Dzieło miłosierdzia dla wierzących braci i sióstr.doc

(26 KB) Pobierz
Dzieło miłosierdzia dla wierzących braci i sióstr

Dzieło miłosierdzia dla wierzących braci i sióstr

                                                  ( 2 Kor. 8: 1-24,  9 : 1-15)

 

Zbory Macedońskie, chociaż żyły w skrajnym ubóstwie (ucisku) obfitowały w łaskę Bożą. Skrajne ubóstwo ich przerodziło się w nadzwyczajne bogactwo ich ofiarności. 

W miarę możności  współdziałali w posłudze na rzecz  świętych, a w wielu przypadkach nawet ponad miarę możliwości. Samorzutnie też dopraszali się uczestnictwa w dziele miłosierdzia dla świętych oddając  nawet samych siebie do dobroczynnej działalności.

(2 kor. 8: 1-4)

Apostoł Paweł chciał wypróbować miłość zboru w Koryncie który był znany z różnych darów duchowych, wiary i znajomości Słowa, miłości w działalności dobroczynnej.

Zachęcał do współuczestniczenia w posłudze miłosierdzia dla świętych biorąc za przykład gorliwość zborów Macedońskich . Apostoł Paweł za przykład dawał  Pana Jezusa, który  będąc bogatym stał się dla nas ubogim, abyśmy jego ubóstwem zostali ubogaceni ( 2 Kor. 8 : 8).

Zbór w Koryncie jako pierwszy postanowił i rozpoczął działalność dobroczynną wśród świętych. Dobroczynność miała się odbywać w miarę posiadanych środków ( 2 Kor. 8 : 11 – 12) a nie obietnic tego czego nie było. Chodziło o to , by zapanowała równość. W trudnym czasie nadmiar jednych miał wyrównać niedostatek drugich, według pisma: „ Kto wiele zebrał nie miał za wiele, a kto mało, nie miał za mało. ( 2 Mojż. 16: 18). tzn. według miary potrzeb każdego. To był wyraz troski jedni             o drugich i   miłości Bożej mieszkającej w wierzących. Wiele zborów angażowało się w dzieło miłosierdzia. Przygotowywały więc dary i posyłały zaufanych braci, którzy przekazywali je potrzebującym braciom i siostrom z innych zborów. Bracia ci najpierw byli w swej gorliwości wypróbowani, a potem dopiero wysyłani. Dary zaś były wyrazem hojności, a nie skąpstwa, dlatego wcześniej  przygotowywano to, co każdy chciał dać (2 kor. 9 : 6-7). Apostoł Paweł przypominał, że Bóg ma władzę udzielić obficie wszelkiej łaski do tego, aby wierzący mogli hojnie łożyć na dobrą sprawę ( 2 Kor. 9 : 8 – 9),  ponadto  przez posługę miłosierdzia zostaną ubogaceni duchowo.   Wierzący są zobowiązani do  wydawania owoców sprawiedliwości. Wśród których jest dobroczynność i hojność w obdarowywaniu.  Służba miłosierdzia nie tylko wypełnia braki u wierzących , ale też pobudza świętych do dziękczynienia Bogu.. Ludzie, którzy doświadczają pomocy tej służby chwalą Boga z powodu wspólnoty z nimi w cierpieniach i są zachęceni do zachowania żywej wiary Jezusa . Obdarowujący zaś są żywymi świadectwami wyznawanej wiary w Boga.       

Apostoł Paweł świadomy bogactwa łaski spływającej z pełnienia tej służby dawał rade Koryntianom, aby chętnie dzielili się tym, co posiadają i aby zawsze byli gotowi   do pełnienia dzieła miłosierdzia. Gotowość wierzących sprawdza się tym, co mają w danym momencie. Nie chodzi o to, by sprawiać jednym ulgę a drugim utrapienie. Ważne jest to, aby, ci którzy żyją w dostatku (bez braków) przychodzili z pomocą tym, którzy są w potrzebach (nie mogą sami zaspokoić życiowych potrzeb).

Bóg wszczepia troskę o innych w serca wierzących i daję zachętę do tego, by byli bardziej gorliwymi w miłości. Chce ,by zapobiegali i wystrzegali się obmawiania (sarkazmów)  osób, które  według swej woli  dają dary ponieważ każda darowizna ma być wyrazem nakazu  serca, a nie ma być wymuszona przez innych( na pokaz).  Dlatego ważne jest  by wierzący wcześniej odkładali z tego, co uznają za właściwe , a nie czekać do czasu zarządzenia zbiórki.

Bóg chce by wierzący  bogacili się  dobre uczynki oraz pamiętali o ubogich braciach i siostrach ponieważ:

Bóg wybrał ubogich w oczach swoich, aby byli bogatymi w wierze i dziedzicami królestwa, obiecanego tym, którzy go miłują” – Jakuba 2:  5b

Sprawiedliwy ma zrozumienie dla sprawy ubogich, a bezbożny niczego zrozumieć nie chce”. – Przysłów 29 : 7                                                                              

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin