ORKIESTRA SYMFOMICZNA.doc

(33 KB) Pobierz
Metadane scenariusza

Scenariusz lekcji muzyki

(gimnazjum I – III) czas: 45 min.

Temat: Poznajemy budowę orkiestry symfonicznej.

 

1.     Cele lekcji

a.     Wiadomości

Zapoznanie uczniów z pojęciem orkiestra symfoniczna. Przedstawienie składu orkiestry oraz różnych rodzajów orkiestr. Wskazanie charakterystycznych elementów brzmieniowych poszczególnych grup instrumentów oraz poszczególnych zespołów instrumentalnych. Wyróżnienie takich grup jak: orkiestra symfoniczna, orkiestra kameralna. Wskazanie różnic między orkiestrą kameralną a orkiestrą symfoniczną. Omówienie historii powstania orkiestry i rozlokowania orkiestry na scenie.

b.     Umiejętności

Uczeń potrafi:

1.      Wyjaśnić pojęcie orkiestra symfoniczna.

2.      Omówić historię powstania orkiestry.

3.      Wskazać grupy instrumentów znajdujące się w orkiestrze.

4.      Przedstawić rozlokowanie orkiestry na scenie.

5.      Wskazać rodzaje orkiestr.

6.      Na podstawie wybranych utworów wskazać daną grupę muzyczną.

7.      Przedstawić charakterystyczne elementy brzmieniowe poszczególnych grup muzycznych.

2.     Metoda i forma pracy

Metoda opisowa z elementami pogadanki. Percepcja muzyki.

3.     Środki dydaktyczne

1.     Podręcznik: Wacław Panek, Świat muzyki.

2.     Stanowisko do odtwarzania płyt.

3.     Płyta z nagraniem.

a)     Ludwik van Beethoven – IX Symfonia d-moll.

b)     Johann Brahms - Taniec węgierski nr 5 g-moll.

c)     Luigi Boccherini - Menuet z Kwintetu E-dur.

4.     Karta pracy ucznia.

5.     Plansze z rozrysowanym układem na scenie grup instrumentów w orkiestrze symfonicznej i kameralnej.

4. Przebieg lekcji

a.     Faza przygotowawcza

1.     Powitanie, czynności organizacyjno – porządkowe. Sprawdzenie obecności.

2.     Sprawdzenie zadania domowego.

3.     Powtórzenie, zaśpiewanie wspólnie piosenki poznanej na ostatniej lekcji.

4.     Podanie tematu lekcji.                                                                                              ( 10 min.)

b.     Faza realizacyjna

1.     Metodą pogadanki zapoznanie uczniów z pojęciem orkiestra symfoniczna. Na podstawie doświadczeń i posiadanej przez uczniów wiedzy, wskazanie charakterystycznych cech orkiestry symfonicznej. Przedstawienie składu orkiestry oraz miejsc, w których można orkiestrę spotkać.

2.     Wysłuchanie i percepcja IX Symfonii Ludwika van Beethovena. Metodą pogadanki omówienie charakterystycznych elementów brzmieniowych orkiestry symfonicznej.

3.     Metodą opisu przedstawienie historii orkiestry symfonicznej.

4.     Metodą pogadanki z elementami opisu przedstawienie grup instrumentów grających w orkiestrze symfonicznej. Na podstawie ilustracji i plansz omówienie rozlokowania poszczególnych instrumentów na scenie.

5.     Wysłuchanie utworu Johanna Brahmsa - Taniec węgierski nr 5 g-moll. Percepcja utworu i omówienie brzmienia poszczególnych grup instrumentalnych oraz wskazanie i omówienie całościowego brzmienia orkiestry kameralnej.

6.     Wyjaśnienie pojęcia orkiestra kameralna oraz wskazanie różnicy między orkiestrami kameralną i symfoniczną.

7.     Wysłuchanie i percepcja utworu Luigiego Boccheriniego - Menuet z Kwintetu E-dur. Omówienie utworu pod względem obsady.

8.     Na podstawie plansz rozrysowanie w zeszycie układu orkiestry symfonicznej na scenie.                                                                                                                         ( 25 min.)

c.     Faza podsumowująca

Zapisanie notatki do zeszytu:

 

1.     Orkiestra – zespół instrumentalny w zwielokrotnionej obsadzie. Zespół instrumentalny liczący najmniej kilkunastu wykonawców.

2.     Orkiestra symfoniczna – koncertuje regularnie w filharmonii czy też utrzymywana przez radiofonię. Składa się z grupy:

a)     Instrumentów smyczkowych (kwintet smyczkowy – skrzypce, altówki, wiolonczele, kontrabasy).

b)     Dętych drewnianych (flety, oboje, klarnety, fagoty).

c)     Dętych blaszanych (rogi, trąbki, puzony, tuba).

d)     Harf.

e)     Perkusji (kotły, wielki i mały bęben, talerze, triangel, dzwony, gongi, tam – tam, ksylofon, czelesta, dzwonki).

      1. Orkiestra kameralna – są zazwyczaj zespołami smyczkowymi lub z niewielką obsadą instrumentów dętych. Są to zespoły składające się z kilkunastu lub ledwie przekraczającą liczbę 20 muzyków.                                                                          ( 10 min.)

6.     Załączniki

a.     Karta pracy ucznia

Najważniejsze zagadnienia związane z tematem lekcji Poznajemy budowę orkiestry symfonicznej.

 

b.     Zadanie domowe

Wymień znane ci utwory (tytuły) z muzyki rozrywkowej lub filmowej, w których wykorzystuje się brzmienie orkiestry symfonicznej.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin