I_Fusnik_SCENARIUSZ_ZABAW_GIM.doc

(53 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZABAW GIMNASTYCZNYCH

SCENARIUSZ ZABAW GIMNASTYCZNYCH

DLA DZIECI 4-5 LETNICH

                      

Z DNIA 8.IV.2004

 

 

 

TEMAT: Pobawmy się razem.

 

Prowadząca: Iwona Fuśnik

 

Cele operacyjne:

 

Dziecko:

• weźmie udział w zabawach ruchowych w sali z

   przestrzeganiem określonych reguł,

• umiejętnie współdziała z partnerem,

• przyjmie właściwą postawę podczas określonych ćwiczeń

 

 

Metody pracy:



Czynna- zadania stawiane do realizacji

             - elementy pedagogiki zabawy

             - elementy W.Sherborne

 

Forma aktywności:

 

- ruchowa

 

Pomoce:

 

Szarfy w czterech kolorach, ścieżka dźwiękowa do ćwiczeń, chusta animacyjna

 

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

 

1.Ćwiczenia porządkowo-wychowawcze

(zbiórka, przywitanie)

 

Dwie grupy przedszkolaków stoją w dwóch szeregach naprzeciwko siebie. N-lka rozdaje dzieciom szarfy: dwa kolory jednej grupie, dwa kolory drugiej grupie.

 

2.Zabawa „Witam was”

 



Dzieci ustawiają się w dwóch kołach. W kole wewnętrznym dzieci stoją zwrócone twarzami do swoich partnerów z koła zewnętrznego. Przy melodii płynącej z magnetofonu, wszyscy śpiewają powitalną piosenkę, a w odpowiednich momentach klaszczą w dłonie kolegi.

 

WSZYSCY SĄ, WITAM WAS

ZACZYNAMY-JUŻ CZAS

JESTEM JA, JESTEŚ TY

RAZ, DWA, TRZY            

 

3.Zabawa orientacyjno-porządkowa- „OGONKI”

 

Wszystkie dzieci maja ogonki (szarfy zaczepione za spodenki),luźno biegają po sali. Każde dziecko stara się zabrać jak najwięcej ogonków.

 

4.Zabawa o charakterze ożywiającym- BEREK BOCIAN

 

Dzieci biegają po sali. Obroną przed łapiącym berkiem jest przyjęcie pozycji na jednej nodze z ramionami w bok.

 

5.Dzieci ustawione w parach. DOTYK

 

Dzieci dotykają się różnymi częściami ciała wymienianymi przez n-lkę. Ćwiczeniom towarzyszy muzyka.

6.Zabawa ROWEREK

 

Dzieci dotykają się stopami. Naśladują jazdę rowerem-na przemian naciskają stopami.

 

7.Zabawa ŻOŁNIERZE

 



Dzieci o określonym kolorze szarf maszerują energicznie, dynamicznie po sali w rytm muzyki.Na sygnał zmiana koloru szarf.

 

8.Zabawa TANIEC WĘŻA

 

Dzieci węże pełzają, wyciągają się, rozwijają ciało, zwijają się w kłębki.

 

9.Zabawa LUSTRZANE ODBICIE

 

Dzieci siedzą w parach naprzeciwko siebie; jedno dziecko z pary robi śmieszne minki, a drugie stara się je naśladować.

 

10.Zabawa na czworakach PRZEJDŹ POD MOSTKIEM

 

Dzieci o określonym przez n-lkę kolorze szarf tworzą mostek, pozostałe dzieci kolejno przechodzą pod tym mostkiem.

 

11.Zabawa bieżna PRZEPLOTEM

 

Dzieci biegają swobodnie po sali, każde trzyma szarfę w ręku, na sygnał każde dziecko stara się przepleść przez siebie szarfę jak najszybciej.

 

12.Ćwiczenie przeciw płaskostopiu, KTO SZYBCIEJ

 

Dzieci siedzą w parach, twarzami do siebie. Podnoszą jedną szarfę palcami stóp (raz lewą, raz prawą stopą)

 

13.Zabawy Z CHUSTĄ ANIMACYJNĄ

 

morze- dzieci trzymają chustę i falują nią w różnym

               tempie i z różną siłą,

kąpiel w wodzie- jedno dziecko wchodzi na chustę,

               pozostałe leciutko nią falują,

rybak i rybka- jedno dziecko „rybka” wchodzi pod chustę,

              dziecko „rybak” ma za zadanie złapać rybkę,

traf do dziurki- n-lka wrzuca piłeczkę, zadaniem dzieci jest

              trafienie piłką do dziury znajdującej się w środku



              chusty.

 

 

14.Marsz po kole przy spokojnej muzyce

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin