Historia geologiczna obszaru.doc

(32 KB) Pobierz
Historia geologiczna obszaru

 

Historia geologiczna obszaru

 

 

 

 

 

Obszar jaki obejmuje arkusz 13a mapy geologicznej Rosji należy do jednego piętra strukturalnego, które obejmuje Dewon, Karbon, Perm, Trias i Czwartorzęd. Najstarsze utwory odsłaniające się na danym obszarze to piaskowce, aleurolity i wapienie famenu.

Mapa przedstawia obszar o budowie fałdowej. Osie fałdów mają NE-SW rozciągłość. Dopatrzymy się też na niej licznych uskoków, które łatwo podzielić na dwa zespoły. Te o orientacji NE-SW i NW-SE. Uskoki w północnej części mapy są to uskoki normalne, a w południowej to głównie uskoki przesuwcze.

 

-W famenie zostały osadzone piaskowce, aleurolity i wapienie, świadczy to o występowaniu dość płytkiego, w miarę ciepłego morza.

-Następnie w karbonie turneju i wizenie sedymentowane były wapienie i margle, spowodowane to było pogłębieniem morza, głębsze niż wcześniej, ponieważ nie występują już mułowce, tylko wapienie i margle.

-W karbonie środkowym osadzane były piaskowce i żwirowce, zaś w karbonie górnym – mułowce i aleurolity.

-Anhydryty i mułowce w permie dolnym–świadczą o spłyceniu zbiornika, gdyż występują anhydryty (ciepłe morze płytkie)

- perm środkowy – mułowce, anhydryty, wapienie – czyli cały czas mniej więcej taka sama sytuacja

- górny perm- piaskowce z przeławiceniami wapieni – płytki zbiornik z dużą dostawą materiału z lądu.

 

trias – mułowce –płytka strefa brzegowa lub mułowce mogą też być głębokomorskie, tzn. osadzają się na równi abysalnej.

 

Trias środkowy – margle, wapienie, aleurolity – płytki, ciepły zbiornik

Trias górny – masywne piaskowce – mogą być pochodzenia morskiego (glaukonitowe) lub pochodzenia lądowego, wydmowego.

Czwartorzęd – żwiry, piaski – osady rzeczne

 

 

Sedymentacja tych osadów trwała od Dewonu, aż do górnego Triasu. Wszystko osadzało się zgodnie. Po Triasie doszło do sfałdowania. Po fałdowaniu w wyniku odprężeń powstały uskoki, które mają przebieg NE-SW. Są to uskoki normalne. Następnie powstał szereg uskoków przesuwczych o przebiegu NW-SE, które po przecinały starsze uskoki normalne. Dwa z uskoków przesuwczych to uskoki zrzutowo-przesuwcze(dwa skrajne). Na koniec na tym wszystkim zostały osadzone czwartorzędowe piaski i żwiry rzeczne.

 

Możemy również zauważyć związek rzeźby terenu z geologia, który dobrze widać w triasie. Granica geologiczna jest pofalowana, mimo że warstwy leżą zgodnie.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin