Gdy strach jest lekki jak piórko.pdf

(94 KB) Pobierz
Microsoft Word - Ofierska_Gdy strach.doc
MagdalenaOfierskaMajeran
PublicznaBibliotekaPedagogicznawPoznaniuFiliaSwarzędz
Kursbiblioterapiist.II/2008
Scenariuszzajęćbiblioterapeutycznych
Temat:Gdystrachjestlekkijakpiórko
I Problem strachu dzieci przed wiatrem, jego szumem i świstem (na przykładzie bajki
biblioterapeutycznej)
IICele:
niwelowanielęku,oswojeniezwiatremijegoodgłosami
rozwijaniewyobraźni
integracjagrupy.
IIIUczestnicy:grupa1012dzieciwwiekuprzedszkolnym(56lat)zproblememlękuprzed
wiatrem.
IVCzastrwania:45minut.
VMetodyitechniki:
wizualizacjalęku
głośneczytaniebajki
zabawywkręgu
technika„buźkiuśmiechniętelubsmutne”.
VIŚrodki:
tekstbajkiterapeutycznej:DanutaSelbirakGdystrachlekkijakpiórko
piórka
pudełkonabuźkiewaluacyjne
zabawkawróbelek(ewentualnierysunekwróbelka).
VIIIFormypracy:indywidualnaigrupowa.
IXWarunki:przytulnasalazestolikamidorysowaniaorazmoŜliwościąpowieszeniaduŜego
arkuszapapierunatablicylubplanszy.
XLiteraturaprzedmiotu:
1. Biblioterapia i czytelnictwo w środowisku osób niepełnosprawnych. Pod red.
BronisławyWoźniczkiParuzel.Toruń:Wydaw.UniwersytetuM.Kopernika,2001.
2. Encyklopedia Pedagogiczna XXI wieku. Tom I. Warszawa: Wydawnictwo
Akademickieśak,2003.S.380386.
3. MolickaMaria:Bajkiterapeutycznedladzieci.Wyd.2popr.Poznań:MediaRodzina,
1999.
1
VIIMateriały:
kartkipapieru(blok)
arkuszduŜegopapieru(np.szarego)
kredki
taśmadwustronna12małychkawałków.
MagdalenaOfierskaMajeran
PublicznaBibliotekaPedagogicznawPoznaniuFiliaSwarzędz
Kursbiblioterapiist.II/2008
Scenariuszzajęćbiblioterapeutycznych
Temat:Gdystrachjestlekkijakpiórko
4. Molicka Maria: Bajkoterapia. O lękach dzieci i nowej metodzie terapii. Poznań:
MediaRodzina,2002.
5. Selbirak Danuta: Gdy strach lekki jak piórko. W: Bajki prace nagrodzone
i wyróŜnione w konkursie na bajkę terapeutyczną. Pod red. Lilianny Doradzały
Kowalewskiej.Gniezno:Scriptor,2006.S.1214.
6. Topór Jolanta: Biblioterapia. [dostęp 16 kwietnia 2008]. Dostępny [online]:
http://www.biblioteki.webpark.pl/biblioter.gl.htm
Przebiegzajęć
A) Częśćwprowadzająca
1. Prowadzącywitauczestnikówzajęć.
WszyscysiadająwkręguikaŜdyprzedstawiasiępodającswojeimię.
2.Zabawawkole–prowadzącymówiiwykonujezadaniarazemzdziećmi:
Ktomaniebieskieoczy,tenmrugatrzyrazy,
Ktolubipieski,niechzaszczeka,
Ktowidziałptaszka,niechzłapiesięzaucho,
Ktolubisiębawić,niechpodniesierękęitp.
B) Częśćzasadnicza
1. Wprowadzenie dzieci w temat zajęć – krótko i przystępnie Rozmowa kierowana
zuczestnikaminatemat,czybojąsięwiatru,czegonajbardziejnielubią,kiedywieje,
czyszumwiatru,świstjestnieprzyjemnyitp.
2. Dzieciprzechodządostolików,prowadzącyrozdajekartkiikredki.Prosidzieci,aby
narysowały, jak wyobraŜają sobie wiatr i nadały mu jakieś imię. Po skończonym
rysowaniudzieciprezentująswojedzieła.
3. Prowadzący proponuje dzieciom, aby wysłuchały bajki o chłopcu Kajtku i jego
przyjaciołach. Czytając tekst w odpowiednim momencie moŜna pokazać zabawkę –
wróbelkaipiórka.
4. Krótkarozmowaotekściebajki.
Pytania:Jakmiałnaimięchłopiec?Ajakjegoprzyjacielmiś?KtotobyłĆwirek?Akim
byłWiatrPółnocnyiczymiałrodzeństwo?
Prowadzącywyjaśniadzieciom,Ŝewiatruniewidać,alemoŜnagopoczuć,albousłyszeć
(moŜna w tym miejscu dmuchnąć w piórko, zaszumieć jak wiatr). Rozmawia
z uczestnikami o tym, Ŝe jest wiele rodzajów wiatru np. łagodny Zefirek, zimny.
Północny,silnyHalny.Tłumaczy,Ŝeczasamiwiatrprzeradzasięwsilnąwichuręiwtedy
najlepiejzostaćwdomu.
Prowadzącyrozmawiazdziećmiopozytywnychskutkachwiatru.
Pytania:KtoznalazłzgubionepiórkawróbelkaDzióbka?KtojeoddałĆwirkowi?
Wiatr jest potrzebny, aby ptaszki mogły znaleźć swoje piórka, Ŝeby mogły chmurki
tańczyć i biegać po niebie, aby latawce mogły się unosić do nieba, rozsiewa nasiona
roślin,sprawia,ŜeŜaglówkimogąpływaćpowodzieitp.
2
MagdalenaOfierskaMajeran
PublicznaBibliotekaPedagogicznawPoznaniuFiliaSwarzędz
Kursbiblioterapiist.II/2008
Scenariuszzajęćbiblioterapeutycznych
Temat:Gdystrachjestlekkijakpiórko
5. Prowadzącyproponujedzieciom,abywspólnienaduŜymarkuszupapierunarysowały
Zamek,wktórymmoglibyzamieszkaćbracia:Zefirek,HalnyiPółnocnyiinni.
6. Chętni uczestnicy przyklejają ( za pomocą taśmy dwustronnej) swoje rysunki,
przedstawiające jak wyobraŜają sobie wiatr, na arkuszu z zamkiem. Zostają one
powieszonenatablicylubplanszyaobokmoŜnaumieścićwróbelkaipiórka.
7. Prowadzący rozmawia z dziećmi o tym, Ŝe Wiatr Północny i jego bracia mają teraz
wspólny domzamek gdzie będą mieszkać, ale będą nas odwiedzać i pomagać
ptaszkomodnaleźćpiórka,achmurkombawićsię.
C) Częśćkończąca.
1. Podsumowanie.
Rozmowa z uczestnikami o tym, Ŝe nie trzeba się bać wiatru, który czasem hałasuje,
boniechcezrobićkrzywdytylkonasodwiedza,albopomagainnym.Iteraznaszstrach
przed wiatrem jest taki mały i lekki jak to piórko i moŜe juŜ odlecieć ( wszyscy
dmuchamywpiórka).
2. Ewaluacja.
Na zakończenie prowadzący pyta dzieci czy zajęcia się im podobały. Prosi, aby wybrały
z wyłoŜonych buziek: uśmiechnięte, jeśli się podobało, smutne, jeśli się nie podobało,
iwrzuciłyjedopudełka.
3. Zakończenie. Wspólne uporządkowanie materiałów, stolików i poŜegnanie
uczestników.
3
MagdalenaOfierskaMajeran
PublicznaBibliotekaPedagogicznawPoznaniuFiliaSwarzędz
Kursbiblioterapiist.II/2008
Scenariuszzajęćbiblioterapeutycznych
Temat:Gdystrachjestlekkijakpiórko
Wmałymmieście,niedalekorzeczki,stałdom,awnimrazemzmamąitatąmieszkał
chłopiecoimieniuKajtek.Chłopiecbyłwesołymiradosnymdzieckiem,miałjasne,wiecznie
potargane włosy, niebieskie oczy i buźkę obsypaną piegami. Jak kaŜdy sześciolatek lubił
bawićsięnapodwórku,którekaŜdegodniamógłobserwowaćzoknaswojegopokoju.
Chłopiec miał teŜ duŜo zabawek, z których najbardziej lubił pluszowego misia.
Maciek, bo tak miał na imię miś, sprawiał, Ŝe w jego obecności Kajtek czuł się bardzo
spokojnieibezpiecznie.
Pewnego dnia chłopiec siedział w pokoju wtulony w ciepłe futerko swojego
przyjaciela. Czas płynął przyjaciołom bardzo miło, czasami tylko Kajtka przechodził
nieprzyjemny dreszcz, a takŜe przykre uczucie strachu, gdy spoglądał w stronę okna,
zaktórymgroźnywiatrdawałznaćoswojejobecności.Kajtekbardzonielubiłwiatru.Bałsię
tychszumówiświstów,jegozawodzeniezaoknemprzyprawiałogoogęsiąskórkę.
–Zobacz,Maćku–rzekłdomisia–jakdzisiajmocnowiejenazewnątrz.Dobrze,Ŝe
mamytenciepłypokoik.
–Kajtek,pójdzieszzemnądosklepu?–zapytałamamawchodzącdopokoju.
–Niemamusiu,wolęzostaćwdomu.
–Jakchcesz,powiedziałamamaiwyszłazpokoju.
–Widzisz,misiu–powiedziałzatroskanyKajtek–jeślitenwiatrnieprzestaniewiać,
tocałyczasbędęmusiałsiedziećwtympokoju.Nigdysięstądnieruszę!
– Nie martw się – odpowiedział misiek – wiatr w końcu przestanie wiać, a zresztą
totaknaprawdęniemusiszsięgowcalebać.Onniejesttakistraszny.
–Puk,puk–rozległosięnaglezaoknem.–Maćku,Kajtku,jesteścietam?–wołałza
oknemichznajomywróbelekĆwirek–musiciemikonieczniepomóc.
–Cosięstało?–zapytałKajtekpodchodzącdookna.
– Mój młodszy braciszek Dzióbek zgubił swoje dwa piórka, bez których nie moŜe
fruwać.NigdzieniemoŜemyichznaleźć.Proszęwas,pomóŜcienamszukaćtychpiórek.
–Dobrze,załoŜękurtkęijuŜidęszukaćzwami–powiedziałmiśMaciek.
–AtyKajtku,idzieszznami?
–Kajtekspojrzałnamisiatrochęwystraszony.Zchęciąpomógłbyszukaćtychpiórek,
ale ten zawodzący na zewnątrz wiatr trochę go wystraszył. Nie mógł jednak sprawić
przykrościprzyjaciołom.
–Dobrze,pójdęzwami–powiedziałnieconiepewnieKajtek–jakwszyscyweźmiemy
siędoszukania,tonapewnoznajdziemywaszązgubę.
– Kajtek, tak jak miś, równieŜ załoŜył kurtkę i wszyscy wyszli na podwórko szukać
piórek.Jednakmimowielustarań,ciągleniemogliichznaleźć.
–Oj,przydałabysięnampomoc–westchnąłKajtek–boinaczejnigdynieznajdziemy
piórekwróbelka.
–Ho,ho,ho,ho,ho!–nadgłowamiszukającychpiórekprzyjaciół,odezwałsięjakiś
głos.–Czyktośtupotrzebujepomocy?
–Kimjesteś?–zapytałwystraszonyKajtek–Niewidzęcię.
–Jestemwiatrem,nigdymnieniewidać,moŜnamnietylkopoczućalbousłyszeć.
–Czytoty,wietrze,takzawodziszzamoimoknem?–zapytałKajtek.
– Tak, Kajtku, ale naprawdę nie masz się czego bać, nie zrobię ci przecieŜ Ŝadnej
krzywdy.Anija,animoibracia.
4
Załącznik:BajkaterapeutycznaGdystrachlekkijakpiórkoDanutaSelbirak
MagdalenaOfierskaMajeran
PublicznaBibliotekaPedagogicznawPoznaniuFiliaSwarzędz
Kursbiblioterapiist.II/2008
Scenariuszzajęćbiblioterapeutycznych
Temat:Gdystrachjestlekkijakpiórko
–Totymaszjeszczebraci?
–TakKajtku,mamwielubracinacałymświecie.NajbliŜejmniejestterazmójbrat,
którywiejewgórach.NazywasięHalny.
–Atyjaksięnazywasz?–zapytałzzaciekawieniemmiśMaciek.
–JestemWiatremPółnocnym.Wiejęzpółnocy,gdziejestbardzozimno.
– Wietrze Północny – odezwał się nagle wróbelek, który przysłuchiwał się całej
rozmowie – Czy kiedy podąŜałeś do nas z północy, widziałeś gdzieś moŜe po drodze dwa
małepiórkamojegobrata?
–Ho,ho!–zaśmiałsięWiatrPółnocny–Pewnie,Ŝewidziałem,byłytaklekkie,Ŝegdy
oboknichprzelatywałem,wzbiłysięwpowietrzeiprzyleciałytutajzemną.Proszę,otoone–
rzekł wiatr, po czym zawirował nad głowami nowych przyjaciół, rozdmuchując czuprynę
Kajtka.
–Są,sąpiórka!–krzyknąłwróbelekĆwirekwznoszącdogóryłepek.
–KajtekimiśMaciektakŜespojrzelidogóryizobaczylispadającezniebadwapiórka,
któreprzywiałwiatr.
– Dziękujemy ci, Wietrze Północny! – zawołał Kajtek. – Nawet nie wiesz, jaki
szczęśliwybędzienaszprzyjacielwróbelek.Kiedyodzyskaswojepiórka.
–Och,niemazaco–odpowiedziałwiatr–Lubiępomagaćinnym.
–Aty,Kajtku,niebędzieszsięjuŜchybamniebać,prawda?
–Oczywiście,Ŝenie.Oddzisiajtociębędęnawetlubił!–krzyknąłszczęśliwyKajtek.
Następnego dnia rano mama odprowadzała synka do przedszkola. Kiedy wyszli
zdomu,mamapowiedziała:
–Jakizimnywiatrdzisiajwieje.
–ToWiatrPółnocny–odpowiedziałzdumąKajtek.
Źródło:SelbirakDanuta:Gdystrachlekkijakpiórko.W:BajkinagrodzoneiwyróŜnionewkonkursienabajkę
terapeutyczną.Podred.LiliannyDoradzałyKowalewskiej.Gniezno:Scriptor,2006.s.1214.
5
Zgłoś jeśli naruszono regulamin