Konspekt zajęć zintegrowanych dla I etapu kształcenia
Blok tematyczny : DARY JESIENI
Tematy dzienne:
Poniedziałek – W krainie Jesieni
Wtorek – Pani jesień - portret
Czwartek – Jesień w sadzie
Piątek – Jakie dary niesie jesień? - Podsumowanie
Cele ogólne całego bloku:
ü kształtowanie umiejętności współpracy w grupie
ü wykonywanie poleceń nauczyciela
ü stymulowanie rozwoju uwagi i pamięci – nauka piosenki
ü rozwijanie ekspresji twórczej i wyobraźni – prace plastyczne
ü rozwijanie zmysłu słuchu, węchu, smaku, dotyku
ü kształtowanie wrażliwości na barwy – nauka kolorów
ü dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie
ü wskazywanie, nazywanie przedmiotów
ü kształtowanie umiejętności liczenia
ü nauka doboru ubrań właściwych do pory roku, pogody.
Metody pracy:
· asymilacji- rozmowa kierowana,
· waloryzacyjna- impresyjna, ekspresyjna,
· praktycznego działania
Formy pracy:
· zbiorowa,
· grupowa zróżnicowana
· indywidualna
Środki dydaktyczne:
Etykiety, ilustracje, szablony ( liści, grzybów parasoli), kolorowe liście, kasztany, żołędzie, jarzębina, karty pracy, owoce ( jabłka, gruszki, śliwki, maliny...), przetwory owocowe ( powidła, soki), orzechy, łupinki orzechów, pestki dyni, suszki, kwiaty jesienne, instrumenty perkusyjne ( bębenek, kołatka, tamburyn, grzechotka),
Poniedziałek 22.09.2008
GODZINA
WYKONYWANE CZYNNOŚCI
CZĘŚĆ WSTĘPNA
7.30 – 8.00
Przyjazdy dzieci, czynności higieniczne
8.00 – 8.30
Zajęcia rewalidacyjne zindywidualizowane, przygotowanie do śniadania, nakrywanie do stołu
8.30 – 9.00
Śniadanie, porządkowanie sali po posiłku
9.00 – 10.00
Elementy Porannego Kręgu
CZĘŚĆ WŁAŚCIWA
10.00 – 12.00
12.00 – 13.00
13.00 – 14.00
Realizacja Tematu dnia
W KRAINIE JESIENI
Przebieg zajęć:
1. Zaproszenie dzieci do „krainy jesieni” – rozdanie dzieciom „zaproszeń”.
2. Wycieczka dydaktyczna – zbieranie kolorowych liści, kasztanów, szyszek, żołędzi, gałązek, itp...
3. Rozmowa z dziećmi na temat jesiennej pogody:
- Jest ciepło, czy zimno?
- Świeci słońce, czy pada deszcz...?
- jak wyglądają drzewa?
4. Nazywanie przyniesionych „darów”; dopasowywanie etykiet, segregowanie.
5. Zabawa z kostką – dziecko zbiera tyle liści, ile wyrzuciło oczek.
6. Praca techniczno-plastyczna – wspólne wykonanie makiet jesiennych drzew; malowanie ich, przyczepianie liści..., ozdabianie klasy.
Wypełnianie treści z podręczników / malowanie 10 palcami
Zajęcia rewalidacyjne grupowe – zajęcia rehabilitacyjne z płachtą i z piłką.
CZĘŚĆ KOŃCOWA
14.00 – 14.30
14.30 – 15.30
Obiad
Zajęcia rewalidacyjne zindywidualizowane wg indywidualnych programów edukacji. Odjazdy dzieci.
Blok tematyczny: DARY JESIENI
Wtorek 23.09.2008
PANI JESIEŃ - portret
1. Nauka piosenki „Kolorowe liście” ( na melodię „Mam chusteczkę haftowaną”):
Mamy liście kolorowe, żółte i czerwone,
Kogo lubię, bardzo lubię, podam w jego stronę
2. Zabawa z piosenką – w kole porusza się dwójka dzieci, które przekazują liście innym uczestnikom zabawy.
3. Przeczytanie wiersza pt. „Witamy Panią Jesień” wraz z akompaniamentem instrumentów perkusyjnych ( bębenek, kołatka, grzechotka, tamburyn).
4. Wspólne wykonanie stroju Pani Jesieni – ozdabianie sukienki, wykonanie wianka, koszyczka...
5. Malowanie portretu – kolorowanie szablonów postaci.
6. Opisanie „Pani Jesieni” – nazwanie kolorów: czerwony, żółty, zielony, pomarańczowy, brązowy – pokazanie ich na kartonikach; wyróżnienie charakterystycznych elementów ( liście, kasztany, owoce, szyszki, żołędzie....)
Grupowe zajęcia w -f.
Zajęcia muzyczno – ruchowe – rytmizacja prosta, zabawy z chustami i szarfami
Środa 24.09.2008
JESIENNE ZABAWY – DESZCZOWE ZABAWY
1. Słuchanie wiersza pt. „Kiedy pada” przy muzyce – podkład muzyczny padającego deszczu.
2. Rozmowa z dziećmi na temat ubioru, jaki zakładamy jesienią – pokazanie ich, nazywanie poszczególnych części ubioru.
3. Zabawa – taniec integracyjny „Deszczyk” – wyrażania charakteru melodii za pomocą gestów.
4. Zabawa z folią „Z małej chmurki duży deszcz”.
5. Zabawa ruchowa „Deszcz i kałuże”.
6. Praca plastyczna- wyklejanie plasteliną i ozdabianie tekturowych „parasoli”
Zajęcia rewalidacyjne grupowe – stymulacja polisensoryczna – jesienna przygoda
Zajęcia rewalidacyjne zindywidualizowane
wg indywidualnych programów edukacji. Odjazdy dzieci.
...
ewewas2