Ogród Botaniczny w Krakowie.doc

(48 KB) Pobierz



 

 

 

 

 

Ogród Botaniczny znajduje się w Krakowie przy ulicy Kopernika 27. Nauka botaniki dla potrzeb medycyny była wykładana na Uniwersytecie Jagiellońskim od końca XVI w, jednak uczelnia nie posiadała własnego ogrodu badawczego. Rektor U J, profesor Kazimierz Stępowski przekazał w 1756 roku pięć tysięcy złotych na ten cel. W 1779 roku król Stanisław August Poniatowski oddał na cele ogrodu pojezuickie tereny na Wesołej.

Założony został w 1783 roku dzięki reformie Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadzonej przez Hugona Kołłątaja. Pierwsze szklarnie stanęły tu w 1788 roku. Początkowo Ogród zajmował 2,5 hektara - sięgał tylko do stawu. Jedna z części ogrodu już w końcu XVIII w. ukształtowana została w oparciu o wzory sztuki ogrodowej francuskiego baroku. W 1819 roku przyłączono teren za stawem i urządzono park krajobrazowy w stylu angielskim. Stanowi on znaczną część dzisiejszego arboretum, a

wiele drzew posadzonych wtedy przetrwało do dzisiaj.

Największy rozkwit Ogrodu miał miejsce
w latach 60 - tych XIX wieku dzięki głównemu ogrodnikowi Józefowi Warszewiczowi.
Z pionierskich podróży do puszcz Ameryki Południowej przywiózł on kilka tysięcy okazów roślin tropikalnych, zwłaszcza storczyków.
W latach 1858-59 gmach ogrodu przebudowano, nadając mu zachowaną do dnia dzisiejszego formę. W latach dwudziestych XX wieku dyrektor Ogrodu Botanicznego, profesor i rektor UJ Władysław Szafer, rozbudowywał ogród. W 1926 roku przebudował stare szklarnie i zbudował zespół szklarni składający się ze szklarni
z basenem, z kaktusiarni, zimownika i dwóch pomieszczeń na rośliny tropikalne. Dzięki staraniom profesora powierzchnia ogrodu zwiększyła się do sześciu hektarów. Znaczne powiększenie Ogrodu nastąpiło również po II wojnie światowej.

Ogród Botaniczny pełnił zawsze ważną rolę w nauce polskiej, zwłaszcza w okresie rozbiorów. Dyrektorami Ogrodu byli tej miary botanicy, co Ignacy Czerwiakowski - autor pierwszych polskich podręczników botanicznych, Józef Rostafiński - wybitny historyk botaniki, Marian Raciborski - założyciel podstaw paleobotaniki w Polsce, Emil Godlewski - twórca polskiej fizjologii roślin i Władysław Szafer - paleobotanik i fitogeograf, działacz ochrony przyrody.  Był miejscem wielu ważnych wydarzeń. To z tego miejsca wzbił się w powietrze pierwszy polski balon 14.01.1784 roku i stąd przez wiele lat nadawano o godz. 12:00 przez radio sygnał czasu.

Krakowski Ogród Botaniczny obejmuje obecnie ponad 5 tys. gatunków roślin, a jego najstarsze drzewo, “Dąb Jagielloński' liczy sobie ponad 500 lat. W 1976 roku Ogród Botaniczny U J został wpisany w rejestr zabytków miasta Krakowa. Jako cenny obiekt sztuki ogrodniczej  podlega ścisłej ochronie.

Alpinaria - służą do prezentacji roślin występujących w obszarach górskich. Alpinarium geograficzne umieszczone w przedniej części Ogrodu pokazuje rośliny pochodzące z gór Europy - Karpat, Alp, Pirenejów i Kaukazu. Można tu zobaczyć rośliny od piętra kosówki po piętro turni. Celom dekoracyjnym służą alpinaria ozdobne - ogródki skalne.

Szklarnie –W Ogrodzie znajdują się trzy kompleksy szklarniowe. Najstarszą z zachowanych do dziś szklarni jest Victoria. Jej nazwa pochodzi od uprawianej w najcieplejszej części wiktorii Santa Cruz. Tu można zobaczyć też różne rośliny tropikalne i subtropikalne. Bardzo ciekawa jest kaktusiarnia z kaktusami, wilczomleczami i agawami (świat pustyń i półpustyń).

Arboretum - parkowa część Ogrodu Botanicznego, skupia drzewa i krzewy polskiego i obcego pochodzenia. Jedną z najpiękniejszych części jest park angielski założony w latach 20 XIX wieku.
 

 

Nie siedź w domu – idź na wycieczkę!

 

INFORMACJE

·        W okresie od 28.10 do 27.04 ogród jest nieczynny.

·        Najodpowiedniejszą porą na jego odwiedzenie jest przełom maja i czerwca.

 

Godziny otwarcia Ogród Botaniczny czynny jest codziennie od 9.00 - 17.00, szklarnie otwarte są dla zwiedzających codziennie, oprócz piątków od 10.00 - 13.00

 

Adres

Ogród Botaniczny UJ
Kraków, ul. Kopernika 27
tel. (0-12) 421 02 77

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin