metody zapamietywania.docx

(20 KB) Pobierz

Polecam:

www.nauka.pl

www.piekny-umysl.pl

www.magiaczytania.synergia.org.pl

http://takchcezyc.pl/wp-content/uploads/2010/06/Sekrety_Czytania.pdf

 

 

Łańcuchowa Metoda Zapamiętywania                                                                                     

Metoda ta polega na kojarzeniu poszczególnych elementów ze sobą na zasadzie łączenia jednego z następnym, a tego z kolei z innym tak, aby wszystkie utworzyły coś na zasadzie łańcucha.

 

Do zapamiętania mamy 10 przykładowych słów:

 

ryba

noga

okno

nos

but

karta

blacha

drzewo

słoń

długopis

 

Na początek wyobrażamy sobie dłoń. Od tej pory używając tej metody zawsze na początku wyobrażamy sobie dłoń aby mieć jakiś punkt zaczepienia. Teraz należy połączyć rybę z dłonią. Ryba na dłoni. Nic prostszego. Następnie nogę z rybą. Rybie wyrasta noga lub kopiemy rybę nogą. Noga ryby kopie w otwarte okno, które zamykając się przytrzaskuje komuś nos. Osoba z bolącym nosem aby upewnić się, że jest z nim wszystko w porządku wącha stary śmierdzący but...

 

...i odkrywa w nim kartę...

...zrobioną z blachy.

Jegomość wyrzuca kartę i trafia nią w drzewo...

...z którego spada słoń...

...z długopisem w trąbie.

 

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ta metoda nie pasuje do rodzaju wiedzy podawanej w szkołach. I tutaj należy połączyć tą technikę z umiejętnym robieniem notatek w formie haseł. Można też na przykład ucząc się nazwisk twórców literatury na maturę z polskiego, połączyć tą metodę z nauką słówek.

 

Na koniec jescze raz podkreślę, że w tej metodzie pozory bardzo mylą i jest ona z racji swojej uniwersalności i możliwości niemal dowolnego łączenia jej z innymi metodami chba najbardziej skuteczną. Jedyną jej wadą jest fakt iż gdy zapomnimy któreś ze słów-ogniw nie możemy dojść do reszty. W takim wypadku należy zacząć przypominanie od końca.

 

 

Technika Rzymskiego Pokoju                                                                     

Pewnie nie raz musieliście wyuczyć się na pamięć takich wiadomości, jak np. uprawnienia prezydenta według małej konstytucji na WOS, czy też charakterystycznych cech dla płazów, na lekcje biologii. Jako że celem niniejszego artykułu jest ułatwić Wam naukę, chciałbym Was zapoznać z nową techniką zapamiętywania takiego typu informacji. Nazywa się ona techniką "rzymskiego pokoju". Na czym polega?

 

Najlepiej przedstawić tą metodę na przykładzie. Spróbujmy nauczyć się... listy wolności obywatelskich:

 

1. ochrona wolności osobistej

2. wolność słowa i druku

3. wolność zgromadzeń

4. wolność kształtowania swojej pozycji gospodarczej

5. wolność sumienia i wyznania

6. nietykalność i bezpieczeństwo osobiste

7. nienaruszalność mieszkania i korespondencji

8. prawo do obrony przed sądem.

 

Co dalej? Otóż wyobraźcie sobie, że wchodzicie do zwykłego pokoju. Znajduje się w nim mnóstwo różnego rodzaju sprzętu, który można wykorzystać jako... zakładki pamięci.

 

Teraz wybieramy osiem dowolnych sprzętów w pokoju, na które po kolei pada nasz wzrok po wejściu do niego. W tym konkretnym przypadku będą to: drzwi, szafa, wieża hi-fi, komputer, okno, kaloryfer, kwiatek i okno.(oczywiście zestaw przedmiotów będzie się różnił w zależności od tego jakie przedmioty sobie wybierzemy) Naszym zadaniem jest teraz powiązać przedmioty z konkretnymi prawami na liście.

 

Pierwszy zestaw: drzwi - wolność osobista. Wyobrażamy sobie, iż poprzez zamknięcie drzwi możemy ochronić swoją osobę przed zewnętrzną ingerencją. Drzwi zostały dostarczone przez państwo i są wykonane z najnowszych niezniszczalnych materiałów.

 

Drugi zestaw skojarzeń: szafa - wolność słowa i druku. Idziemy dalej po naszym pokoju i dochodzimy do szafy. Otwieramy ją i widzimy jak w środku grupa ludzi po kryjomu drukuje jakieś gazety. Aby lepiej zapamiętać należy sytuację wyolbrzymić. Otwieramy szafę i okazuje się, że mieści tam się cała drukarnia.

 

Dalej docieramy do wieży, przy której zgromadziła się cała masa ludzi i rozprawiają o ważnych rzeczach, Itd itd.

 

Ogólna zasada polega na ułożeniu sobie w głowie całej historyjki, która będzie łatwiejsza do zapamiętania, jeżeli dodatkowo ją wyolbrzymimy i sprawimy aby była jak najbardziej komiczna.

 

Rzymskim pokojem mogą być także rzeczy znajdujące się w piórniku czy w torebce lub w portfelu. Ludzie także mogą być wspaniałymi zakładkami pamięci. Takie cechy płazów jak błony pławne między palcami czy spłaszczona budowa ciała można w wyobraźni przyporządkować np. nauczycielce od historii czy szefowi w pracy lub też któremuś z naszych kumpli. Szef z błonami pomiędzy palcami podający nam rękę na powitanie jest dość komicznym przykładem, który daje gwarancję zapamiętania już za pierwszym razem. Spłaszczona nauczycielka też pozostanie nam na długo w pamięci. Taką cechę jak oddychanie przez skórę można skojarzyć ze swetrem na koledze, który(sweter) zrobiony jest z wełny o dużych oczkach.

 

Jeszcze jedna rzecz na koniec. Zapamiętując całą grupę przedmiotów, należy także brać pod uwagę ich miejsce położenia. Np. nasz pokój należy skojarzyć z wolnościami obywatelskimi, które zaczynamy poznawać dokładniej w momencie wejścia do niego. W ten sposób zapamiętując kilka zestawów rzymskich pokoi nie pomylimy cech płazów z przedmiotami, które powinny być przyporządkowane do wolności obywatelskich.

GŁÓWNY SYSTEM PAMIECIOWY

Pamiętaj, że na początku metoda ta może wydawać się nie tyle trudna, co trochę za długa, wymagająca większej ilości czasu niż tradycyjne zapamiętywanie, a więc po prostu niepraktyczna. Proponujemy jednak traktować opisany poniżej sposób zapamiętywania, jako dobrą inwestycję, wymagającą na początku trochę czasu, cierpliwości i koncentracji, ale w efekcie przynoszącą wymierne korzyści, w postaci zaoszczędzonego czasu w przyszłości, a także dużo lepszej jakości zapamiętywania. Pamiętaj: im większe ciągi cyfr masz do zapamiętania (10, 15, 20 cyfr), tym skuteczniejsza i efektywniejsza staje się poniższa metoda.

 

1. Przyporządkuj poszczególnym cyfrom, od 0 do 9, odpowiadające im litery (tylko spółgłoski) tak, aby się łatwo z tymi cyframi kojarzyły, np: 1, to litera j, bo odpowiada tej cyfrze kształtem. Tak samo kojarzymy:

2 i 3 z n i m (liczba nóżek)

4 z r (tylko przy wymawianiu cztery, litera r występuje twardo, poza tym możesz sobie skojarzyć: cztery-rowery, gdzie najbardziej słychać "r"

5 z v, albo w (rzymska piątka)

6 z b

7 to L

8 z s (podobny ruch przy pisaniu),

9 z p

0 z c.

Możesz sobie sam skojarzyć i dobrać cyfry do liter. Będzie to wtedy tylko twój własny klucz.

 

2. Mamy zapamiętać ciąg cyfr:

0123456789. Wiadomo, ze jest to ciąg łatwy do zapamiętania tradycyjną metodą, ale jest to tylko przykład.

 

3. Naszym cyfrom odpowiadają litery: cjnmrvblsp.

Z tego ciągu liter tworzymy wyrazy, wstawiając pomiędzy spółgłoskami jak najwięcej samogłosek:

cjn - cyjanek

mr - moro

vbl - wyblakły

sp - syp, sypać.

 

4. Mamy więc następujące wyrazy: cyjanek, moro, wyblakły, syp. A teraz sobie wyobraź... postać w wyblakłym moro sypiącą cyjanek! Nie ma się co śmiać. Im wyobrażony przez ciebie obraz będzie bardziej nietuzinkowy, śmieszny, dziwaczny - tym głębiej zapadnie ci w pamięć!

Zapamiętaj tylko (cały czas mając przed sobą ten abstrakcyjny obraz), które z czterech wyrazów są w jakiej kolejności i odtwórz cyfry na podstawie tych wyrazów. Zakładając, że już nauczysz się par liter i cyfr, łatwiej jest chyba wyobrazić sobie jakiś abstrakcyjny obraz z czterema kluczowymi wyrazami, niż ciąg nieuporządkowanych cyfr?

 

5. Jeśli już mamy zarejestrowany w naszej pamięci obraz, to odtwarzanie potrzebnych cyfr polega na:

- wypisaniu w odpowiedniej kolejności wybranych z obrazu kluczowych wyrazów,

- wyłowieniu z nich kluczowych liter,

- zamiany liter na cyfry.

 

Kolejny przykład: dokładna data bitwy pod Grunwaldem: 15.07.1410

litery: jw.cl.jrjc

wyrazy: jawa.cal.jurajska,litera"c"

wyobrażamy sobie literkę "c", o wysokości jednego cala, jadącą na motorze marki jawa po epoce jurajskiej (albo śniącą na jawie o tej samej epoce). Możesz także wyobrazić sobie Władysława Jagiełłę (JW), trzymającego podczas bitwy w ręce małą literkę c o wysokości jednego cala, jako talizman z epoki jurajskiej...

 

Kolejna cyfra: data wybuchu II wojny światowej: 01.09.1939

cj.cp.jpmp

Można tu próbować kojarzyć, ale czy nie lepiej zauważyć, ze odczytywane litery układają się jak łatwy do zapamiętywania wierszyk: cejot, cepe, jotpeempe? Kto tego nie zapamięta?

 

Układ słów, czy liter nie zawsze pozwala na łatwą i skuteczną ich zamianę na wyrazy, czy sytuacje. Musisz sobie jednak jakoś radzić. Najważniejsza jest Twoja wyobraźnia, którą musisz ćwiczyć, bo jej wykorzystywanie jest bardzo przydatne przy innych technikach zapamiętywania. Podstawowa zasada przy zapamiętywaniu, a więc i nauce, to kojarzyć, kojarzyć, kojarzyć - w każdy możliwy sposób.

 

I jeszcze jeden sposób na zapamiętywanie, poprzez kojarzenie:

Przyporządkuj poszczególne cyfry do obrazków:

0 = beczka lub jajko

1 = świeca

2 = łabędź

3 = jabłko zaczerwienione w kształcie 3 lub ewentualnie trójkąt

4 = krzesło

5 = dłoń 6 = księżyc o takim kształcie

7 = kosa

8 = bałwan

9 = hak dźwigowy

 

później sprawa jest już prosta - wystarczy tylko ułożyć sobie jakąś absurdalnie śmieszną historyjkę np: liczbę 218249 - łabędź połknął świecę, która była nosem bałwana i ten zaczął gonić łabędzia który uciekł na krzesło które podniósł dźwig...

 

Kolejnym warunkiem dobrego zapamiętania cyfr jest powtarzanie i odtwarzanie stworzonych przez Ciebie skojarzeń. Pamiętaj, jeśli uczysz się jakichś liczb, musisz je odtworzyć według powyższej metody na drugi dzień po nauce. Jeśli chcesz na dłuższy okres zapamiętać określone cyfry, musisz je regularnie odtwarzać - najpierw co tydzień, ale później już coraz rzadziej, mniej więcej co miesiąc.

 

 

 

Zakładki osobiste

To jedna z łatwiejszych zakładek do zapamiętania. Oglądając na ekranie umysłu nasze części ciała zapamiętujemy je od góry do dołu lub odwrotnie, zachowując kolejność np.

włosy

czoło

uczy

nos

usta

broda

szyja

piersi

brzuch

plecy

rączki

łokcie

dłonie

biodra

pupa

nogi

uda

kolana

kostki

stopy

 

 

 

Jak sama nazwa wskazuje, jest to osobista zakładka, w której każdy sam wybiera sobie części ciała które mu najbardziej odpowiadają, np. jeżeli ktoś nie lubi swojej pupy to może ją pominąć, ale ja uważam że to bardzo fajna zakładka, z której mogą powstać śmieszne obrazki. Zakładek osobistych możemy stworzyć 10, 20, 30, ile chcemy. Jeżeli ktoś studiuje medycynę to może użyć ludzkiego szkieletu jako zakładkę.

 

Ćwiczenie 1.

 

Ustal własną zakładkę osobistą, pamiętaj o zachowaniu zasad „żywego” obrazu.

 

Ćwiczenie 2.

 

Korzystając z własnej zakładki osobistej zapamiętaj poniższe słowa:

 

ogórek, sos pomidorowy, smalec, kaszka manna, kiełbasa, groch, marchew, kabaczek, śliwki, serek homogenizowany, musztarda, ręczniki papierowe, pasta do zębów, płyn do naczyń, cukier waniliowy, galaretka pomarańczowa, ryż, kakao, cukier, mąka pszenna

 

Ćwiczenie 3.

 

Poproś swojego partnera od ćwiczeń aby podał ci 20 słów w odstępie do 10 sekund, a ty postaraj się w tym czasie połączyć je ze swoimi zakładkami. Sprawdź ile słów udało ci się zapamiętać w kolejności oraz na wyrywki. Pamiętaj, że „praktyka czyni mistrza”.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin