Sieci komputerowe spr.docx

(20 KB) Pobierz

Sieci komputerowe

Protokoły internetowe - to podzbiór protokołów komunikacyjnych, mający zastosowanie w

środowisku internetu. Protokoły internetowe to zbiór ścisłych reguł i kroków postępowania, które są automatycznie wykonywane przez urządzenia w celu nawiązania łączności i wymiany danych.

Do najpopularniejszych należą:

TCP/IP (ang. Transmission Control Protocol / Internet Protocol) jest pakietem najbardziej rozpowszechnionych z protokołów komunikacyjnych współczesnych sieci komputerowych.

Nazwa pochodzi od dwóch najważniejszych jego protokołów: TCP oraz IP. TCP/IP jest standardem komunikacji otwartej. Otwartość oznacza tu możliwości komunikacji miedzy dowolnymi typami urządzeń, bez względu na ich fizyczną różnorodność. TCP/IP zwany jest także

stosem protokołów ze względu na strukturę warstwową

HTTP - (ang. Hypertext Transfer Protocol – protokół przesyłania dokumentów

hipertekstowych) to protokół sieci WWW (ang. World Wide Web). Za pomocą protokołu HTTP przesyła się żądania udostępnienia dokumentów WWW i informacje o kliknięciu odnośnika

oraz informacje z formularzy. Zadaniem stron WWW jest publikowanie informacji – natomiast protokół HTTP właśnie to umożliwia. HTTP standardowo korzysta z portu nr 80 FTP - (ang. File Transfer Protocol) - protokół typu klient-serwer, który umożliwia przesyłanie plików z i na serwer poprzez sieć TCP/IP. korzysta z portów: 21

POP3 - Post Office Protocol version 3 (POP3) to protokół internetowy pozwalający na odbiór poczty elektronicznej ze zdalnego serwera do lokalnego komputera poprzez połączenie TCP/IP. Ogromna większość współczesnych internautów korzysta z POP3 do odbioru poczty Wcześniejsze wersje protokołu POP czyli, POP (czasami nazywany POP1), POP2 zostały całkowicie zastąpione przez POP3. Zwykle jeżeli ktoś mówi o protokole POP ma na myśli jego

wersję 3.

IMAP - (Internet Message Access Protocol) to internetowy protokół pocztowy zaprojektowany

jako następca POP3. W przeciwieństwie do POP3, który umożliwia jedynie pobieranie i kasowanie poczty, IMAP pozwala na zarządzanie wieloma folderami pocztowymi oraz pobieranie i operowanie na listach znajdujących się na zdalnym serwerze. IMAP pozwala na ściągnięcie nagłówków wiadomości i wybranie, które z wiadomości chcemy ściągnąć na komputer lokalny.

Pozwala na wykonywanie wielu operacji, zarządzanie folderami i wiadomościami.

SMTP - (ang. Simple Mail Transfer Protocol) – protokół komunikacyjny opisujący sposób przekazywania poczty elektronicznej w Internecie. SMTP to względnie prosty, tekstowy protokół, w którym określa się co najmniej jednego odbiorcę wiadomości, a następnie przekazuje treść wiadomości. SMTP działa najczęściej na porcie 25. SMTP lepiej działa, gdy zarówno maszyna nadająca jak odbierająca są na stałe przyłączone do sieci.

DNS DNS (ang. Domain Name System, system nazw domenowych) to system serwerów oraz protokół komunikacyjny zapewniający zamianę adresów znanych użytkownikom Internetu na adresy zrozumiałe dla urządzeń tworzących sieć komputerową. Dzięki wykorzystaniu DNS nazwa mnemoniczna, np. pl.wikipedia.org, może zostać zamieniona na odpowiadający jej adres IP, czyli 145.97.39.155. Adresy DNS składają się z domen internetowych rozdzielonych kropkami. DNS to złożony system komputerowy oraz prawny. Zapewnia z jednej strony rejestrację nazw domen internetowych i ich powiązanie z numerami IP. Z drugiej strony realizuje bieżącą obsługę komputerów odnajdujących adresy IP odpowiadające poszczególnym nazwom.

Internet (łac. inter między, ang. net sieć, dosłownie międzysieć) - ogólnoświatowa sieć komputerowa łącząca się za pomocą tego samego protokołu TCP/IP.

Intranet - sieć komputerowa, ograniczająca się do komputerów np. w firmie lub organizacji. Po zamontowaniu serwera, umożliwiającego korzystanie w obrębie sieci LAN z usług takich, jak strony WWW, poczta elektroniczna etc., czyli usług typowo internetowych, można mówić o intranecie. Do intranetu dostęp mają zazwyczaj tylko pracownicy danej firmy. Intranet przypomina Internet, z tym jednak zastrzeżeniem, że jest ograniczony do wąskiej grupy osób (np. pracowników firmy).

Sieć lokalna (ang. Local Area Network stąd używany także w języku polskim skrót LAN) (wewnętrzna sieć) - najmniej rozległa postać sieci komputerowej, zazwyczaj ogranicza się do jednego budynku, kilku pobliskich budynków lub kilku komputerów.

Sieć bezprzewodowa LAN (ang. Wireless LAN) – sieć lokalna zrealizowana bez użycia przewodów. Używane dziś powszechnie przewodowe sieci LAN umożliwiają wzajemne łączenie np. komputerów PC z wykorzystaniem do tego celu różnych typów kabli i światłowodów, natomiast WLAN to sieć lokalna zrealizowana bez użycia przewodów.

Przeglądarka internetowa – program komputerowy, który służy do pobierania i wyświetlania dokumentów HTML/XHTML/XML z serwerów internetowych, a także plików multimedialnych. Najpopularniejszymi przeglądarkami są: Internet Explorer, Firefox, Opera, Konqueror, SeaMonkey oraz Safari.

Wyszukiwarka internetowa to strona internetowa, której zadaniem jest ułatwienie użytkownikom Internetu znalezienie informacji w sieci. Przykłady to: Windows Live Search, Google, AltaVista, Archie, NetSprint, Emulti,

Pozycjonowanie stron (ang. Search engine optimization - SEO, Web Positioning) to działania zmierzające do wypromowania danego serwisu internetowego na jak najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania wyszukiwarek internetowych dla wybranych wyrażeń kluczowych. Pozycjonowanie stron rozpoczęło się wraz z rozwojem pierwszych wyszukiwarek internetowych.

Webmasterzy dążyli do tego, aby ich strona pojawiła się jako pierwsza w wynikach wyszukiwania dla danego zapytania. Początkowo nie było to trudne, gdyż wyniki w wyszukiwarkach opierały się na analizie słów kluczowych podanych przez autora w nagłówku strony. Później, między innymi ze względu na łatwą manipulację słowami kluczowymi, wyszukiwarki zaczęły je ignorować, odwołując się bezpośrednio do treści strony.

Multiwyszukiwarka - program komputerowy lub strona internetowa zbierająca w jednym miejscu i dający łatwy dostęp do wielu serwisów wyszukiwawczych. Są wśród nich zarówno strony ogólne, tematyczne, portale, oraz same wyszukiwarki.

Serwer pośredniczący (PROXY)

Serwer pośredniczący (pośrednik, często z ang. proxy) - oprogramowanie lub serwer z odpowiednim oprogramowaniem, które dokonuje pewnych operacji (zwykle nawiązuje połączenia) w imieniu użytkownika. Użytkownik zleca pośrednikowi zadania (np. sprawdzanie co wychodzi z firmy). Zadaniem Serwera jest zmniejszenie obciążenia sieci Internet jaki i ochrona sieci lokalnej przed intruzami.

Router

Router (po polsku - ruter, trasownik) –pełni rolę węzła komunikacyjnego. Proces kierowania ruchem nosi nazwę routingu, routowania, rutowania lub trasowania.

Routowanie musi zachodzić między co najmniej dwiema podsieciami, które można wydzielić w ramach jednej sieci komputerowej. Stosuje się go często by rozdzielić sygnał internetowy na wiele komputerów, pełni wtedy funkcję rozgałęziacza. Kieruje sygnał w odpowiednie kierunki by pakiety danych nie gubiły się.

Firewall

Zapora sieciowa (ang. firewall doslownie "ściana ognia") - jeden ze sposobów zabezpieczania sieci i systemów przed intruzami. Termin ten może odnosić się zarówno do sprzętu komputerowego wraz ze specjalnym oprogramowaniem, jak i do samego oprogramowania blokującego niepowołany dostęp do komputera, na którego straży stoi. Pełni rolę połączenia ochrony sprzętowej i programowej sieci wewnętrznej LAN przed dostępem z zewnątrz tzn. sieci publicznych, Internetu.. Do jego podstawowych zadań należy filtrowanie połączeń wchodzących i wychodzących oraz tym samym odmawianie żądań dostępu uznanych za niebezpieczne.

Najczęściej używanymi technikami obrony są:

· filtrowanie pakietów, czyli sprawdzanie pochodzenia pakietów i akceptowanie pożądanych

· stosowanie algorytmów identyfikacji użytkownika (hasła, cyfrowe certyfikaty)

· zabezpieczanie programów obsługujących niektóre protokoły (np.FTP, TELNET)

Bardzo ważną funkcją zapory przeciwogniowej jest monitorowanie ruchu sieciowego i zapisywanie najważniejszych zdarzeń do dziennika . Umożliwia to administratorowi wczesne dokonywanie zmian konfiguracji. Poprawnie skonfigurowany firewall powinien odeprzeć wszelkie znane typy ataków.

Adres IP (Internet Protocol address) to unikatowy numer przyporządkowany urządzeniom sieci komputerowych, protokół IP. Adresy IP są wykorzystywane w Internecie oraz sieciach lokalnych. Adres IP zapisywany jest w postaci czterech oktetów w postaci dziesiętnej oddzielonych od siebie kropkami, np. adres IP: 207.142.131.236 lub 85.147.58.245 odpowiada komputerom obsługującym serwis Wikipedii. Użytkownicy Internetu nie muszą znać adresów IP. Nazwa www.wikipedia.org jest tłumaczona na adres IP dzięki wykorzystaniu protokołu DNS. Adres IP jest przyznawany każdemu użytkownikowi przez jego dostawcę internetu

Domena internetowa – element adresu DNS wykorzystywanego do nazywania urządzeń w Internecie. Dla przykładu adres Wikipedii pl.wikipedia.org składa się z trzech nazw domenowych rozdzielonych kropkami. Aby lepiej zrozumieć sens domeny internetowej dobrze jest przeanalizować elementy adresu Wikipedii. org to nazwa domeny wykupionej przez fundację Wikimedia i odnosi się do projektu o nazwie Wikipedia. Domena pl identyfikuje jego polską wersję. Jak widać na powyższym przykładzie, domeny tworzą hierarchię, która pozwala katalogować komputery w

sieci według pewnych kategorii, dzięki czemu adresy internetowe stają się uporządkowane, co ułatwia poruszanie się w miliardach stron dostępnych w globalnej składnicy informacji. W sieci przepływ informacji jest bardzo szybki i nie odległość geograficzna ma największe znaczenie podczas szukania potrzebnych

wiadomości. Domeny internetowe są podstawą nawigacji w wirtualnej przestrzeni, bo wyznaczają kierunki w przestrzeni ludzkiej wiedzy. Każda z nazw domenowych może zawierać litery, cyfry lub znak '-', a wielkie i małe litery nie są odróżniane.

Poddomena (subdomena)

W systemie DNS subdomena to adres internetowy, który przynależy do domeny właściwej. Jeżeli posiadamy domenę o adresie: www.adres-strony.com.pl i chcemy uruchomić sklep internetowy to zakładamy dla tego sklepu subdomenę o nazwie sklep. Adres naszego sklepu będzie następujący: www.sklep.adres-strony.com.pl .

Subdomena jest usługą przeznaczoną dla każdego. Każdy, kto chce mieć własną subdomenę musi spełniać odpowiednie warunki nadane przez administratora.

Subdomena jest kontem z własnym katalogiem www, posiada hasło, katalog CGI, program pocztowy. Jedną z zalet subdomeny jest to, iż wybierając sobie znaną i cenioną domenę zyskujemy elegancki i jednoznacznie kojarzący się adres, który można łatwo wykorzystać w prowadzonej działalności marketingowej.

Provider

Internet Service Provider, ISP (ang. dostawca usługi Internetu) - firma oferująca usługę dostępu do Internetu (przeważnie odpłatnie).np. TP S.A.

Hosting to udostępnianie przez dostawcę usług internetowych zasobów serwerowni.Jeszcze prościej mówiąc polega to na "zarezerwowaniu" / oddaniu do dyspozycji określonej objętości dysku

twardego, na której można przechowywać pliki tworzące treść stron internetowych i / lub udostępnienie przestrzeni dysku jako miejsca dla plików "leżących" w skrzynce mailowej. Inna odmiana hostingu to udostępnienie większych obszarów dysku a nawet całego serwera lub kilku - jako fizycznego nośnika dla dużego serwisu internetowego, portalu, grupy dyskusyjnej i innych. W każdej z nich chodzi o udostępnienie

fizycznego miejsca (dysku lub dysków twardych) dla pomieszczenia różnych form informacji dostępnych przez Internet.

Z punktu widzenia dostawcy takich usług polega to głównie na dbaniu o stałe, poprawne działanie dysków i ich połączenie z Internetem. Zatem dobry dostawca powinien się troszczyć o:

1. dobry stan techniczny zarówno dysków jak i innych podzespołów koniecznych do prawidłowego funkcjonowania

serwera,

2. dobry stan techniczny połączenia z Internetem,

3. ochronę danych dotyczących klientów i ich kont - zarówno przed przeciekami typu kserowanie dokumentów z

biurka jak i kradzieżami elektronicznymi,

4. ochronę serwerów oraz znajdujących się na nich kont przed różnego typu atakami poprzez Internet,

5. maksymalnie pełną i szybką, stałą dostępność do przechowywanych zasobów przez Internet.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin