nr 09 czas świąt - czas radości.doc

(29 KB) Pobierz
15

15.12.2009

 

KONSPEKT

Temat: Czas Świąt – czas radości.

 

Cele:

·        kształtowanie umiejętności współpracy w grupie 

·        wykonywanie poleceń nauczyciela

·        rozwijanie ekspresji twórczej i wyobraźni; poprawa sprawności manualnej – prace plastyczne

·        doskonalenie percepcji wzrokowej

·        doskonalenie percepcji słuchowej

·        rozwijanie umiejętności porównywania, różnicowania, kojarzenia, porządkowania

·        poszerzenie wiadomości o ozdobach choinkowych

·        kształtowanie pojęć: duża, średnia, mała

·        kształcenie orientacji w schemacie ciała

·        kształtowanie poczucia estetyki oraz wrażliwości na piękno

 

Metody: asymilacji- rozmowa kierowana, waloryzacyjna- impresyjna, ekspresyjna, praktycznego działania.

Środki dydaktyczne: płyta z kolędami, odtwarzacz CD, brystol, biały papier do drukarki, marker, pluszowa wiewiórka, orzechy, koszyczek, różnego rodzaju bombki (szklane, styropianowe, plastikowe, z materiału), szablony bombek z kartonu, gotowe pudełko z okrągłymi otworami różnej wielkości, kredki, gotowe elementy do dekorowania kartonowych bombek, klej, zielona farba, rękawiczki dzieci, małe szablony choinek,

Przebieg:

1.     Powitanie dzieci piosenką „Witaj...” z serii „W co się bawić z dziećmi” M. Bogdanowicz; masowanie dłoni oliwką.

2.     Wprowadzenie do opowieści ruchowej – stworzenie zimowego krajobrazu: darcie białego papieru, rozsypywanie po sali, robienie papierowych kul; przygotowanie do „spaceru”: szukanie „ukrytych” rękawiczek – dobieranie do pary.

3.     Opowieść ruchowa: Pewnego dnia dzieci postanowiły, że pójdą na spacer. Wstały rano, umyły się, ubrały i wyszły (dzieci naśladują wszystkie czynności). Szły do parku – marsz (z pomocą rodzica) przy świątecznej piosence lub kolędzie. W parku było bardzo dużo śniegu, postanowiły, że porzucają się śnieżkami - dzieci rzucają się śnieżkami z papierowych kul.
Zmęczyły się, więc postanowiły odpocząć - kołyszą się przy muzyce spokojnej. Nagle zauważyły wiewiórkę, która szukała w ziemi, pod śniegiem orzechów. Dzieci postanowiły jej pomóc. Wspólnie z nią odgarniały śnieg w poszukiwaniu orzechów.  Znalezione orzeszki dzieci wrzucały do koszyka. Ponieważ pozbierały już wszystkie orzeszki, znów postanowiły się pobawić. Położyły się na śniegu i zrobiły anioła - dzieci robią anioła. Dzieci poczuły się bardzo zmęczone zabawa. Przeciągały się. Chwyciły się za ręce i razem wróciły do przedszkola.

4.     Obserwacja bombek różnego rodzaju ( szklanych, satynowych, plastikowych). Odpowiedzi na pytanie, „Co to?” Określanie barwy, kształtu, wielkości i rodzaju materiału.

5.     Wymawianie wyrazów: bombka, bombki.

6.     Uzupełnianie bombkami trzech otworów różnej wielkości – kształtowanie pojęć: duża, średnia, mała.

7.     Dopasowywanie bombek: czerwonych i niebieskich do właściwych choinek. Każda choinka ma przypiętą bombkę w innym kolorze.

8.     Tworzenie choinki z dłoni dzieci – odbijanie pomalowanych na zielono dłoni na białym brystolu.

9.     Wysłuchanie wiersza - zagadki H. Ożogowskiej pt. „Kto to?”.
Na podwórku już od rana, dziwny gość zawitał.
Nie rusza się, nic nie mówi, o nic się nie pyta.
Twarz okrągła, nos – kartofel, oczy dwa węgielki.
Szyi nie ma, nóg nie widać, a jak beczka wielki.
Koszyk stary jak kapelusz ma na czubku głowy.
Któż to taki? Czy już wiecie? To bałwan śniegowy!

10. „Rysowany wierszyk” pt. „Bałwanek”.
Zrobię kulę, zrobię dwie, skleję i trzymają się!
Trzecia kula – oto głowa – i figurka już gotowa!
Oczy – czarne plamki dwie.
Prosty nos, buzia w skos i fajeczka żarzy się.
Rózga, czapka nieco krzywo i skończone nasze dziwo.

11. Wspólne wykonywanie bałwana na narysowanym szablonie ze skrawków porwanego wcześniej papieru i kolorowej bibuły.

12. Zakończenie zajęć. Podziękowanie dzieciom za udział. Wspólne zaśpiewanie kolędy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin