Przykłady działających Świetlic Środowiskowych.odt

(52 KB) Pobierz
Zadania świetlicy środowiskowej:

 

Zadania świetlicy środowiskowej:

 

 

Zapewnienie dzieciom opieki wychowawczej ( w uzasadnionych przypadkach).

Tworzenie warunków do nauki własnej i pomocy  w nauce.

 Łagodzenie niedostatków  wychowawczych.

Eliminowanie zaburzeń zachowania.

Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień wychowanków.

Wdrażanie programów profilaktycznych celem przeciwdziałania uzależnieniom.

Współpraca z rodziną wychowanków.

Współpraca z instytucjami działającymi na rzecz dziecka i rodziny.

 

Świetlica działając w najbliższym środowisku lokalnym dziecka:

 

Wspiera rodzinę w sprawowaniu jej podstawowych funkcji.

Zapewnia pomoc rodzinie i dzieciom sprawiającym problemy wychowawcze, zagrożonym demoralizacją, przestępczością oraz uzależnieniami.

Współpracuje ze szkołami, MGOPS  i innymi instytucjami w rozwiązywaniu problemów wychowawczych.

 

Realizując zaspokajanie potrzeb dziecka, świetlica  kieruje się w szczególności:

Dobrem dziecka.

Poszanowaniem Konwencji Praw Dziecka.

Koniecznością wspierania rozwoju dziecka poprzez rozwój zainteresowań i indywidualizację oddziaływań wychowawczych.

Poszanowaniem praw rodziców wynikających z przepisów prawa rodzinnego.

Świetlica czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00 – 19:00.
W okresie wakacje letnich i ferii zimowych placówka czynna jest od 8.00 do 16.00.
Do świetlicy mogą być przyjęte dzieci i młodzież od 6 do 16 lat na ich prośbę, na prośbę (wyrażenie zgody rodziców), na wniosek szkoły, MOPS, PCPR, sądu, policji.

Wychowankowie zorganizowani są w trzech grupach wychowawczych:

 

GRUPA I - wiek: 6 – 9 lat

GRUPA II – wiek: 10 - 13 lat

GRUPA III – wiek: 14 - 16 lat

 

 

Na każdą grupę przypada wychowawca, który odpowiednio zajmuje się bieżącymi problemami, prowadzi odpowiednią dokumentację i jeżeli pojawiają się problemy to w celu ich rozwiązania kontaktuje się odpowiednio z pracownikiem socjalnym, z wychowawcą szkolnym lub z opiekunami prawnymi  danego wychowanka.
Zajęcia socjoterapeutyczne, opiekuńczo-wychowawcze, wyrównawcze prowadzone są w oparciu o sporządzone rzetelnie programy pracy uwzględniające  potrzeby danej grupy. Na programy pracy poszczególnych zajęć  składa  się wiele atrakcyjnych technik i metod pracy grupowej aktywizujące  wszystkie dzieci niezależnie od posiadanych wiadomości czy umiejętności.

Harmonogram dnia, kolejność i czas  poszczególnych zajęć określa tygodniowy plan pracy świetlicy. Zdarza się, że plan tygodniowy jest modyfikowany w przypadku w których tematyka zajęć dostosowana zostaje do bieżących potrzeb wychowanków gdyż  wychodzimy z założenia, że zajęcia świetlicowe powinny uwzględniać spontaniczność dzieci oraz potrzeby wynikające z danej chwili.

 

PRACE PLASTYCZNE I TECHNICZNE – 2 godz. w tyg. rozwijające umiejętności manualne, zabawy konstrukcyjne, malowanie farbami, rysowanie, kolorowanie, wydzieranie, orgiami i inne.
  MAŁE CO NIE CO – zajęcia gastronomiczne 2 godz. w tyg.
ROBÓTKI RĘCZNE - 2 godz. w tyg.- haft krzyżykowy, robienie na drutach,    wyszywanie, szydełkowanie itp.

 

MODELARSTWO- 2 godz. w tyg. – zabawy konstrukcyjne, wycinanie, szlifowanie, organizacja i udział w zawodach modelarskich

 

ZABAWY FIZYCZNE –2 godz. w tyg. zaspakajające potrzebę ruchu, różne formy ekspresji ruchowej gry i zabawy sportowe, ćwiczenia gimnastyczne, spacery relaksacyjne

CO W TRAWIE PISZCZY? – 2 godz. w tyg. przy współpracy z KPK w Więcborku zajęcia dotyczące tematyki przyrodniczej, terenoznawstwa, zielarstwa itp.

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE - 2 godz. w tyg. –zapoznające wychowanków z różnymi możliwościami wykorzystania komputera, programów multimedialnych, Internetu.
NUTKĄ I SŁOWEM –2 godz. w tyg. - zajęcia kształtujące ekspresję ruchową, ćwiczące umiejętność zapamiętywania fragmentów tekstu wiersza, muzykowanie, nauka piosenek

 

spotkania z cyklu „Ciekawy gość miesiąca” – raz w miesiącu – gości zaprasza Samorząd Świetlicy Środowiskowej „ Uśmiech” w porozumieniu z Kierownikiem placówki na prośbę kolegów i koleżanek.
 

BLIŻEJ SIEBIE – polegające na cotygodniowych spotkaniach w trzech grupach wychowawczych –1,5 godz. w tyg.
 

Wychowankowie podczas tych zajęć są zorganizowani w trzech grupach wychowawczych. Na każdą grupę przypada jeden wychowawca.

 

GRUPA I - wiek: 6 – 9 lat

GRUPA II – wiek: 10 - 13 lat

 

GRUPA III – wiek: 14 - 16 lat

 

 

Podczas tych zajęć realizuję się szeroko rozumianą profilaktykę oraz na bieżąco omawia się i wyjaśnia pojawiające się problemy dotyczące m.in. pobytu dzieci w świetlicy.

Poza tym w świetlicy mają miejsce różne uroczystości, konkursy, wycieczki, które kształtują umiejętności wykorzystywania zdobytej wiedzy i umiejętności oraz dostarczają sporo zabawy tj.

konkursy literackie,

plastyczne,

recytatorskie,

tańca i śpiewu,

konkursy wiedzy,

wycieczki rowerowe,

zabawy taneczne,

obozy profilaktyczno-terapeutyczne (ferie zimowe , wakacje letnie),

pikniki,

ogniska, organizowanie kina w świetlicy itp.

uroczystości i zabawy obchodzone wspólnie z gośćmi jak np. Dzień Babci i Dziadka, Dzień Edukacji Narodowej , Spotkanie opłatkowe, Mikołajki, Jasełka, Święto latawca, Dzień Dziecka, Dzień Matki, Spotkanie Wielkanocne itp.

 

            Odrębną płaszczyzną wyzwalającą aktywność i inicjatywę jest działalność samorządowa. Samorządność wychowanków świetlicy metodą wychowawczą umożliwiającą przekazywanie dzieciom i młodzieży umiejętności i wartości trudnych do osiągnięcia inną drogą. Daje między innymi możliwość kształtowania zespołowej pracy, stwarza warunki do samokontroli, samodyscypliny, uczy demokratycznych form współżycia, przyjmowania współodpowiedzialności za jednostkę i grupę, rozwijania inicjatywy i przedsiębiorczości.
             Ważną metodą jest również wdrażanie wychowanków do współdziałania w organizowaniu zajęć i imprez, powierzanie im różnego rodzaju zadań, co sprzyja kształtowaniu świadomości i postaw m.in. współpraca z różnymi placówkami lub instytucjami, podczas której wychowankowie pomagają w zorganizowaniu różnych uroczystości i imprez np. bal karnawałowy dla przedszkolaków, podczas którego wychowankowie bawili się z przedszkolakami, współpraca z Klubem Wolontariuszy „Amicus” np. pomoc w organizacji licytacji podczas balu dobroczynnego dla LO, integracyjna wycieczka z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy, gdzie każdy z wychowanków mógł pomóc podopiecznym podczas wycieczki

 

                                      FORMY   POMOCY

 

Pomoc w kryzysach szkolnych, rodzinnych, rówieśniczych i osobistych.

( M.in. Pomoc psychologiczna - Psycholog prowadzi indywidualną terapię z wychowankami i stanowi poradnictwo psychologiczno-pedagogiczne dla rodziców dzieci i młodzieży przebywających w placówce. Stanowi również wsparcie i poradnictwo dla pracowników świetlicy, bierze udział w superwizji  pracy wychowawców świetlicy.

Wsparcie wychowawcy - Wychowawcy dla swoich podopiecznych stanowią podporę w trudnej czasami codzienności, wspierają dzieci w walce o „lepsze jutro” i stanowią źródło emocjonalnego wsparcia w postaci rozumiejącego, zainteresowanego, odpowiedzialnego dorosłego).

Zajęcia socjoterapeutyczne KRĄG.

To grupowa terapia dla dzieci mających trudności z funkcjonowaniem społecznym. Zajęcia prowadzone są w trzech grupach do 15 osób po 2 godziny w tygodniu  przez dwóch socjoterapeutów.

Dzięki zajęciom uczestnicy:

-poznają siebie

-kształtują umiejętności wyrażania uczuć

-kształtują  pozytywną  samoocenę

-pracują nad budowaniem poprawnych  realizacji z rówieśnikami

-otrzymują  wsparcie emocjonalne

-mają warunki do odreagowania napięć spowodowanych trudną sytuacją domową lub innymi trudnościami

- pracują nad zaburzeniami w zachowaniu.

 

Zajęcia psychoedukacyjne i wychowawcze-bliżej siebie

Pomoc w nauce – zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze.

Zajęcia prowadzone są codziennie. Jest to forma pomocy, dzięki której wychowankowie otrzymują pomoc w odrabianiu prac domowych z różnych przedmiotów, wyrównywaniu braków, powtarzaniu i utrwalaniu części programowych sprawiających szczególne trudności. Zajęcia te realizowane są przy pomocy wolontariuszy: nauczycieli miejscowych szkół i młodzież.

Organizację czasu wolnego, rozwój zainteresowań, organizację zabaw i zajęć rekreacyjnych ( w tym wycieczki i biwaki)-

Stałą pracę z rodziną dziecka.

Stałą współpracę z instytucjami działającymi na rzecz dziecka i rodziny.

Edukację rodzin - zajęcia warsztatowe.

Konsultacje i poradnictwo dla dzieci i rodzin.

Pomoc socjalna i dożywianie.

 

Dzieci i młodzież uczęszczająca na zajęcia może liczyć również na ciepły napój i posiłek. Współpracując z różnymi instytucjami organizujemy zbiórki odzieży dziecięcej i książek. W wakacje letnie  organizujemy  bezpłatny obóz profilaktyczno-terapeutyczny i wycieczki autokarowe a podczas ferii zimowych bezpłatne wyjazdy na basen. W okresie świątecznym organizujemy akcję „Uśmiech na święta” podczas której zbieramy dary w celu wyposażenia dzieciom paczek na święta.

 

 

 

 

ŚWIETLICA ŚRODOWISKOWA CHRZEŚCIJAŃSKIEJ SŁUZBY CHARYTATYWANEJ

 

 Głównym celem powstania Świetlicy Środowiskowej Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej w Opolu "Garaż" jest stworzenie miejsca, w którym młodzi ludzie będą mogli spędzać wolny czas pod okiem osób na co dzień zajmujących się pracą z zakresu profilaktyki i terapii osób uzależnionych lub zagrożonych uzależnieniem ( z grupy tzw. podwyższonego ryzyka). Program zajęć adresowany jest zarówno dla młodzieży będącej już po inicjacji narkotykowej, eksperymentującej z różnorodnymi środkami psychoaktywnymi i młodzieży mającej problem z alkoholem lub pochodzącej z rodzin, w których ten problem jest obecny, jak i dla tej grupy młodych ludzi, którzy takiego kontaktu nie mieli, a są zainteresowani różnego rodzaju zajęciami psychoedukacyjnymi, sprzyjającymi rozwoju ich osobowości, tożsamości, poszerzającymi obszar ich zainteresowań.

        W obecnej dobie kryzysu podstawowych funkcji rodziny, spowodowanego nie tylko patologią układu rodzinnego, ale i czynnikami ekonomicznymi (sytuacją na rynku pracy), w wyniku której rodziny tracą swoją wydolność (długa nieobecność w domu rodziców pracujących, zmęczenie, brak czasu na odpoczynek, relaks), takie miejsce, gdzie dzieci w sposób alternatywny mogą spędzać wolny czas wydaje się być uzasadnione, a nawet konieczne.


        We wspomnianej świetlicy dzieci będą uczestniczyć w różnego rodzaju warsztatach terapii zajęciowej, jak np.: warsztaty plastyczne, kółko informatyczne, wycieczki krajoznawcze, zajęcia sportowe, będą miały możliwość uczestniczenia w rówieśniczej grupie wsparcia, dyżury pełnić będą terapeuci uzależnień, psycholog i pedagog.

        Spotkania te będą miały na celu:

zajęcia integracyjne (wypracowanie norm grupowych, elementy treningu interpersonalnego) autoprezentacja;
ustalanie poczucia własnej odrębności, wrażliwości i pozytywnej samooceny;
zachowanie w relacjach z innymi rówieśnikami i dorosłymi, współdziałanie, szukanie oparcia, umiejętność wyboru;
praca nad emocjami (uwrażliwienie, ekspresja uczuć, odreagowanie napięć);
aktywne rozwiązywanie trudnych sytuacji (stymulacje, uczenie prospołecznych zachowań i rozwiązywania problemów);

       W ramach świetlicy organizowane będą ferie zimowe i kolonie letnie dla dzieci i młodzieży.

       Odbywać się również będą wykłady i dyskusje dotyczące okresu dorastania, narzeczeństwa, pożycia w rodzinie.

 

Szczegółowy zakres rzeczowy zadania

 

          Prowadzenie świetlicy środowiskowej dla dzieci i młodzieży z rodzin niewydolnych wychowawczo to organizowanie czasu wolnego w godzinach popołudniowych w ciągu tygodnia, oferowanie ciekawych form spędzania tego czasu - różnorodnych zajęć sportowych czy gier zespołowych, wspólnych wyjść do kina, na wystawy, wycieczek, kółek zainteresowań, zajęć plastycznych, spotkań z ciekawymi ludźmi, itp. To również pomoc w rozwiązywaniu doraźnych trudności i problemów dzieci, zarówno szkolnych, socjalnych, rodzinnych, jak i psychologicznych. Do najważniejszych w tym okresie rozwojowym - okresie adolescencji - należy wsparcie prawidłowego rozwoju, kształtowania własnej tożsamości i poczucia wartości, wreszcie ukierunkowywania aktywności w dążeniu młodych ludzi do osobistych celów i zamierzeń, zgodnie z ich marzeniami i predyspozycjami.

          Dzieci i młodzież ze świetlicy „Garaż” to głównie młodzi ludzie z rodzin z różnych powodów niewydolnych wychowawczo. To dzieci pozbawione podstawowej opieki, pozbawione często minimum socjalnego, wypadające z systemu szkolnego lub ze znacznymi trudnościami szkolnymi, ich udziałem jest nierzadko przemoc, zachowania przestępcze, kontakt ze środkami odurzającymi i inne formy zachowań ryzykownych.

          Drastyczny wzrost w ostatnim okresie liczby tzw. „dzieci ulicy”, bo tak potocznie się o nich mówi, to zjawisko, które można określić mianem najgroźniejszej choroby cywilizacyjnej naszych czasów. Występuje powszechnie w Polsce, również w Opolu. Mechanizmy jego powstawania mają swoje korzenie w procesie marginalizacji coraz większego kręgu polskich rodzin. W ostatniej dekadzie narastające problemy związane są z pojawieniem się nowych środowisk patologii społecznej. Są to m.in. oprócz „starego” marginesu społecznego (szacowanego na ok. 1 000 000 osób) – rodzin niepełnych i rozbitych tworzonych przez kolejne pokolenia wychowane w rodzinach zmarginalizowanych, często w placówkach (żyjący z dnia na dzień, zaniedbujący swoje dzieci, uzależnieni, używający przemocy, wchodzący w kolizję z prawem, bezdomni), także rodziny, które w ostatnich latach utraciły źródło utrzymania, szczególnie w miejscach dotkniętych strukturalnym bezrobociem (szacowane na kolejne 1 000 000 rodzin).

          Przyczyny takiej sytuacji są różnorodne. Wiele rodzin ma trudności w zaadoptowaniu się do zmian systemu społecznego i gospodarczego, szybko rosną różnice społeczne i materialne, rozluźniają się lokalne więzi społeczne, znacznie zmniejszyły się opiekuńcze funkcje państwa, rodziny dotknięte bezrobociem degradują się i ulegają marginalizacji, utrwalają się wzorce bierności, bezradności i roszczeń wśród dzieci z rodzin dotkniętych bezrobociem, wzrasta alkoholizm, narkomania, przemoc i przestępczość w rodzinach marginalizowanych.

          W ostatnich latach obserwuje się również niewydolność systemu edukacji wobec dzieci z rodzin marginalizowanych. Wynika on często z różnic w przygotowaniu tych dzieci do szkoły, zaniedbań dydaktycznych, ubogiego dziedzictwa kulturowego i intelektualnego tych dzieci. Z drugiej strony szkoły ograniczają swoje funkcje środowiskowe i wychowawcze, rozpadły się też lub zkomercjalizowały placówki upowszechniania kultury i sportu Efektem tych zmian jest wzrastająca liczba dzieci nie kończących edukacji nawet na poziomie szkoły podstawowej – obecnie gimnazjum.

          Dzieci pozbawione opieki, ochrony i miłość stają się bezbronnymi ofiarami tego procesu, szukając rozwiązania swoich problemów lub uciekając przed nimi kończą na ulicy. Coraz częstsze są przypadki 10-12 latków sięgających po alkohol lub inne środki odurzające.

          Świetlica jest działaniem w terminologii medycznej objawowym, nie przyczynowym. Staraniem naszym jest więc stworzenie dzieciom takiego miejsca, w którym będą czuli się bezpiecznie, będą czuli życzliwość i troskę ze strony osób dorosłych, będą mogli liczyć na wsparcie i pomoc w rozwiązywaniu ich bieżących spraw i problemów akceptując społecznie przyjęte postawy i normy.

 

Cel zadania oraz rodzaj działań przy realizacji zadania

 

          Podstawowym celem działania świetlicy środowiskowej jest stworzenie dzieciom z rodzin niewydolnych wychowawczo miejsca bezpiecznego i aktywnego spędzania wolnego czasu oraz doraźna pomoc w rozwiązywaniu podstawowych trudności funkcjonowania społecznego, szkolnego, osobistego i emocjonalnego. W tym celu przewiduje się prowadzenie dwojakiego rodzaju zadań.

          Pierwsze to organizowanie czasu popołudniowego w tygodniu w postaci: zajęć sportowych, gier zespołowych, kółek zainteresowań, tu zwłaszcza cieszących się dużym zainteresowaniem zajęć plastycznych, wspólnych wycieczek, spotkań z ciekawymi ludźmi, ale także douczania i różnego rodzaju korepetycji.

         ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin