SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY
Temat:
Poznajemy rzekę w najbliższej okolicy
Dział programu:
Życie na Ziemi
Klasa:
IV szkoły podstawowej
Czas:
4 godziny lekcyjne
Cele ogólne:
uczeń:
· poznaje ukształtowanie powierzchni w danej okolicy
· poznaje rodzaje i nazwy własne wód w najbliższej okolicy;
· nazywa bieg rzeki na badanym odcinku,
· poznaje rośliny i zwierzęta wodne najbliższej rzeki;
· poznaje właściwości fizyczne i chemiczne wody;
· określa stopień czystości wody w rzece;
· ocenia wpływ człowieka na stan wody w rzece,
· zna zasady bezpiecznego zachowania się nad rzeką.
Cele operacyjne:
· odszukuje i wskazuje na mapie badaną rzekę;
· określa na podstawie mapy i obserwacji bieg rzeki;
· wymienia na podstawie obserwacji terenu i mapy rodzaje i nazwy własne wód występujących w najbliższej okolicy;
· rozpoznaje rośliny i zwierzęta wodne występujące w rzece na podstawie przewodników;
· wykonuje proste rysunki schematyczne obserwowanych organizmów wodnych;
· omawia właściwości fizyczne i chemiczne wody na podstawie wykonanych badań;
· określa stopień czystości wody na podstawie obserwacji i prostych doświadczeń;
· ocenia pozytywny i negatywny wpływ człowieka na stan wód;
· dostrzega zależności pomiędzy działalnością człowieka, a czystością wód;
· zauważa potrzebę oszczędzania wody oraz używania ekologicznych środków czystości,
· wykonuje pomiary stosując do nich odpowiednie przyrządy,
· opisuje wyniki obserwacji,
· współpracuje w grupie,
· przejawia postawę badawczą,
· stosuje zasady bezpiecznego zachowania się nad rzeką.
Metody:
· słowna - pogadanka;
· obserwacyjna
· badawcza
Strategie:
O, E
Forma nauczania:
Lekcja w terenie – 4 godziny lekcyjne; 3 tygodnie wcześniej grupa chętnych uczniów wraz z nauczycielem założyła w rzece pułapki wykonane na lekcjach techniki.
Forma organizacyjna:
Praca grupowa i zbiorowa oraz indywidualna
Środki dydaktyczne i materiały:
· podręcznik,
· karty pracy (załącznik nr 1,2 i 3),
· przyrząd do pobierania próbek wody,
· stoper,
· kij do pomiaru głębokości,
· termometr,
· linka długości ok. 10 m,
· jabłko lub patyk,
· pułapka ze sztucznym podłożem,
· nylonowa linka,
· kawałek drutu,
· pojemnik plastikowy,
· metalowa lub plastikowa łyżka,
· kotwiczka lub siatka do zbierania roślin,
· arkusze pomocnicze do oznaczania roślin i zwierząt (atlasy i przewodniki),
· słoiki szklane lub kubki po jogurcie (2 szt.),
· butelka z nakrętką,
· zestaw ekologiczny do badania chemicznego wody,
· kompas,
· lupa,
· mapa najbliższej okolicy
PRZEBIEG LEKCJI
L.P.
TREŚĆ
CZYNNOŚCI
NAUCZYCIELA
UCZNIÓW
UWAGI
1.
Faza wprowadzająca
(w klasie)
1. Nauczyciel wykonuje czynności organizacyjno-porządkowe.
2. Zapoznaje uczniów z celami i formą pracy na lekcji.
3. Zapisuje temat na tablicy.
4. Dzieli klasę na trzy grupy.
5. Rozdaje liderom grup koperty zawierające karty pracy oraz odpowiedni sprzęt.
ü Uczniowie losują karteczki w trzech kolorach i tworzą grupy wg. wylosowanych barw.
2.
Zajęcia w klasie
1. Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie podstawowych właściwości fizycznych wody.
2. Powtarza z uczniami pojęcia: rzeka główna, dopływ, źródło, bieg górny, środkowy i dolny, ujście.
3. Prosi o wskazanie na mapie miejsca zajęć terenowych.
4. Prosi, aby na podstawie mapy uczniowie wykonali polecenia:
- wskaż źródła badanej rzeki,
- określ bieg rzeki na badanym terenie,
- określ czy badana rzeka jest rzeką główną (jeśli tak to gdzie uchodzi), czy dopływem (jeśli tak to do jakiej rzeki uchodzi),
- nazwij ewentualne dopływy badanej rzeki.
5. Przypomina zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą.
ü Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.
Zajęcia w terenie
1. Nauczyciel prosi grupy o zorientowanie mapy w terenie i przejście w wyznaczonym kierunku.
2. Nadzoruje pracę grup w terenie wg. zagadnień:
· informacje ogólne o twojej rzece (gr.I – karta pracy 1),
· życie w twojej rzece (gr. II – karta pracy 2),
· badanie składu chemicznego wody (gr. III – karta pracy 3)
ü Uczniowie pracują w grupach zgodnie z instrukcją
ü Zapisują wyniki badań i obserwacji na karcie pracy.
3
Faza podsumowująca
W klasie
1. Nauczyciel prosi uczniów o zaprezentowanie wyników pracy poszczególnych grup.
2. Wyjaśnia znaczenie niektórych pomiarów (głównie badania chemicznego wody).
3. Porównuje wyniki badań z obowiązującymi normami dla poszczególnych klas czystości wód.
4. Ocenia pracę uczniów.
...
klima46