Szałasy_budowa.doc

(52 KB) Pobierz
Szałasy

Materiał edukacyjny rozdawany bezpłatnie w ramach szkolenia.

 

Szałasy


          Niektórzy chętnie biwakują bez namiotów, budując z naturalnych materiałów szałasy. W samodzielnie postawionych szałasach nocują zwykle zastępy podczas obozowej „chatki Robinsona”. Wielkość i kształt szałasu zależą od inwencji budowniczych. Najczęściej budowę szałasu rozpoczynamy od postawienia szkieletu z żerdek ( rys „a”). Może stać samodzielnie lub wspierać się o drzewo ( rys „c”). Żerdki nie powinny być gładkie, pozostawione niewielkie odgałęzienia ułatwiają zamocowanie poszycia. Przy budowie szałasu nie stosujemy gwoździ. Wszystkie części łączymy linką za pomocą węzłów . Całą konstrukcję należy wykonać bardzo solidnie - inaczej zawali się nam na głowy. Pokrycie szałasu może stanowić „siatka” z suchych gałęzi (można wykonać ją także z cienkiej linki lub sznurka), którą następnie wyplatamy wiązkami trawy, suchej trzciny, siana ( rys „b). Możemy również pokryć szałas gałązkami z drzew liściastych lub iglastych, wyplatamy je wtedy tak, aby liście lub igły były zwrócone w kierunku spadku. Oczywiście, gałęzie bierzemy tylko z drzew zwalonych lub pochodzących z wyrębu. Układanie pokrycia szałasu rozpoczynamy od dołu, nakładając kolejne warstwy tak, aby każda następna nachodziła na poprzednią 10-20 cm. Im gęstsze poszycie, tym większa pewność, że dach nie będzie przepuszczał wody. Na koniec przygotowujemy drzwi - może to być rama z żerdzi dopasowana wielkością do otworu wejściowego, pokryta tak, jak pozostałe ściany szałasu. Przywiązujemy ją z jednej strony i
szalasy
otwieramy jak drzwi.


 

 

 

 

 

 

 

Szałasy - przykłady

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drewno na ognisko

Przed rozpaleniem ogniska przygotowujemy odpowiednio miejsce. Wytyczamy okrąg o średnicy 50-70 cm, usuwamy z niego darń, odkładając ją na bok (będzie potrzebna do zamaskowania miejsca po ognisku). Wokół okręgu układamy kamienie lub obsypujemy go ziemią. Przygotowujmy w pobliżu wiadro z wodą lub piasek. Ogień palimy w bezpiecznej odległości od lasu (na dużej polanie, na łące).

Przed rozpaleniem ogniska należy zgromadzić odpowiednią ilość opału, nawet więcej niż - jak się wydaje - zużyjemy. Drewno na opał musi być suche, po deszczu lepiej zbierać je tylko w miejscach osłoniętych, np. pod konarami drzew. Drewno różnych gatunków drzew ma odmienne właściwości.
- Sosna, świerk, jodła - to gatunki drzew iglastych, których drewno pali się szybko, jasnym płomieniem. Łatwo zna-leźć je w lesie, nadaje się świetnie na ognisko. - Dąb, buk, grab, jesion - to drzewa liściaste, których drewno jest twarde, posiada zwartą strukturę. Pali się wolno i równomiernie, wydziela bardzo dużo ciepła, nadaje się raczej do gotowania. - Brzoza - pali się bardzo dobrze, ale świeża kora daje czarny dym. Wysuszona kora brzozy daje bardzo wysoką temperaturą.

Budowa ogniska

1. Ognisko „wigwam” lub „stożek” układamy bardzo często. Jest łatwe do wykonania, choć pochłania wiele materiału. Podpałkę umieszczamy w środku, wokół wbitego w ziemię kołka. Następnie układamy coraz grubsze gałęzie, opierając je o pal i nadając ognisku kształt wigwamu.

2. Ognisko „studnia” zapewnia dużo ciepła i światła dzięki znacznemu dopływowi powietrza. Grube gałęzie układamy w czworokąt, na przemian jedne na drugich. Do środka wkładamy podpałkę i drobne gałęzie. Możemy też w środku ułożyć małe ognisko typu „wigwam”.

3. Ognisko „pagoda” - podobne do ogniska typu „studnia”, ale ułożone jest z pełnych warstw drewna, a nie z ażurowej konstrukcji. Ognisko pali się długo, lecz daje mało światła.

4. Ognisko syberyjskie z tzw. ekranem układamy w chłodne wieczory. Wbijamy w ziemię dwa paliki i opieramy na nich gałęzie (jedna na drugiej), tworząc ekran, który będzie odbijał ciepło. U podnóża ścianki układamy stożek.

5. Ognisko „gwiazda” jest przydatne, gdy oszczędzamy opał lub chcemy uzyskać niewielki ogień. Ognisko pali się w środku gwiazdy.

Układanie każdego ogniska rozpoczynamy od wbicia w ziemię twardego i dosyć grubego kołka, wokół którego układamy rozpałką. Gdy jest sucho, do rozpalenia dobrze ułożonego ogniska wy-starczy jedna zapałka. Na wypadek deszczowej pogody warto jednak mieć ich ze sobą więcej, najlepiej w szczelnym pudełku.

Rozpalenie ogniska ułatwia dobra, sucha rozpałka. W tym celu można użyć:

ognisko
- bardzo suchych liści,
- igliwia sosnowego
- suchej kory brzozowej
- drobnych patyczków
- drzazg drewnianych
- suchej trawy
- suchego mchu
- hubki

Doskonałą rozpałką uzyskuje się mieszając wymienione składniki. Zapobiegliwi zbierają rozpałkę przy każdym pobycie w lesie i przechowują w hermetycznych pojemniczkach. Przy układaniu ogniska mają zawsze gotową, suchą, niezależnie od kaprysów pogody.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin