pytania od 9 do 14.doc

(27 KB) Pobierz

9. Co nazywamy europejskim prawem gospodarczym?

 

Systematyka prawa gospodarczego publicznego obejmuję europejskie prawo gospodarcze, którym jest prawo pochodzące od wspólnoty europejskiej. Reguluje ona procesy gospodarcze w ramach wspólnoty a także oddziaływuje na gospodarkę państw wspólnoty. Wspólnota europejska jako wspólnota prawa jest przede wszystkim wspólnotą gospodarczą, co oznacza, że podmiotem głównych regulacji jest gospodarka. Celem jest osiągnięcie wymarzonego w traktacie ustanawiającym wspólnotę europejską właściwego poziomu integracji gospodarczej państw członkowskich.

 

10. Na czym polega zasada demokratycznego państwa prawnego?

 

Zasada ta należy do podstawowych zasad ustrojowych o istotnym znaczeniu dla prawa gospodarczego publicznego gdzie stanowi zasadę wyznaczające granicę oddziaływania państw na gospodarkę. Zgodnie ze stanowiskiem Trybunału Konstytucyjnego zasada państwa prawnego jest złożona z wielu zasad traktowanych autonomicznie a także reguł szczegółowych skierowanych do prawodawcy.            Art. 7 Konstytucji RP mówi ze organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa oznacza ze organy państwa mogą działać wyłącznie na podstawie upoważnienia zawartego w prawie. Brak takiego upoważnienia do działania jest równoznaczny z zakazem tego działania.

 

11. Co rozumiemy pod zasadą państwa sprawiedliwości społecznej?

 

Zasada współczesnego państwa wobec społeczeństwa są szersze niż te, które wynikają z klauzuli państwa prawnego daje temu wyraz Art. 2 Konstytucji RP, który, mowi że RP jest demokratycznym państwem prawnym urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej. Sprawiedliwość społeczna jest, więc celem, który ma urzeczywistniać demokratyczne państwo prawne.

 

12. Co rozumiem pod zasadą społeczną gospodarki rynkowej?

 

Podstawową Konstytucyjną zasadą prawa gospodarczego wyznaczającego prawne ramy oddziaływania państwa na gospodarkę jest zasada społecznej gospodarki rynkowej. Zgodnie z Art. 20 Konstytucji RP społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz sprawiedliwości dialogu i współpracy partnerów społecznych i stanowi, podstawe ustroju gospodarczego RP. Oznacza to włączenie społecznej gospodarki rynkowej do kręgu wartości konstytucyjnych objętych umową społeczna jako ustrojowego celu rzeczpospolitej Polskiej. Ta decyzja oznacza ze Konstytucja RP stoi na straży porządku gospodarczego. Są nimi związane organy władzy publicznej- parlament, rząd i inni uczestnicy życia gospodarczego w Polsce.

 

13. Co nazywamy wolnością gospodarczą?

 

Zgodnie z Art. 20 Konstytucji RP deklarującym społeczną gospodarkę rynkową gdzie podstawą jest określona wolność gospodarcza i prawa własności prywatnej.                 W systemach prawnych gospodarki rynkowej wiodącą zasadą porządku prawnego w sferze gospodarki jest wolność gospodarcza. Z zasady tej wynika wyraźna i jednoznaczna dyrektywa, że działalność gospodarcza należy do inicjatywy osób fizycznych i osób prawa prywatnego posiadających wolną od integracji państwa swobodę podejmowania decyzji dla procesu gospodarowania.

 

14. Na czym polega zasada konkurencji?

 

Zasada konkurencji jest zasadą prawa gospodarowania publicznego gdzie konkurencja jako podstawowy mechanizm gospodarki rynkowej orientuje proces oddziaływania organów władzy publicznej na gospodarkę. Uznanie konkurencji jako jednej z zasad ustroju gospodarczego RP jest konsekwencja decyzji ustawodawcy konstytucyjnego o ustroju społecznej gospodarki rynkowej opartej na wolności gospodarczej i własności prywatnej gdyż istnieje ścisły związek między wolnością gospodarczą własnością prywatną a konkurencją. Ochrona konkurencji jako zjawisko instytucjonalnego charakteryzującego funkcjonowanie gospodarki rynkowej jest zadaniem przepisów prawa antymonopolowego i integrującego w przypadkach zakłócenia mechanizmu konkurencji.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin