Scenariusze_zajec.doc

(2265 KB) Pobierz
Janusz Nowosad



 

Scenariusz zajęć edukacyjnych z przedmiotu muzyka w klasie szóstej szkoły podstawowej.

Temat: Elektroniczna orkiestra w jednym instrumencie.

 

 

Ilość jednostek lekcyjnych: 2 godziny.

 

Cel ogólny:

·        poznanie elektronicznego instrumentu muzycznego Hammond XE-1 współpracującego w systemie MIDI.

 

Cele operacyjne (uczeń):

·        wie kiedy powstały pierwsze elektroniczne instrumenty muzyczne,

·        wyjaśnia pojęcia: keyboard, syntezator muzyczny, sekwencer, sampler, MIDI,

·        śpiewa pieśń pt.: Oda do radości z akompaniamentem elektronicznego instrument muzycznego Hammond XE-1,

·        wymienia różne formy zastosowania elektronicznych instrumentów muzycznych,

·        wyjaśnia, jakie możliwości daje elektroniczny instrument muzyczny Hammond XE-1 początkującym mu­zykom,

·        wykonuje ćwiczenie relaksujące z elementami muzykoterapii i wizualizacji na tle  mu­zyki odtwarzanej z instrumentu muzycznego Hammond XE-1.

 

Metody pracy:

·        słowna,

·        poglądowa.

 

Formy pracy:

·        jednostkowa,

·        zbiorowa.

 

Środki dydaktyczne:

·        elektroniczny instrument muzyczny Hammond XE-1,

 

Przebieg zajęć edukacyjnych

 

Część wstępna:

·        powitanie i czynności organizacyjne,

·        odśpiewanie : Mazurka Dąbrowskiego,

·        przypomnienie treści poprzednich zajęć edukacyjnych,

·        sprawdzenie pracy domowej,

·        uświadomienie celów zajęć edukacyjnych.

 

Część podstawowa:

·        wprowadzenie nowych treści (wypowiedzi uczniów na temat: Co to jest instrument mu­zyczny?, Jak dzielimy instrumenty muzyczne?

·        zapis tematu zajęć edukacyjnych: Elektroniczna orkiestra w jednym instrumencie,

·        krótki rys historii elektronicznych instrumentów muzycznych (od organów Hammonda do MIDI),

·        prezentacja brzmień i możliwości elektronicznego instrumentu muzycznego Hammond XE-1 z jednoczesnym wprowadzeniem pojęć: keyboard, syntezator muzyczny, sekwencer, sampler, MIDI,

·        nauka pieśni pt.: Oda do radości z akompaniamentem elektronicznego instrumentu mu­zycznego Hammond XE-1 ,

·        dyskusja nt.: Dlaczego elektroniczny instrument muzyczny Hammond XE-1 możemy nazwać ,,elektroniczną  orkiestrą’’ ?

·        zebranie materiału i zapis w zeszycie przedmiotowym pojęć: keyboard, syntezator mu­zyczny, sekwencer, sampler, MIDI,

·        ćwiczenie relaksujące z elementami muzykoterapii i wizualizacji na tle muzyki odtwa­rzanej z elektronicznego instrumentu muzycznego Hammond XE-1.

 

Część końcowa:

·        podsumowanie zajęć edukacyjnych ze zwróceniem uwagi na wszechstronność wyko­rzystania elektronicznego instrumentu muzycznego w edukacji muzycznej mło­dego pokolenia,

·        ocena najaktywniejszych uczniów,

·        zadanie i objaśnienie pracy domowej: Dlaczego elektroniczny instrument muzyczny   możemy nazwać ,,elektroniczną  orkiestrą’’ ?

 

 



                                                                                                                                                               Organy Hammond XE-1

                                                                                                          

Scenariusz zajęć edukacyjnych z przedmiotu muzyka w klasie pierwszej gimnazjum

Temat: Komputer  instrumentem muzycznym.

 

 

Ilość jednostek lekcyjnych: 2 godziny.

 

Cel ogólny:

·        poznanie związków muzyki z elektroniką na przykładzie komputera i muzycznych apli­kacji komputerowych.

 

Cele operacyjne (uczeń):

·        wymienia różne formy zastosowania komputera w muzyce,

·        wyjaśnia pojęcia: aplikacja muzyczna, syntezator muzyczny, klawiatura wirtualna, in­strumenty wirtualnego studia nagrań, Internet, MP3,

·        śpiewa szkocką balladę ludową pt.: Auld Lang Syne z akompaniamentem wirtualnego instrumentu muzycznego podłączonego systemem MIDI do komputera,

·        wykonuje ćwiczenie relaksujące z elementami muzykoterapii i wizualizacji na tle elek­tronicznej muzyki odtwarzanej z komputera.

 

Metody pracy:

·        słowna,

·        poglądowa,

·        poszukująca.

 

Formy pracy:

·        jednostkowa,

·        grupowa,

·        zbiorowa.

 

Środki dydaktyczne:

·        zestaw komputerowy Optimus połączony z Internetem,

·        aplikacje muzyczne: Sibelius, Windows Media Player, d’Jay, Magix music studio,

·        wirtualny instrument muzyczny Native Instruments B4II (emulacja organów Hammonda ),

·        nagranie CD – Atmosferic synthesizer spectacular.

 

Przebieg zajęć edukacyjnych

 

Część wstępna:

·        powitanie i czynności organizacyjne,

·        odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego i Roty,

·        wprowadzenie do tematyki zajęć edukacyjnych,

·        przypomnienie treści poprzednich zajęć edukacyjnych: Co to jest instrument mu­zyczny?, Jak dzielimy instrumenty muzyczne?

·        sprawdzenie pracy domowej,

·        dyskusja nt.: Mój ulubiony instrument,

·        uświadomienie celów zajęć edukacyjnych.

 

 

Część podstawowa:

·        wprowadzenie nowych treści (wypowiedzi uczniów na temat komputera i jego zastoso­wania w różnych dziedzinach życia).

·        zapis tematu zajęć edukacyjnych: Komputer instrumentem muzycznym,

·        prezentacja wirtualnego instrumentu muzycznego Native Instruments B4II  (emulacja organów Hammonda),

·        nauka szkockiej ballady ludowej pt.: Auld Lang Syne z akompaniamentem brzmienia organów Hammonda,

·        prezentacja brzmień syntezatora muzycznego z zapisem na partyturze z pomocą aplika­cji muzycznej Sibelius oraz klawiatury wirtualnej i instrumentów wirtualnego studia nagrań – aplikacja Magix music studio,

·        ćwiczenie z elementami muzykoterapii i wizualizacji na tle muzyki odtwarzanej
z płyty CD - Atmosferic synthesizer spectacular - aplikacja Windows Media Player,

·        tworzenie muzyki – aplikacja d’Jay (uczeń z pomocą nauczyciela komponuje utwór mu­zyczny),

·        prezentacja dźwiękowo- wizualna zaprogramowanego wcześniej utworu muzycznego,

·        ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin