Piszemy list - konspekt kl.4.doc

(52 KB) Pobierz
TEMAT: Piszemy list do naszej nowej przyjaciółki Danusi

 

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV

 

TEMAT: Piszemy list do naszej  nowej przyjaciółki Danusi.

CZAS 2 X 45 min.

 

CELE LEKCJI

Uczeń:

·         poznaje różne teksty listów i nazywa je

·         tworzy wyrażenia i zwroty ze słowem list

·         pisze listy i adresuje koperty

·         swobodnie posługuje się zwrotami nadawca, adresat, odbiorca

·         stosuje poprawne zwroty grzecznościowe

·         pisze wielką literą zwroty do adresata i zaimki

·         stosuje zasady obowiązujące przy pisaniu listu

·         samodzielnie redaguje samodzielnie list

·         przestrzega zasad organizacji tekstu w liście

 


ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Karty pracy indywidualnej, prezentacja w programie Microsoft Power Point, tekst listu, plansze

 

FORMY PRACY – indywidualna jednolita

 

METODY PRACY – praktycznego działania, pokaz, heureza, praca z tekstem, pogadanka, elementy burzy mózgów

 

TOK LEKCJI

1.     Czynności organizacyjne

2.     Podanie tematu, zapoznanie  uczniów z  celami  i organizacją lekcji

 

CZĘŚĆ I

 

1.     Okoliczności i  cel pisania listów

·         Kiedy i do kogo możemy napisać list?

·         Po co ludzie piszą listy?

 

2.     Pojęcia związane z pisaniem listu

·         Jak nazywamy  tego, kto  pisze i wysyła list?

·         Jak nazywamy tego, do kogo list jest adresowany?

 

3.     Analiza adresu na kopercie

·         Jakie informacje powinny być umieszczone na kopercie, żeby trafiła ona do właściwej osoby? (prezentacja różnych sposobów adresowania kopert oraz skrótów)

·         Pisemnie ćw.1  karta pracy

 

4.     Zapoznanie dzieci z różnymi tekstami listów

·         Jakie mogą być listy?

·         Miłosny

·         Telegram

·         Anonim

·         Kondolencyjny

·         Wezwanie

·         Pocztówka świąteczna

·         List gończy

·         Upomnienie

 

5.     Rodzaje listów

 

6.     Wyrażenia i zwroty związane z listem – ćwiczenia słownikowe

·         Jakie czasowniki możemy połączyć ze słowem list?

doręczyć, nadać, wysłać, wrzucić, odpisać napisać …

·         Jakie rzeczowniki możemy połączyć ze słowem list tworząc związek wyrazowy?

papier listowy, przesyłka listowa, znaczek na list, skrzynka na listy

 

7.     Pisownia wielkich liter  w bezpośrednich zwrotach do nadawcy

·         Nagłówek piszemy wielką literą

·         Zwroty grzecznościowe  w liście piszemy wielką literą

·         Ćwiczenie 2 i 3 karta pracy

 

8.     Analiza  schematu graficznego listu

ü      Marginesy

ü      Data

ü      Nagłówek

ü      Akapity

ü      Zdanie nawiązujące kontakt, określenia celu pisania listu

ü      Właściwa treść listu

ü      Formuła pożegnalna

ü      Podpis autora listu

·         Pisemnie ćw. 4 karta pracy

·         Ustnie – polecenie nauczyciela.   Wskaż kolejno:

o       Nagłówek

o       Zdanie nawiązujące kontakt, określenia celu pisania listu

o       Właściwą treść listu

o       Formułę pożegnalną

o       Podpis autora listu

o        

CZĘŚĆ II

 

9.     Samodzielna praca ucznia  - Ćw. 5, 6, 7 karta pracy

10. Odczytanie prac

11. PRACA DOMOWA  ułóż pytania do krzyżówki z hasłem LIST

 

12. Samoocena ucznia

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin