Sernik waniliowy z truskawkami.doc

(55 KB) Pobierz
Sernik waniliowy z truskawkami

Sernik waniliowy z truskawkami

 

Najważniejsze uwagi:

 

Wszystkie składniki na sernik należy wyjąć z lodówki odpowiednio wcześniej i ocieplić do temperatury pokojowej - to bardzo ważne, masa serowa będzie stabilnie się piekła, nie będzie się podnosić i sernik nie popęka!

Ser i jajka miksujemy na małych-średnich obrotach i krótko, tylko do połączenia się składników, starając się nie napowietrzać masy.

Sernik początkowo pieczemy w temperaturze 175 stopni, następnie zmniejszamy temperaturę do 120 stopni.

Zamiast ekstraktu i ziarenek wanilii, można użyć 2 łyżeczki startej skorki z cytryny. Otrzymamy wówczas klasyczny sernik o delikatnym cytrynowym posmaku. Można też dodać startą skórkę z pomarańczy lub wmieszać do masy drobno posiekaną kandyzowaną lub smażoną skórkę pomarańczową, rodzynki.

Sernik nie posiada spodu, ale można go zrobić (z ciasta kruchego lub ciasteczek).

Sernik po ostudzeniu należy wstawić na całą noc do lodówki, aby odpowiednio stężał.

 

 

Masa serowa:

1 kg sera twarogowego zmielonego trzykrotnie na serniki lub cream cheese

200 g (1 szklanka) drobnego cukru (daję więcej - 1,5 szklanki)

• 3 łyżki mąki pszennej

• 5 jajek

• 125 ml (1/2 szklanki) śmietanki kremówki 30% lub 36% (najlepiej gęstej)

• aromat wanilii: 3 łyżeczki ekstraktu z wanilii, ziarenka wyłuskane z przekrojonej wzdłuż 1 laski wanilii, lub/i dodatkowo 1 łyżeczka pasty waniliowej czy torebka cukru waniliowego z prawdziwą wanilią

 

Wierzch:

• 250 ml (250 g) śmietany kwaśnej i gęstej 18%

• 3 łyżki drobnego cukru

Dodatki:

• truskawki i/lub sos truskawkowy

 

Tortownica o średnicy 23 cm - 25 cm z odpinaną obręczą, wysmarowana masłem, dno wyłożone papierem do pieczenia, wypuszczonym na zewnątrz tortownicy. Boki posmarować masłem.

 

 

Przygotowanie:

Piekarnik nagrzać do 175 stopni. Do misy miksera włożyć ser, cukier i mąkę. Miksować na średnich obrotach, aż masa będzie gładka i jednolita przez około 2 minuty, zeskrobując szpatułką masę z boków miski w razie konieczności.

Dodawać po jednym jajku, miksując na średnich obrotach przez około 30 sekund po każdym dodanym (lepsze jest mieszadło miksera niż ubijaczka). Zeskrobywać szpatułką masę z boków miski w razie konieczności.

Dodać śmietankę kremową, wanilię i zmiksować na małych obrotach do połączenia się składników.

Masę wylać do przygotowanej formy, wstawić do środkowej części piekarnika, nagrzanego do 175 stopni. Piec przez 15 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 120 stopni i piec przez kolejne 1 i 1/2 godziny, do czasu aż masa serowa się zetnie (środek może pozostać nieco luźniejszy).

Sernik wyjąć z piekarnika i rozprowadzić na nim śmietanę wymieszaną z cukrem. Wstawić z powrotem do piekarnika na kolejne 15 minut.

Gotowy sernik wyjąć z piekarnika i ustawić na kratce, ostudzić. Gdy będzie całkowicie wystudzony, wstawić do lodówki na całą noc. Podawać z owocami lub sosem owocowym.

 

Przepis na błyskawiczny sos truskawkowy: zmiksować garść truskawek z 3 łyżkami dżemu truskawkowego. Podgrzany w rondelku sos można też podawać do naleśników i lodów waniliowych.

 

 

Brownie z mąki razowej z orzechami

 

 

Składniki:

 

150 g ciemnej gorzkiej czekolady (około 60% kakao)

250 g masła

200 g cukru trzcinowego (np. ciemnego muscavado)

150 g orzechów (macadamia lub dowolnych np. włoskich czy mieszanych)

150 g mąki żytniej razowej

• szczypta soli morskiej

• 2 łyżki kakao

• 4 jajka

 

 

 

• na wierzch - 100 g mlecznej czekolady, startej na wiórki

• dodatki, np. konfitura wiśniowa, bita śmietana, dobra kawa :-)

 

 

Blaszka o wymiarach 21 cm x 26 cm lub 23 x 23 cm, ewentualnie okrągła tortownica 26 cm posmarowane masłem.

 

Przygotowanie:

Piekarnik nagrzać do 180 stopni. W większej misce roztopić połamaną czekoladę razem z masłem. Najlepiej zrobić to w kąpieli wodnej, ale można też w dobrym garnku z grubym dnem na malutkim ogniu ciągle mieszając. Masa nie może zgęstnieć ani podgrzać się za bardzo. Ma być błyszcząca, lejąca i lekko ciepła. Odstawić z ognia i wymieszać z cukrem.

Orzechy grubo posiekać i lekko zrumienić na suchej patelni na bardzo małym ogniu, ostudzić. W oddzielnej misce wymieszać mąkę z solą i kakao.

Do masy z czekolady i masła dodawać kolejno jajka mieszając energicznie rózgą lub miksując mikserem na małych obrotach aż powstanie jednolita masa. Wsypać mąkę z dodatkami i mieszać składniki łyżką przez 1 minutę, aż masa będzie idealnie gładka, jednolita i błyszcząca. Na koniec połączyć z orzechami.

Masę wylać do przygotowanej formy i wyrównać powierzchnię, na wierzch zetrzeć mleczną czekoladę lub zrobić wiórki obieraczką do warzyw. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez około 18 minut, ale nie dłużej niż 20 minut. Brownie nie pieczemy do idealnie suchego patyczka. Ciasto zastygnie jeszcze po wyjęciu z piekarnika.

 

 

 

Babka pomarańczowo waniliowa

 

Składniki:

 

200 g mąki pszennej

100 g mąki ziemniaczanej

• 2 łyżeczki proszku do pieczenia

200 g miękkiego masła

• 1 szklanka cukru

• 4 jajka, oddzielnie żółtka i białka

 

Dodatki (można użyć wszystkich lub tylko wybranych):

• 1 torebka cukru waniliowego

• 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii

• 1 laska wanilii, wyłuskane ziarenka

• drobno starta skórka z 1 pomarańczy

• 4 łyżki wyciśniętego soku z pomarańczy

100 g roztopionej białej czekolady (można wtedy zmniejszyć ilość cukru)

 

Forma na babkę o pojemności 2,5 litra, wysmarowana roztopionym masłem i posypana mąką, zmielonymi migdałami bez skórek (ewentualnie bułką tartą)

 

Przygotowanie:

Wymieszać mąkę pszenną z ziemniaczaną wraz z proszkiem do pieczenia. Przesiać przez sitko. Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Miękkie masło utrzeć z cukrem, cukrem waniliowym i ekstraktem z wanilii na biały i puszysty krem. Wciąż miksując dodawać po jednym żółtku. Następnie zmniejszyć nieco obroty miksera i dodać po łyżce płynną białą czekoladę. Po chwili dodać wyłuskane ziarenka wanilii, sok z pomarańczy oraz tartą skórkę pomarańczową. Wsypać mąkę i zmiksować mikserem na wolnych obrotach do dokładnego połączenia się składników. Oddzielnie ubić białka na sztywną pianę, dodać do masy i wymieszać.

Masę przełożyć do przygotowanej formy i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez około 55 minut (sprawdzić patyczkiem czy będzie już suchy). Babkę studzić w formie i jeszcze lekko ciepłą wyłożyć na metalową kratkę. Posypać cukrem pudrem i opcjonalnie suszoną skórką pomarańczową. Podawać z czarną herbatą z laską wanilii

 

 

Sernik Poezja

Gotowany. Na zimno

 

 

Składniki:

 

• 1 paczka biszkoptów

• około 1/2 szklanki dowolnych bakalii: rodzynki, posiekane suszone śliwki, orzechy, figi (polecam pół na pół rodzynki i koniecznie suszone śliwki)

• 2 galaretki (truskawkowe lub inne, o smaku użytych owoców)

 

Masa:

1,5 l pełnego mleka (3,2%)

• 1 opakowanie cukru waniliowego

• 1/2 l gęstej śmietany 18%

• 5 dużych jaj

• 30 dag masła

• 3/4 szklanki cukru pudru

 

• owoce (truskawki lub inne dowolne) do wyłożenia na wierzch

 

 

Przygotowanie:

Dno tortownicy o średnicy około 24 cm wyłożyć krążkiem z papieru do pieczenia lub specjalną tekturką pod ciasta. Ułożyć biszkopty.

Bakalie sparzyć wrzątkiem i odsączyć.

Galaretki rozpuścić w 2 szklanakach wody, odstawić do wystudzenia i zgęstnienia.

Zagotować mleko razem z cukrem waniliowym. Wlać śmietanę roztrzepaną mikserem z jajami i zmniejszyć ogień do minimum.

Na bardzo małym ogniu warzyć serek, nie mieszać i nie gotować. Po około 15 minutach wyłączyć gaz i ostudzić masę.

Po ostudzeniu odsączyć (przez około pół godziny lub nieco dłużej) na gęstym sicie (rzadsze sito można wyłożyć gazą).

W międzyczasie utrzeć masło z cukrem pudrem na puszysty krem. Dodawać po jednej łyżce odsączoną masę serową, ciągle miksując. Wymieszać z bakaliami, masę wylać na biszkopty i wstawić do lodówki do zastygnięcia. Dobrze schłodzić (przez około pół godziny).

Na masie serowej ułożyć pokrojone owoce i zalać tężejącą galaretką.

 

 

Stefanka

 

Ciasto miodowe, przekładane masą z kaszy manny. Ciasto, które trzeba robić z wyprzedzeniem, bowiem najlepsze jest w drugim - trzecim dniu po upieczeniu. W kolejnych dniach też świetnie smakuje. Idealne na święta. Ciasto przechowywać w pojemniku na ciasta lub zawinięte w papier do pieczenia. Po 2 dniach trzymać w lodówce.

 

 

Składniki:

Ciasto miodowe:

• 2 jajka

125 g masła

• 1 szklanka cukru pudru

150 g sztucznego lub naturalnego miodu

• 4 szklanki mąki pszennej

• 1 łyżeczka sody

• 1 torebka cukru waniliowego

Masa:

• 1/2 litra mleka

• 4 łyżki kaszy mannej

• 1 torebka cukru waniliowego

• 3 łyżki cukru pudru

200 g masła

• 1 łyżeczka ekstraktu lub aromatu migdałowego

 

Nasączenie:

250 ml gorzkiej herbaty z cytryną

 

Polewa czekoladowa:*

150 g ciemnej (lub mlecznej) czekolady

50 g miękkiego masła

 

Do posypania (niekoniecznie): wiórki kokosowe lub płatki migdałowe

 

Przygotowanie:

Ciasto miodowe: Przygotować średnią formę o wymiarach około 20 x 30 cm. Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Zagnieść ciasto z podanych składników. Podzielić je na 3 części, każdą część rozwałkować na placek o wymiarach formy, najlepiej bezpośrednio na papierze do pieczenia. Placki wkładać kolejno do formy i piec w nagrzanym piekarniku. Każdy placek piec przez 15 minut.

Masa: Ugotować kaszę na mleku, dodać cukier waniliowy i cukier puder. Wymieszać i ostudzić. Utrzeć masło i dodawać po łyżce ostudzoną kaszę, na koniec dodać ekstrakt migdałowy.

Wykończenie ciasta:

Polewa czekoladowa: Czekoladę roztopić i wymieszać z masłem pokrojonym w kosteczkę.

Na papierze do pieczenia ułożonym na tacy lub paterze położyć pierwszy placek ciasta, nasączyć go 1/3 gorzkiej herbaty z cytryną, rozsmarować 1/2 masy. Położyć drugi placek, skropić go 1/3 nasączenia i rozsmarować drugą połowę masy. Położyć trzeci placek, nasączyć, polać polewą czekoladową i posypać (niekoniecznie) wiórkami kokosowymi lub płatkami migdałów.

·         Polewę można też przygotować z następujących składników: 6 łyżek mleka, 50 g masła, 3 łyżki kakao, 3 łyżki cukru pudru. Wszystkie składniki umieścić w rondelku, wymieszać i doprowadzić do zagotowania na małym ogniu. Gdy polewa jest za bardzo gęsta, można dodać troszkę mleka.

 

 

Drożdżowy keks czekoladowy

z kawałkami czekolady i czekoladową polewą.

 

Składniki:

 

100 g gorzkiej czekolady, posiekanej na kawałki

190 g mąki pszennej

20 g kakao

• szczypta soli

5 g drożdży w proszku

• 4 jajka, w temperaturze pokojowej

280 g cukru pudru

100 g masła, roztopionego i ostudzonego

• 1 łyżka rumu lub brandy

150 g śmietany kremówki 30%

 

Polewa czekoladowa:

100 g ciemnej, gorzkiej czekolady

50 g masła

 

 

Podłużna forma keksowa o długości około 23 cm, wysmarowana masłem i oprószona mąką.

 

Przygotowanie:

Formę keksową posmarować masłem i oprószyć mąką. Czekoladę posiekać na kawałki.

Mąkę przesiać razem z kakao, solą i drożdżami do jednej miski. Do drugiej miski wbić jajka, dodać cukier puder i ubić na gęstą i puszystą pianę.

Delikatnie połączyć z przesianą mąką (drewnianą łyżką lub mikserem na bardzo wolnych obrotach), tak aby nie zmniejszyć objętości piany.

Dodać posiekaną czekoladę, roztopione, letnie masło, a na końcu rum oraz śmietanę kremówkę. Delikatnie, ale dokładnie wymieszać i przełożyć do przygotowanej formy (napełnić ją do 3/4 wysokości).

Wstawić do lodówki na 2 godziny. Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Formę wyjąć z lodówki i wstawić do piekarnika na 50 minut (sprawdzić patyczkiem lub wykałaczką czy ciasto się do nich nie przykleja). Studzić początkowo w uchylonym piekarniku. Po całkowitym ostudzeniu wyjąć keks na metalową kratkę i cały posmarować polewą czekoladową: w mikrofalówce lub w kąpieli wodnej roztopić czekoladę i wymieszać ją z pokrojonym na kawałki masłem

Zgłoś jeśli naruszono regulamin