniającego (w przypadku pracy CT), protokołu transmisji fonicznej, lub transmisji danych (modemu – jeżeli wykorzystujemy oprogramowanie RF-6710 WMT), wskazania adresu własnego, który będzie pracował w sieci ALE, odpowiednich ustawień sieci 3G lub HOP. Wszystkie powyższe parametry mogą być zapisane pod odpowiednią nazwą – który fabrycznie jest opisany jako SYSPRE01. Możliwe jest zaprogramowanie 75-ciu ustawień roboczych, które możemy wykorzystać w czasie pracy, korzystając z przycisku PRESET (PRE)

Rysunek 3-1. Przykład Ustawienia roboczego BLUEFOX, który pracuje na kanale 01,   w trybie FIX, protokołem transmisji fonicznej DV6, z modemem ARQ.


Rysunek 3-2. Opis Ustawienia roboczego

 

3.2.1.                              Wyświetlacz LCD panelu czołowego radiostacji (KDU)

Poniższe opisy przedstawiają poszczególne rodzaje pracy, opisując sposób ich wyświetlenia na panelu KDU radiostacji.

3.2.1.1.               Wyświetlacz ustawienia Roboczego – SYSTEM PRESET

Rysunek 3-3 przedstawia przykładowy wyświetlacz KDU ustawienia roboczego w trybie pracy FIX (pojedynczym kanale). Dzięki wyświetleniu wszystkich parametrów pracy, operator ma pełny wgląd w poszczególne ustawienia rodzaju pracy PT lub CT, wraz z wyświetleniem poziomu sygnału nadawczego oraz odbiorczego. W czasie nadawania wskaźnik poziomu stany baterii jest zamieniany na wskaźnik poziomu głośności, jak również poziom sygnału odbiorczego (ang. S-Meter), w czasie nadawania wyświetla poziom sygnału nadawczego (ang. P-Meter).

W trakcie pracy na ustawieniu roboczym operator może:

- naciskając przycisk                może wyświetlić wartość częstotliwości, modulacji oraz poziomu AGC.

- dokonywać tymczasowych zmian poszczególnych protokołów transmisji fonicznej, danych, kluczy utajniających itd.   

Rysunek 3-4 przedstawia wyświetlacz tryb FIX PT po naciśnięciu przycisku


Rysunek 3-3. Wyświetlacz KDU Ustawienia Roboczego dla trybu pracy FIX PT (jawny kanał)

 

 

Rysunek 3-4. Wyświetlenie częstotliwości dla trybu pracy FIX PT

 

 

3.2.2.              Wybór Ustawienia Roboczego

Ustawienia robocze zmieniane są za pomocą przycisku [PRE+/-] lub zaznaczenie nazwy ustawienia roboczego kursorem      następnie naciskając przycisk          wybieramy odpowiednie ustawienie robocze, które zatwierdzamy przyciskiem [ENT].

Jeżeli nie były programowane ustawienia robocze, na wyświetlaczu radiostacji pojawia się napis MANUAL, który określa fabryczne ustawienie danego trybu pracy. W trybie FIX oraz HOP możemy zmieniać ustawienia w czasie pracy, natomiast w przypadku trybu pracy ALE oraz 3G wybranie ustawienia roboczego możliwe jest dopiero po uzyskaniu połączenia radiowego z korespondentem.

3.2.3.              Tymczasowe zmiany parametrów ustawienia roboczego

W przypadku, gdy zaistnieje konieczność modyfikowania ustawień roboczych trakcie pracy (takich jak protokół foniczny, rodzaj modemu, numer klucza w przypadku pracy rodzajem CT), operator może za pomocą kursorów zmienić wybrane ustawienia na tymczasowe. Po zmodyfikowaniu ustawienia, nazwa będzie wyświetlana znakiem większości i mniejszości , np.: <NAZWA >. Automatycznie radiostacja powraca do ustawień roboczych po ponownym wyłączeniu i włączeniu, lub przejściu na inne ustawienie robocze.


3.2.3.1.              Wybór fonicznego protokołu transmisji

Protokół foniczny CLR oznacza pracę radiostacji w rodzaju PT (ang. PLAIN TEXT) w modulacjach USB, LSB oraz FM dla wybranego kanału pracy w trybie FIX. Radiostacja posiada moduł kodujący DATOTEK/CITADEL, który zapewnia kompatybilność w kluczach utajniających pomiędzy generacją FI oraz FII. W przypadku współpracy radiostacji RF-5800H-MP z radiostacjami AN/PRC-138 lub RF-5000 wybieramy w rodzaju pracy PT, protokół transmisji AVS a następnie numer klucza utajniającego (od klucza nr 1 do nr 6).

LDV (ang. Last Ditch Voice), zapewnia przesyłanie informacji fonicznej w przypadku, gdy jakość kanału komunikacji jest bardzo słaba, przez co nie jest możliwe pracą Cyfrowym Głosem (ang. Digital Voice) bez właściwej korekcji błędów. Protokół ten został opracowany dla przesyłania krótkich wiadomości tekstowych, które mogą być nadawane w najbardziej zakłócanych kanałach radiowych. Wykorzystanie transmisji ARQ pozwala na dostarczenie wiadomości z odpowiednią korekcją błędów. Ponieważ prędkość wokodera głosu jest szybsza od modemu, wystąpi różnica w czasie nadawania w zależności od długości wiadomości. Przy odbiorze wiadomości LDV większość wiadomości jest zapisywana w pamięci radiostacji, zanim zostanie ona odtworzona. Z chwilą gdy pojawi się mały znacznik wiadomości, oznacza to zakończenie zapisywania wiadomości do pamięci. Może być odtworzona w późniejszym czasie. Możliwe jest zapisywanie tylko jednej wiadomości tekstowej.

Konfigurowanie opcji LDV nie jest możliwe z poziomu oprogramowani, ale możliwe jest z poziomu panelu czołowego radiostacji. Nie jest zalecanym zmiana ustawień fabrycznych opcji LDV. Przesyłanie informacji za pomocą protokołu LDV jest możliwe tylko w trybie pracy 3G.

Pracując w trybie HOP możemy ustawić protokół foniczny ME6 lub DV6

Pozostałe protokoły, takie jak ME24, DV24 włączając w to ME6, DV6 są dostępne w trybach pracy ALE, 3G oraz FIX. Dodatkowo w trybie pracy FIX przy pracy modulacją FM, możliwe jest wykorzystanie protokołu CVSD (ang. Continuously Variable Slope Delta) oraz scramblera AVS.

Dodatkowo przy pracy Cyfrowym Głosem, w przypadku błędnego ustawienia pomiędzy radiostacjami wybranego protokołu DV lub ME radiostacje automatycznie rozpoznają prędkość wokodera i zmieniają ustawienia na właściwe (dla przykładu jeżeli jedna radiostacja pracuje ME6 a druga ME24 to po naciśnięciu tangenty jednej z nich, odbiornik drugiej radiostacji automatycznie dopasuje protokół do odbieranego sygnału.



Procedura zmiany protokołu fonicznego

a. Naciskając kursor       przechodzimy na VOICE podświetlając aktualny protokół foniczny

b. Naciskając kursory                   wybieramy wskazany protokół foniczny (CLR, DV24, DV6, ME6, ME24, AVS, CVSD, LDV). Naciskamy [ENT] po wybraniu odpowiedniego protokołu.             

3.2.3.2.              Wybór numeru klucza utajniającego



Procedura zmiany numeru klucza utajniającego

a. Naciskając kursor       przechodzimy na KEY podświetlając aktualny numer klucza, lub w przypadku, gdy nie został wybrany klucz wcześniej pole te składa się z poziomych linii „-----„.

b. Naciskając kursory                   wybieramy odpowiedni klucz, następnie naciskamy [ENT].


3.2.3.3.              Wybór modemu transmisji danych

Pole modemu transmisji danych wykorzystywane jest przy pracy z oprogramowanie RF-6710, RF-6750, jak również przy uzyskaniu kompatybilności sprzętowej z radiostacjami FALCON I (AN/PRC-138, RF-5000) przy pracy Digital Voice.

W czasie programowania radiostacji możliwe jest zaprogramowanie 18 ustawień modemów, z których każdy może posiadać niezależne parametry transmisji związane z wykonywanym zadaniem, lub wyposażeniem jakie posiadamy. Każde z ustawień modemowych zapisywane jest pod określoną nazwą, natomiast fabrycznie występuje pod nazwą MDM01 do MDM18.



Procedura zmiany modemu

a. Naciskając kursor       przechodzimy na DATA podświetlając aktualny modem

b. Naciskając kursory                   wybieramy odpowiedni modem, następnie naciskamy [ENT].

3.2.3.4.    Praca Cyfrowym Głosem (ang. Digital Voice)

Celem zapewnienia wzmocnionego sygnału fonicznego, w paśmie analogowym USB, radiostacja posiada możliwość pracy protokołem transmisji cyfrowym głosem, za pośrednictwem wokodera oraz szeregowej transmisji cyfrowej opartej o modem typu SERIAL. Radiostacja RF-5800H-MP posiada możliwość pracy dwoma protokołami transmisji cyfrowej głosu, DV600 (600 bps), DV2400 (2400 bps) oraz ME600 i ME2400. Dodatkowo w przypadku wykorzystania jednego z powyższych protokołów, gdy radiostacja odbierająca sygnał jest ustawiona na CLR, automatycznie rozpozna protokół i prędkość transmisji.

Celem uzyskania kompatybilności sprzętowej radiostacji FI oraz FII, pracujących protokołem DV, należy w radiostacji RF-5800H-MP zaprogramować modem 39 TONE (39-cio częstotliwościowy), o fabrycznych ustawieniach transmisji, ustawić na wyświetlaczu radiostacji w polu DATA zaprogramowany modem (MDM1, lub o zapisanej nazwie, na przykład 39T), następnie w polu VOICE ustawić protokół DV24.

3.2.3.5.    Wykorzystanie protokołu FM CVSD

Radiostacja posiada możliwość pracy w paśmie UKF (FM) protokołem CVSD. Pole DATA należy ustawić na OFF. Protokół CVSD wykorzystywany jest w zakresie częstotliwości 20 MHz do 59.995 MHz.

3.3.                 Ustawianie/Przeglądnie opcji radiostacji – OPT

Ustawianie/Przeglądanie opcji dotyczy ustawiania parametrów całej radiostacji. Zmiana tych parametrów jest możliwa w trakcie pracy na radiostacji. Dzięki temu operator posiada możliwość nasłuchu radiowego, lub odbioru danych za pośrednictwem komputera, bez konieczności przechodzenia w programowanie radiostacji.

3.3.1.              Procedura dostępu do OPCJI radiostacji (OPT- RADIO):

a. Naciskamy [OPT]. Następnie naciskając kursory               przechodzimy na opcje RADIO i naciskamy [ENT].

b. Konfigurujemy poszczególne parametry opcji radiostacji, według poniższych punktów (moc nadajnika, rodzaj tłumienia szumów FM, sprzęgacz antenowy, cisze radiową, przesunięcie BFO, wyciszenie odbiornika, nazwę radiostacji).

c. Powracamy do menu Opcji poprzez [OPT].


Rysunek 3-5.  Okno dialogowe po przyciśnięciu przycisku OPT.

Opcje ustawiania parametrów

Opis przykładowego okna ustawiania parametrów

Aktualna pozycja OPT

Opis Parametru

Parametr,

który zmieniamy

Procedura zmiany parametru

 

3.3.1.1.            Ustawienie mocy nadajnika

W paśmie HF radiostacja przyjmuje moc małą (ang. Low) – 1 Wat, średnią (ang. Med.) – 5 Wat, dużą (ang. High) – 20 Wat. W paśmie VHF radiostacja przyjmuje odpowiednio wartości – 1,5,10 Wat

a. Naciskając kursor              wybieramy parametr TX POWER (LOW, MED., HIGH).   

b.  Następnie naciskamy [ENT] zatwierdzając parametr.

3.3.1.2.            Ustawienie poziomu tłumienia szumów

a. Naciskając kursor              wybieramy parametr SQUELCH LEVEL (LOW, MED., HIGH).   

b.  Następnie naciskamy [ENT] zatwierdzając parametr.

3.3.1.3.            Ustawienie Tłumika szumów FM

Radiostacja pozwala na pracę z analogowym tonowym tłumieniem szumów, analogowym odcięciem szumów, oraz cyfrowym tłumikiem szumów. Analogowy tonowy tłumik szumów wymaga tonu o częstotliwości 150 Hz, emitowanego w czasie nadawania, aby zwolnić blokadę szumów odbiornika. Analogowe odcięcie szumów polega na wyemitowaniu sygnału o odpowiedniej mocy aby zwolnić blokadę szumów odbiornika. Należy zapamiętać, że większość radiostacji FM, pracuje z wykorzystaniem tłumika szumów z sygnałem tonowym 150 Hz.

a. Naciskając kursor              wybieramy parametr FM SQUELCH TYPE (NOISE, TONE).   

b.  Następnie naciskamy [ENT] zatwierdzając parametr.

3.3.1.4.           
Załączenie/Pominięcie wewnętrznego sprzęgacza antenowego

Sprzęgacz antenowy musi być ustawiony na pominięcie (ang. Bypassed) w trakcie pracy na szerokopasmowych antenach (przy pracy trybem HOP – Wideband oraz List).

a. Naciskając kursor            wybieramy parametr COUPLER (ENABLED, BYPASSED).   

b. Następnie naciskamy [ENT] zatwierdzając parametr.

3.3.1.5.            Ustawienie Ciszy Radiowej

Cisza radiowa wykorzystywana jest przy trybie pracy ALE oraz 3G. Parametr ten pozwala na ustawienie radiostacji w cisze radiowej – czyli brak odpowiedzi dla wywoływania adresowego, synchronizacji 3G. Operator natomiast będzie mógł wykonywać zestawianie połączeń do każdego innego użytkownika. Wykorzystywany przy zadaniach specjalnych przy styczności z przeciwnikiem (eliminuje wykrycie radiostacji poprzez nagle wywołanie, LQA lub synchronizacje w 3G). Jeżeli Radio Silence jest ustawione na ON, w górnym lewym rogu wyświetlacza będzie wyświetlona literka „R”

a. Naciskając kursor              wybieramy parametr RADIO SILENCE (ON, OFF).   

b. Następnie naciskamy [ENT] zatwierdzając parametr.

3.3.1.6.    Ustawienie Oscylacji Dudnień ( BFO Offset)

a. Naciskając kursor              wybieramy parametr BFO (+/- 4 kHz w odstępie 10 Hz).   

b. Następnie naciskamy [ENT] zatwierdzając parametr.

3.3.1.7.    Ustawienie  Wyciszenia odbiornika (ang. RX Noise Blanking)

Parametr RX Noise Blanking wykorzystywany jest do filtrowania sygnałów, które interferują z sygnałem odbiornika. Filtrowanie, lub wyciszanie odbiornika obniża poziom sygnału odbiorczego, powinno być wykorzystywane w sytuacjach gdy sygnał zakłócający jest bardzo silny.

a. Naciskając kursor              wybieramy parametr RX NOISE BLANKING (ON, OFF).   

b. Następnie naciskamy [ENT] zatwierdzając parametr.

 

3.3.1.8.    Nazwa Radiostacji

RADIO NAME wykorzystywane jest do przeglądania nazwy radiostacji, który wykorzystywany jest w transmisji danych ARQ w trybie pracy 3G. Parametr ten nie jest możliwy do modyfikacji z tego poziomu, wszelkie zmiany adresu dokonuje się tylko poprzez programowanie.


Rysunek 3-6. Opis ustawiania parametrów OPT- RADIO

3.3.2.      Strojenie Sprzęgacza – COUPLER RETUNE

Opcja ta służy do wykonania ręcznego strojenia sprzęgacza antenowego w sytuacji, gdy radiostacja wyświetli wysoki współczynnik fali stojącej.

a. Naciskamy [OPT]. Następnie naciskając kursory               przechodzimy na opcje RETUNE i naciskamy [ENT].

b. Z chwilą, gdy sprzęgacz rozpoczyna strojenie, zostaje wyświetlona informacja COUPLER TUNING IN PROGRESS. Po zakończeniu strojenia wyświetli informacje COUPLER TUNING COMPLETE. Należy pamiętać o nie dotykaniu anteny, końcówek antenowych w czasie strojenia.

c. Powracamy do menu Opcji poprzez [OPT].

3.3.3.      Przeglądanie parametru TOD oraz informacji o GPS

TOD (ang. Time-Of-Day) musi być ustawiony, zanim rozpocznie się pracę w trybach pracy 3G, HOP oraz wykonywaniu analiz LQA oraz zabezpieczenia połączeń ALE (ang. ALE Linking Protection).

a. Naciskamy [OPT]. Następnie naciskając kursory               przechodzimy na opcje GPS - TOD i naciskamy [ENT].

b.  Aby zmienić czas TOD, przejdź do rozdziału programowania

c. Powracamy do menu Opcji poprzez [CLR] lub [ENT].


NOTATKA

Jeżeli moduł GPS jest zainstalowany, oraz wykonał on procedurę namierzania położenia, zostanie wyświetlone położenie, wysokość, kurs oraz prędkość. Jeżeli brak jest modułu GPS, wyświetli on informacje GPS NOT INSTALLED

Rysunek 3-6. Opis Menu RETUNE oraz GPS-TOD

 

 

2.5.3              Obsługa trybu Automatycznego Zestawiania Połączenia (ALE)

Tryb ALE pozwala na automatyczne zestawianie połączenia pomiędzy radiostacjami lub grupami radiostacji w najlepszym dostępnym kanale KF/HF (częstotliwości o najlepszej propagacji) bez obsługi operatora. Jest to wykonane przez przydzielenie i zaprogramowanie w każdej radiostacji indywidualnego kryptonimu wywołania    , zwanego jako SELF ADDRESS – adres własny, oraz przez zaprogramowanie grup kanałów, na których dane radiostacje będą dokonywać zestawienia połączenia.

Praca w trybie ALE zależy od procesu nazwanego LQA (Link Quality Analysis - Analiza Jakości Połączenia). W czasie trwania analizy LQA, radiostacja, która automatycznie kontaktuje się z radiostacją wywoływaną indywidualnie lub w sieci radiowej na każdym zaprogramowanym w grupie do...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin