nr 08 Ja i dźwięki; ja i on - zabawy z rodzicami.doc

(24 KB) Pobierz
02

02.12.2009r.

KONSPEKT

Temat zajęć:Ja i dźwięki – ja i on”.  Zabawy przy muzyce z rodzicami.

 

Cele:

·        kształtowanie umiejętności współpracy w grupie 

·        uświadomienie dziecku możliwości uzyskiwania dźwięków z różnorodnych źródeł oraz własnego ciała

·        doskonalenie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo – ruchowej

·        doskonalenie koordynacji ruchowej i równowagi

·        rozwijanie percepcji słuchowej

·        akcentowanie obecności partnera (rodzica) poprzez zabawy i ćwiczenia wykorzystujące dotyk

 

Metody: elementy metod: kinezjologii edukacyjnej, muzykoterapii, relaksacji, Metody Dobrego Startu, integracji sensorycznej, Metody Ruchu Rozwijającego

Środki dydaktyczne: kolorowe balony dla każdego dziecka, talerze pałeczki, bębenki, muszle, koce, tempera, wałki do malowania, duży arkusz papieru ( brystol), tamburyna, rury piankowe, albo akustyczne, różnokolorowa bibuła, odtwarzacz, płyty z muzyką.

Przebieg:

1.     Powitanie dzieci piosenką „Witaj...” z serii „W co się bawić z dziećmi” M. Bogdanowicz; masowanie dłoni oliwką.

2.     Ruch w przestrzeni: „uciekający balonik”. Przy spokojnej muzyce, z pomocą dorosłych lub samodzielnie przemieszczają się po sali i popychają przed sobą balonik. Na przerwę w muzyce siadają „po turecku”.

3.     Zabawa „balon – gniotek”. Dzieci siedzą na podłodze z balonem. Przy muzyce gniotą w rękach baloniki trzymając je po bokach, albo naciskając na balon z góry.

4.     Zabawa – taniec: „tańczą moje ręce, tańczą moje nogi...”

5.     Zabawa:” Grające ciało” – dzieci samodzielnie lub z pomocą opukują przy muzyce poszczególne części ciała.

6.     Gra na instrumentach. Rytmizacja. Dzieci akompaniują swobodnie na talerzach, bębenkach, tamburynach.

7.     Zabawa korekcyjna i oddechowa „balon i wiatr”. Dzieci leżą na brzuchu. Przy spokojnej muzyce unoszą głowy i dmuchają na balony w stronę rodziców. Jeśli nie potrafią dmuchać – podają sobie balony.

8.     Relaksacja „czarodziejska muszla”. Dzieci leżą na plecach, słuchają odgłosów morza i opowieści nauczyciela o morzu „zamkniętym” w muszelkach. Można dziecku pod kontrolą rodzica przyłożyć do ucha prawdziwą muszlę.

9.     Zabawa koordynująca półkule – „malowanie”. Dzieci siedzą na podłodze przed arkuszem papieru. Przy różnej muzyce malują wałkami poziome i pionowe linie przecinające oś ciała.

10. Zabawa „plecki w plecki” – pary dzieci pod kontrolą rodzica siadają do siebie plecami. Rodzic przy spokojnej muzyce pochyla dzieci raz w jedna, raz w druga stronę – wymienia imię dziecka, które pochyla się do przodu.

11. Zabawa korekcyjna. Dzieci leżą na brzuchu i przy pomocy rodziców uderzają o podłogę rurami akustycznymi ( albo piankowymi).

12. Relaksacja – masażyki. Rodzic siada za plecami dziecka. Zabawa do wierszyków.

13. Podziękowanie za zajęcia – pożegnanie dzieci piosenką.

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin