Jednymi z najważniejszych środków higieny osobistej są szampony.
Są to preparaty kosmetyczne przeznaczone do utrzymania w czystości włosów i skóry głowy. Myją, ale jednocześnie nie powinny nadmiernie usuwać naturalnej powłoki lipidowej z powierzchni włosa, ponieważ powłoka ta powoduje, że włosy po umyciu są miękkie, lśniące oraz łatwo się rozczesują.
Do każdego rodzaju włosów można dobrać odpowiedni szampon. Trzeba przedtem przeczytać informacje na opakowaniu, a w trudniejszych przypadkach poprosić o pomoc fachowca.
Włosy narażone są na działanie wielu czynników, które im szkodzą. W mieście na ich powierzchni osiada kurz, brud i spaliny, u fryzjera w głąb włókna włosowego wnikają pigmenty barwiące je na inny kolor, a łuski rozchyla gorące powietrze suszarki, na urlopie osłabia je morska woda, silne słońce i wiatr.
Włosy różnie reagują na te czynniki, zależy to między innymi od stanu zdrowia. Dlatego pielęgnować je trzeba stosownie do indywidualnych potrzeb.
W sprzedaży znajduje się kilkanaście różnych rodzajów szamponów, które dzielą się nie tylko ze względu na stan włosów ( normalne, suche, przetłuszczające się czy zniszczone), ale również ze względu na przeznaczenie ( na przykład nadające puszystość, do codziennego użytku).
Mamy w czym wybierać – półki sklepowe uginają się pod szamponami odżywiającymi włosy, dodającymi im blasku, puszystości, chroniącymi przed promieniowaniem UV.
To, jakie szampon ma działanie, zależy od użytych do jego produkcji składników – są takie, które muszą się znaleźć w każdym szamponie, i takie, które dodane do preparatu powodują, że ma on specyficzne właściwości.
Spośród szamponów wyróżniamy takie ich rodzaje jak:
· Szampony do włosów zniszczonych – przeznaczony głównie do włosów słabych i pozbawionych życia. Szampony te zawierają zwykle dużo substancji odżywczych, a ich dodatkowymi składnikami mogą być wyciągi z roślin ( skrzyp, brzoza, nagietek), które działają regenerująco na włosy, proteiny pszeniczne ( mają właściwości nawilżające i odżywcze, odbudowują strukturę włosa uszkodzoną działaniem środowiska i zabiegami chemicznymi), hydrolizowana keratyna ( sprawia, że włosy nabierają blasku), ekstrakt z nasion słonecznika ( chroni włosy przed szkodliwym działaniem promieniowania UV poprzez ograniczenie wolnych rodników). Szampony te odżywiają, wzmacniają i odbudowują słabe, zniszczone i delikatne włosy, sprawiając, że wyglądają miękko, świeżo i zdrowo.
· Szampony do włosów farbowanych – jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do włosów po koloryzacji. Włosy te są często porowate, łamliwe, wysuszone. Produkty do takich włosów zawierają zwykle dużo substancji odżywczych i nawilżających, a także pantenol ( poprawia pigmentację i stan włosów), ekstrakty z roślin ( mango, aloes, jojob, słonecznik), proteiny pszeniczne oraz dużo dodatkowych witamin. Ułatwiają one rozczesywanie włosów, zapewniają połysk, nawilżenie, chronią i ożywiają kolor włosów, wzmacniają. Szampony te mają niskie pH ( poniżej 7).
· Szampony do włosów przetłuszczających się – przeznaczone dla osób, u których występuje nadmierne wydzielanie sebum. W tych produktach unika się substancji, które działają nawilżająco oraz minimalizuje się użycie kationowych środków powierzchniowo czynnych. Zawierają one składniki aktywne oraz wyciągi z roślin ( nasturcja, morela, tatarak, jałowiec, chmiel, liście pokrzywy, skrzypu, czy korzenia chrzanu), które doskonale osuszają skórę głowy, a włosom nadają puszystości. Głównym zadaniem tych szamponów jest zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych.
· Szampony nawilżające – przeznaczone dla osób o wysuszonych lub zniszczonych działaniem środowiska włosach. Głównymi składnikami tych szamponów są oleje i syntetyczne woski, które działają nawilżająco, a także wyciągi z roślin ( lipa, szałwia, soja, lawenda), pantenol ( zawiera niezbędne aminokwasy o właściwościach odżywczych), witaminy między innymi C ( chroni włosy przed wolnymi rodnikami). Zawierają także składniki odżywcze, które delikatnie myją włosy, przywracając im jednocześnie zdrowy, piękny wygląd, a przede wszystkim nawilżają i zachowują naturalne pH skóry.
· Szampony do codziennego stosowania – przeznaczone są do włosów, które wymagają codziennego mycia. Należy je dopasować do rodzaju włosów. Są delikatne, zawierają niewiele detergentów, za to sporo składników nawilżających. Dodatkowymi składnikami mogą być ekstrakty z roślin ( aloes, rumianek, rozmaryn, morszczyn) oraz dodatkowe proteiny keratynowe, które wzmacniają włosy. Szampony te utrzymują właściwy poziom nawilżenia włosów, zapewniają włosom połysk. Mogą być słabe dla kobiet obficie używających środki do stylizacji.
· Szampony lecznicze ( przeciwłupieżowe, przeciwgrzybiczne) – przeznaczone dla osób z różnymi zaburzeniami skóry głowy. Oprócz podstawowych składników, jak sama nazwa wskazuje, zawierają substancje lecznicze, hamujące rozwój mikroelementów, zwłaszcza drożdżaków, oraz nadmierny wzrost komórek naskórka. Mogą też zawierać w swoim składzie wyciągi z roślin ( rozmaryn, szałwia, skrzyp), które mają działanie, przeciwłupieżowe. Dzięki niskiemu pH ( ok.5,5), szampony te nie zaburzają równowagi kwasowej skóry głowy. Leczą i łagodzą objawy chorób skóry głowy takich jak łupież, łojotokowe zapalenie skóry.
· Szampony nadające włosom puszystość – przeznaczone są do włosów cienkich i delikatnych, które mają małą objętość. Mogą mieć w składzie więcej niż inne szampony, środków powierzchniowo czynnych, a mniej olejków i składników nawilżających. Zwykle zawierają proteiny i polimery osiadające na włosach i optycznie je pogrubiające.
· Szampony z odżywką ( 2w1) – przeznaczone dla osób, których włosy są w dobrym stanie. Zawarta w nich odżywka pokrywa zwykle trzon włosa (nie dostaje się jednak do środka, więc nie wypełnia ubytków) i ułatwia rozczesywanie. Szamponem 2 w 1 może być każdy z rodzajów szamponów ( przeciwłupieżowy, nawilżający, do włosów zniszczonych, itp.), do którego dodano odpowiednią odżywkę. Odżywka ta musi mieć jednak takie same właściwości jak szampon. Szampony te należy dopasować do rodzaju włosów.
· Szampony koloryzujące – mogą być stosowane do wszystkich rodzajów włosów. Obok podstawowych składników, szampony te zawierają barwniki, które wnikając w strukturę włosów, koloryzują je.
Szampony ciągle się rozwijają, wciąż powstają nowe, przeznaczone do innego rodzaju włosów. Każdy z nas bez problemu w najbliższej drogerii znajdzie odpowiedni dla swoich włosów szampon. Mają one nie tylko właściwości myjące, ale również nawilżające, lecznicze, odżywcze czy koloryzujące. Wyróżniamy również podział na szampony dla mężczyzn oraz dla dzieci, nie pojawiają się jednak szampony z przeznaczeniem dla kobiet. Jednak przy tak szybkim rozwoju przemysłu kosmetycznego, to, kto wie, czy i takich szamponów nie będzie. Wszystko jeszcze przed nami.
4
dida1979