sci.doc

(291 KB) Pobierz

1.Pojęcie międzynarodowej organizacji międzypaństwowej:

- organizacja międzynarodowa jest organizmem powołanym do realizacji wspólnego celu

- międzynarodowe organizacje to ”stowarzyszenie państw wyposażone we wspólne organy, które zostały utworzone zgodnie z postanowieniami umowy” wg Brierly

- międzynarodowa organizacja międzypaństwowa to organizm utworzony przez pewną liczbę państw, która posiada stałe organy, mające zdolność do działania w imieniu tych państw w sferze swych kompetencji” wg Hudson

Geneza powstania:

Koniecznym etapem na drodze tworzenia się pierwszych międzynarodowych organizacji było ukształtowanie się nowoczesnej instytucji umów wielostronnych otwartych dla ogółu państw. Pierwowzorem stała się deklaracja paryska w sprawie morskiej wojny w 1856 roku. Po raz pierwszy wyraz prawny uzyskała koncepcja, w myśl której umowa wielostronna ma być środkiem formułowania pewnych zasad z zamiarem uczynienia ich powszechnymi.

Pierwsza organizacja została utworzona w 1865 roku w Paryżu – Międzynarodowa Organizacja Telegraficzna, następnie Światowa Unia Pocztowa, Unia dla Ochrony Własności Przemysłowej,  Unia dla Ochrony Dzieł Literackich i Artystycznych, Unia dla Publikacji Taryf Celnych, Komitet Międzynarodowy Miar i Wag.

Powstanie tych organizacji miało ogromne znaczenie praktyczne z punktu widzenia społeczności międzynarodowej. Nastąpił przełom w panującej dotychczas elitarnej koncepcji społeczności jako pewnego rodzaju przywilej dostępny dla państw tzw cywilizowanych, albowiem związki otwierały drogę do uniwersalizmu. Twórcy tych związków dopuścili członkostwo terytoriów politycznie nieuznawanych, ze względu na brak suwerenności (kolonie i kraje zależne). Powstanie związków rozpoczęło proces oswajania rządów z zorganizowaną międzynarodową areną, funkcjonowaniem odpowiednich instytucji międzynarodowych. Korzyści były bardzo duże.

Podstawowe elementy

- Względnie trwały (stały) charakter międzynarodowych organizacji międzypaństwowych.

- Tworzone są zazwyczaj na czas nieokreślony. Jeśli w umowach założycielskich jest podany okres na jaki są tworzone, to wynosi ten okres co najmniej 10 lat, i zazwyczaj stanowią umowy, że po upływie tego okresu umowa założycielska będzie automatycznie przedłużana na dalsze podobne okresy, jeśli państwa członkowskie nie wypowiedzą jej w tym czasie. Różnica od konferencji międzynarodowych polega na tym, że konferencje zazwyczaj funkcjonują tymczasowo, choć w wielu elementach są zbliżone do organizacji międzynarodowych.

-Członkami organizacji międzynarodowych są państwa, przy czym skład członków ma charakter względnie stały. Czasem podkreśla się, w doktrynie prawa organizacji międzynarodowych, że państwa powinny być suwerenne. Teoretycznie wystarcza 2 państwa do stworzenia organizacji międzynarodowej., jednakże w praktyce potrzebne są co najmniej 3 państwa. Wynika to z odmienności mechanizmów współpracy i podejmowania decyzji w przypadku sporu.

-Podstawą organizacji międzynarodowej jest wielostronna umowa międzynarodowa.

Posiadanie stałych organów, wyposażonych w kompetencje i uprawnienia określone w umowie założycielskiej, które mogą występować w imieniu całej organizacji. Stały charakter organów polega na tym, że są one utworzone na czas istnienia organizacji i że stały jest ich byt prawny. Minimum organów jakie powinna posiadać organizacja to organ naczelny i administracyjny.

- Odrębna osobowość prawna

- Autonomia woli - zdolność wyrażania odrębnej woli nie pokrywającej się z wolą wszystkich państw.

Czynniki warunkujące powstanie organizacji

- Wzrost międzynarodowego obrotu gospodarczego, którego powstanie i rozwój uzależnione są  od osiągnięcia przez społeczeństwo danego subregionu, regionu czy kontynentu względnie wysokiego stopnia postępu technicznego rozwój → transportu, komunikacji, telekomunikacji, wzrost wymiany towarowej, międzynarodowy podział pracy. Zaistnienie tych mechanizmów stwarza wiele problemów gospodarczych, technicznych, prawnych. Rozstrzygnięcie ich zazwyczaj przekracza możliwości finansowe pojedynczych państw, bez których nie jest możliwa normalna współpraca międzynarodowa. Niski poziom techniczny, a co z tym jest związane znikomy międzynarodowy obrót gospodarczy do XVIII wieku, powodował, że to tego czasu nie tworzono organizacji międzynarodowych (poza nielicznymi wyjątkami). W wyniku rewolucji przemysłowej w XIX wieku nastąpił intensywny rozwój gospodarczy i rozwinął się handel międzynarodowy. Twórcami organizacji międzynarodowych były zazwyczaj państwa wysoko rozwinięte gospodarczo. Organizacje te zajmowały się przede wszystkim ułatwieniem i regulowaniem międzynarodowego transportu, żeglugi rzecznej, komunikacji i łączności. Rozwój postępu technicznego zwłaszcza po II wojnie światowej rozszerzył i zwiększył możliwości tworzenia organizacji międzynarodowych.

- Istnienie sprzyjających warunków politycznych, których brak, pomimo istnienia przesłanek materialnych powoduje, że organizacje międzynarodowe nie są tworzone. Polityka ma duży wpływ na tworzenie organizacji międzypaństwowych. Nasilają się one w większym stopniu w miarę jak organizacje zajmują się kluczowymi problemami życia gospodarczego, a zwłaszcza politycznego czy militarnego.

Istnienie przekonania u danej grupy państw o potrzebie podjęcia współpracy miedzy sobą na dłuższy okres czasu w danej dziedzinie lub gdy utworzenie organizacji ułatwi lub przyśpieszy rozwiązanie problemów państwom w dziedzinach, które byłyby objęte działalnością organizacji.

Klasyfikacja organizacji międzynarodowych

charakter prawny członków organizacji

-międzypaństwowe (międzyrządowe) –członkami są państwa reprezentowane przez przedstawicieli mianowanych przez rządy. Przedstawiciele działają zgodnie z instrukcjami swych rządów i są odwoływani przez nie.

-niepaństwowe (pozarządowe) – członkami są osoby fizyczne lub osoby prawne (o charakterze prywatnym jak i publicznym), lub związki tych osób czy dwa lub trzy powyższe elementy łącznie

zakres podmiotowości organizacji

-międzynarodowe organizacje powszechne dążą do objęcia wszystkich państw świata, stwarzają w swej działalności merytorycznej warunki do współpracy państw o różnych systemach polityczno-społecznych. Obecnie stanowią one 7% międzynarodowych organizacji międzypaństwowych. Prawie wszystkie z nich to „rodzina” Narodów Zjednoczonych.

-międzynarodowe organizacje partykularne (wśród nich organizacje regionalne) obejmują niektóre państwa czy region geograficzny (regionalne organizacje).

zakres przedmiotowej działalności organizacji

- organizacje międzypaństwowe

a) o kompetencjach ogólnych (uniwersalnych) –ONZ

b) o kompetencjach wyspecjalizowanych – kulturalne i oświatowe - UNESCO, rolnicze - FAO, Afro-Azjatycka Organizacja Odbudowy Rolnictwa, Międzynarodowa Organizacja Kawowa, Międzynarodowa Organizacja Cukrowa, do spraw rybołówstwa – Międzynarodowa Komisja Wielorybnicza, do spraw energetyki, łącznościowe, finansowe, medyczne - WHO, surowcowe, naukowe i badawcze, handlowe (GATT), itd.

- organizacje niepaństwowe

a) o kompetencjach ogólnych – Organizacja Solidarności Narodów Afryki i Azji.

b) o kompetencjach wyspecjalizowanych – Międzynarodowa Konfederacja Kredytu Rolnego, Światowe Stowarzyszenie Weterynaryjne, Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Oleju Roślinnego, Międzynarodowa Rada Kobiet

możliwość przystąpienia do organizacji

a) otwarte

b) organizacje półotwarte

c) organizacje zamknięte

stopień władzy organizacji nad swymi członkami

a) organizacje klasyczne (tradycyjne) nie są władne podejmowania decyzji, stanowią forum wzajemnej konsultacji. Stanowią one 98 % wszystkich organizacji międzypaństwowych.

b) organizacje ponadnarodowe (ponadpaństwowe)

cele i skutki działalności organizacji

a) koordynacyjne

b) integracyjne

posiadania lub nie posiadania specjalnych więzów łączności (współpracy) z niektórymi organizacjami międzynarodowymi powszechnymi lub innymi głównymi międzynarodowymi organizacjami międzypaństwowymi z ONZ.

- międzynarodowe organizacje międzypaństwowe

a) wyspecjalizowane –Rada Europy,

b) nie posiadające statusu organizacji wyspecjalizowanych

- międzynarodowe organizacje niepaństwowe -

a) posiadające status konsultacyjny lub specjalne więzi łączności ONZ, FAO, UNESCO, WHO, Rada Europy.

b) nie posiadające statusu konsultacyjnego lub specjalnych więzi łączności.

Funkcje organizacji międzynarodowych

a) programująca – podejmowane są przez wszystkie organizacje celem rozwiązania postawionego problemu. Tytułem przykładu są m.in. program ograniczania głodu na świecie (FAO), programy zwalczania chorób zakaźnych (WHO), programy edukacyjne (UNESCO), program liberalizacji handlu międzynarodowego (WTO), programy walki z terroryzmem (np. Unia Europejska)

b) normatywna (regulacyjna) –wypracowywanie pewnych norm, zasad i reguł postępowania. Normy są formułowane w uchwałach, których siła oddziaływania zależy od autorytetu organizacji. Normy dzieli się na polityczne i prawne; proces tworzenia norm, wzorców o charakterze moralnym, politycznym czy prawnym mających kształtować postępowanie uczestników stosunków międzynarodowych odpowiednio do przyjętych regulaminów.

c) integrująca - proces bezpośredniego świadczenia przez organizację usług w oparciu o jej własne decyzje oraz przy pomocy zasobów ludzkich i materialnych będących w jej dyspozycji. (utrzymanie porządku, zarządzanie majątkiem, prace badawcze, publikacja biuletynów, tłumaczenia, światowy jednolity system telegraficzny, pocztowy). Forma integrująca wyraża się poprzez podejmowanie przez organizacje międzynarodowe kompetencji państw, ustanowienie prawa obowiązującego bezpośrednio w państwach, zawieranie umów międzynarodowych w imieniu państw, podejmowanie środków dyscyplinujących państwa (kary finansowe).

d) operacyjne – działanie o różnym ciężarze gatunkowym, które podejmuje organizacja na podstawie własnych decyzji. Do nich należą operacje pokojowe, pomocy ofiarom wojen i klęsk żywiołowych, pomocy dla uchodźców, pomocy technicznej, organizowanie szkoleń, operacje kredytowe, prowadzenie badan naukowych. W tym zakresie aktywna jest ONZ, Unia Europejska, Organizacja Państw Amerykańskich.

e) kontrolne – proces kontrolowania lub ustalania stanu faktycznego zgodnego z treścią norm i wzorców w celu przystosowania do nich postępowania uczestników stosunków międzynarodowych (regularne kontrole krajów z działalności, inspekcje, misje obserwacyjne, śledztwo, petycje). Najprostsze i najmniej władcze formy kontroli to: analizy dokonywane na podstawie powszechnie dostępnych informacji, zwracanie się do państw o udzielenie informacji, rozsyłanie kwestionariuszy z zestawem pytań, powoływanie zespołów do zbadania stanu realizacji zadań.. W przypadku Międzynarodowej Organizacji Pracy państwa mają większe obowiązki poddawaniu się kontroli tj. obowiązek wyjaśnienia dlaczego państwo nie wykonuje zalecenia organizacji , obowiązek regularnego informowania o postępach we wprowadzeniu zaleconych metod postępowania.

f) administrujące – są to istotne działania mieszczące się w ramach zadań danej organizacji. W ramach tej funkcji podejmowane są czynności dotyczące: przygotowania posiedzeń poszczególnych organów aspekcie merytorycznym (dokumentacja, opinie), przygotowanie posiedzeń w aspekcie technicznym (sale, tłumacze, protokołowanie), dokumentacja prac organizacji, archiwizacja, przygotowanie materiałów informacyjnych i docieranie z nimi do opinii publicznej, przygotowanie budżetu organizacji i zapewnienie zgodności wydatków z budżetem, zarządzanie różnymi funduszami (pomocowe), zatrudnianie personelu, podtrzymywanie współpracy  z innymi organizacjami w celu wymiany informacji i doświadczeń.

2. Funkcjonariusz międzynarodowy

- Funkcjonariusz międzynarodowy - osoba fizyczna mianowana lub wybierana przez organy organizacji międzynarodowych o wysokich kwalifikacjach zawodowych, nieskazitelnej opinii i charakterze, działający na podstawie umowy międzynarodowej, zazwyczaj jest to umowa założycielska, funkcjonariusz taki działa na rzecz i w imieniu takiej organizacji.

- Funkcjonariusz międzynarodowy jest to osoba powołana przez organizacje międzynarodowe do wykonywania określonych funkcji w interesie tych organizacji w sposób stały i wyłączny. Jest to osoba zatrudniona przez organizację do pracy w jej organach (wyłącznie tam). Funkcjonariusze międzynarodowi zobowiązani są do pełnej lojalności wobec organizacji i bezstronności w wykonywaniu swej pracy.

- Funkcjonariusze międzynarodowi stanowią personel administracyjny (urzędniczy) organizacji międzynarodowych. Miejscem ich pracy są zazwyczaj organy administracyjne organizacji, głównie sekretariaty. Skład personelu administracyjnego: sekretarze generalni, ich zastępcy, podsekretarze, dyrektorzy biur i departamentów sekretariatu, personel zawodowy (pracownicy merytoryczni), personel usługowy oraz pracownicy fizyczni. Zwierzchnikiem personelu administracyjnego i najwyższym rangą funkcjonariuszem jest sekretarz generalny, dyrektor generalny, prezes lub noszący inną nazwę szef administracji.

3.Milenijne cele rozwoju ONZ

- wyeliminować skrajne ubóstwo i głód

- zapewnić powszechne nauczanie na poziomie podstawowym

- promować równość płci i awans społeczny kobiet

- ograniczyć umieralność dzieci

- promować opiekę zdrowotna nad matkami

- ograniczyć rozprzestrzenianie się HIV, AIDS malarii i innych chorób

- stosować zrównoważone metody gospodarowania zasobami naturalnymi

- stworzyć globalne partnerskie porozumienie na rzecz rozwoju

4.Polska w FAO

W latach 1949-1951 z FAO wystąpiły: Polska, Czechosłowacja i Węgry, które były członkami założycielskimi FAO. W 1957 roku Polska ponownie przystąpiła do FAO. Członkiem FAO jest również Unia Europejska jako podmiot międzynarodowy korzystający z podmiotowości prawnej przynależnej Wspólnocie

Rys historyczny FAO

1943- spotkanie 44 rządów państw w Hot Springs, Virgina USA stworzenie FAO

1945 – Pierwsza konferencja FAO Quebek City, Kanada-utworzenie FAO w USA.

1951- przeniesienie siedziby FAO do Rzymu, Włochy

1974-Porozumienie w sprawie ochrony żywności

1980- porozumienie 56 państw w sprawie reprezentacji państw rozwijających się w strukturach FAO

1981-Pierwszy World Food Day  18 październik

1986-AGROSTAT (FAOSTAT) źródło informacji, statystyki związanej z rolnictwem

1991-International Plant Protection ratyfikowany przez 92 sygnatariuszy.

1995-50 lecie powstania FAO

1997- kampania przeciwko głodu - inicjatywa Telefood

1999-komitet ds. rybołóstwa na rzecz ochrony ptaków morskich i rekinów

2000-rozwój strategii na rzecz głodu w Horn w Afryce

2001-legalizacja International Treaty on Plant Genetic Resources for Food and Agriculture, który uwzględnia finansowanie hodowców roślin i zwierząt oraz farmerów

2002-spotkanie 179 krajów deklaracja redukcji głodu o połowę do 2015 roku

2005-60 lecie powstania FAO Obecny dyrektor Dr. Jacques Diouf, (Senegal) zapowiedział zmiany m.in. w decentralizacji zatrudnionych osób pracujących na rzecz FAO. Organizacja na koniec 2005 roku obracała 378 mln $ US i sponsorowała 1 613 projektami badawczymi. Budżet na 2006-2007 wynosi 765.7 mln $ US. 8 % funduszy pochodzi spoza organizacji. 62% z Trust Funds , 18 % z UTF i z Programu Rozwojowego USA 2%. Zatrudnia 1500 profesjonalistów i 2 200  administracji, większość w Rzymie.

Cel FAO

- Promowanie globalnego bezpieczeństwa żywności, zachowanie równowagi pomiędzy naturalnymi surowcami i zrównoważonym rozwojem obszarów wiejskich oraz właściwe zarządzanie nimi.

- Osiągnięcie ochrony żywności dla wszystkich ludzi jest wysiłkiem FAO- tzn być pewnym, że ludzie utrzymują wystarczający wysoki poziom jakości żywności i prowadzą zdrowszy tryb życia.

- Pełnomocnictwem FAO jest wzrost jakości składników pokarmowych, wprowadzenie wyższego poziomu produktywności rolnictwa, lepszy poziom życia na obszarach wiejskich, i wzrost ekonomiczny świata. FAO prowadzi przyjazną pomoc dla ludzi. Jeśli społeczność chce wzrostu plonu ale nie ma wystarczających umiejętności technicznych, FAO wprowadza proste o zrównoważonych właściwościach techniki. Jeśli w danym kraju są problemy stowarzyszeń prywatnej ziemi, FAO prowadzi legalne porady i szuka rozwiązań. Spotyka się na neutralnym gruncie i negocjuje opierając się na wiedzy potrzebnej do osiągnięcia konsensusu.

Główne obszary działalności FAO

- Przedstawienie informacji dostępnej dla każdego. FAO oferuje wiedzę w network. Zatrudnia specjalistów z rolnictwa, leśnictwa, rybołówstwa, chowu zwierząt, żywienia, ekonomistów statystyków, i innych profesji (administracja, techniczni pracownicy), którzy zbierają dane, analizują dane  zamieszczają na stronach internetowych. Ponadto publikują wiele raportów, broszur oraz książek, zajmują się dystrybucją wielu czasopism.

- Dzielenie się ekspertyzami – i ich wymiana pomiędzy krajami polityką rolnictwa, finansowanie planów, kreowanie narodowej strategii w rozwoju obszarów wiejskich i zmniejszenie głodu.

- Propozycja spotkań państwom. Polityka rynku i ekspertów z całego świata, porozumienie w głównych obszarach rolnictwa. Jako neutralne forum FAO prowadzi negocjacje w celu budowania wspólnego  porozumienia.

- Przeniesienie wiedzy do praktyki. FAO prowadzi tysiące projektów, angażując miliony pieniędzy w industrializację krajów, rozwija banki aby być pewnym w realizacji projektów. (Buried treasure: the potato, Safer coffee, More fruit and vegetables, A global plant breeding initiative, Organic farming, Alternative Crops, Production Systems and biodiversity, Good agricultural practices, Conservation agriculture, Plant breeding and biotechnology, Global pest control). Projekty realizowane są ramach programów

Wybrane programy

- The Special Programme for Food Security (SPFS) - flagowa inicjatywa w celu osiągnięcia zmniejszenia o połowę głodu na świecie do 2015 roku ( obecnie jest 852 mln ludzi). Częścią tego programu jest realizacja projektu Millennium Development Goals. Projekt ten obejmuje 100 krajów, którego celem jest promowanie konkretnych rozwiązań i eliminacja głodu. Działa w powiązaniu z National Food Security Programmes, promujący rodzime rozwiązania w danym kraju.

- Growing Role in Emergencies- istotą jest produkcja żywności, odzwierciedlająca specjalizację i odpowiedzialność w nagłych wypadkach z narodowym podejściem. Ochrona i prowadzenie wczesnego ostrzegania dotycząca żywności, pomoc w odnawianiu systemu produkcji żywności, humanitarnej pomocy. Praca FAO rozpoczęła się w Sahel Afryki na początku lat 1970. i szybko rozwinęła się po konflikcie w Ruandzie po 1994 roku. Kolejna pomoc wystąpiła dla rolników w Angolii, Indonezji, Sierra Leone, i w biednych obszarach wiejskich Filipin, w Sudanie dla rybaków, po powodzi w Kambodży, Ekwadorze, i Wietnamie, po suszy w Nikaragii i na Sri Lance, itd.

- Transboundary Pests and Diseases - zajmuje się występowaniem chorób zwierząt. FAO jest liderem w technicznych ekspertyzach począwszy od występujących chorób po wojnie w Europie. Rolnicze środki ochrony roślin i choroby często przemieszczają się i stwarza to rozprzestrzenianie się. Walka utrudniona jest szczególnie w krajach rozwijających się, gdzie kraje nie są w stanie szybko zareagować na dane wydarzenie. Ponadto są to kosztowne operacje i międzynarodowa pomoc jest niezbędna. W 1994 roku FAO powołało Emergency Prevention System (EMPRES) for Transboundary Animal and Plant Pests and Diseases w celu zminimalizowania ryzyka w nagłych wypadkach. Innym przykładem jest Global Rinderpest Eradication Programme (GREP), który ma na celu eliminowanie rinderpest do 2010 roku.W przypadku pojawienia się grypy w Azji w 2003 roku FAO rolą jest  zapewnienie sprzetu laboratoryjnego, technicznej pomocy, organizowanie praktycznych zajęć, zabezpieczenie odpowiedniego ubrania, publiczna debata FAO pracuje z World Organization for Animal Health i World Health Organization (WHO)

- Integrated Pest Management - Podczas 1990 lat, FAO odgrywało przodującą rolę w zintegrowanym zarządzaniu pestycydami w produkcji ryżu w Azji. Setki, tysiące producentów było szkolonych w szkole Farmer Field School. Wiele programów było zarządzanych przez FAO, a fundusze pochodziły z Trust Funds z Australii, Holandii, Norwegii, Szwajcarii.

FAO Statistics -strona internetowa FAOSTAT dostarcza ogromnej ilości danych pochodzących z ponad 210 krajów świata, przetwarzając ogromną ilość danych z rolnictwa, żywienia, żywności, rybołówstwa, leśnictwa, gruntów ornych i populacji. Statystyczne opracowania (Statistical Division) także wytwarzają dane w Word Agricultural Trade Floks.

- TeleFood -W 1997 roku FAO powołało TeleFood, organizując koncerty, sportowe wydarzenia i inne firmy aktywności wykorzystując media i koncentrując się na pomocy zniesienia głodu. Przeznaczyło na ta działalność 14 mln US dolarów. Pieniądze także zostały przeznaczone z TeleFood dla równoważonych projektów – produkowanie na małą skalę więcej ilości żywności nie tylko na własne potrzeby farmerskim rodzinom jak i dla większej ilości społeczeństwa.

The Right to Adequate Food prawo do właściwej, odpowiedniej (chodzi o jakość żywności), opracowanie programu ramowego  FAO's Strategic Framework 2000-2015 “progress made in the further developing a rights-based approach to food security” - postępowanie w przyszłości do rozwoju podstawowych praw dostępu do bezpiecznej żywności oraz misji „helping to build a ford secure Word for prezent and future generations”. Kiedy zarząd pozyskał wolontariuszy, akcja rozpoczęła się w listopadzie 2004 roku. Polegała ona na przygotowaniu informacji, materiałów do przeprowadzenia „zajęć”, „training”

- International Alliance Against Hunger (IAAH)- Międzynarodowe Sojusz Przeciwko Głodowi –akcja rozpoczęła się w czerwcu 2002 roku na Światowym Szczycie (Konferencji) Żywności. Głównym celem jest zmniejszenie o połowę liczby ludzi głodujących do 2015 roku, a finałowa deklaracja była osiągnięciem powołanie Word Ford Day, 16 października 2003 roku. IAAH pracuje na połączeniu sił NGOs GOs i narodowych sojuszy. Skupia ludzi z cywilnych organizacji, urzędników państwowych, i prywaty sektor. Światowa aktywność IAAH skupia się wokół 4 głównych tematów: obrona (sprawy), odpowiedzialność, mobilizacja pomysłowości, koordynacja działań. Międzynarodowe Stowarzyszenie powołało International Fund for Agricultural Development (IFAD) i Word Ford Programme (WFP) i przedstawicieli innych rządowych i pozarządowych organizacji. W przeciągu niespełna dwóch lat 36 krajów założyło narodowe stowarzyszenia, bardzo aktywnie działające w Brazylii, Burkina Faso, Francji, Indii i w Stanach Zjednoczonych.

- Goodwill Ambassadors – Życzliwość Ambasadorów- zainicjowana w 1999 roku, która wskazuje, że 800 mln ludzi cierpi na głód i niedożywienie. Food for Allb hasło tego programu. Propagowanie przez ambasadorów państw przedstawień kulturalnych , sportowych zajęć i ludzi świata rozrywki, aktorów, piosenkarzy, którzy są sławni i udzielają się w tego typu akcjach.

5.WHO - Word Health Organization - Światowa Organizacja Zdrowia - geneza powstania

Światowa Organizacja Zdrowia WHO - została utworzona na kanwie Międzynarodowego Biura Higieny Publicznej z siedzibą w Paryżu.

Pierwsze próby współpracy międzynarodowej w dziedzinie ochrony zdrowia to międzynarodowe konferencje sanitarne. Pierwsza konferencja odbyła się w Paryżu w 1851 roku (obrady dotyczyły zwalczania cholery).

WHO została utworzona na podstawie Karty Narodów Zjednoczonych, której artykuł 55 zobowiązał ONZ do rozwiązywania problemów międzynarodowych w zakresie zdrowia publicznego

pierwsza Międzynarodowa Konferencja odbyła się w Nowym Jorku 19 czerwiec- 22 lipiec 1946 rok, zwołana przez Rade Gospodarczo-Społeczną ONZ. Komitet techniczny opracował projekt statutu WHO, który został podpisany przez 61 państw.

Moc prawna statut nastąpiła po ratyfikacji przez 23 państwa członkowskie ONZ i rozpoczęła działalność od 28 czerwca 198 roku. WHO przejęła funkcje Międzynarodowego Biura Higieny Publicznej oraz Departamentu zdrowia. WHO jest drugą po Międzynarodowej Konferencji Sanitarnej organizacją o zasięgu ogólnoświatowym.

WHO - Cele

Głównym celem zawartym w Konstytucji jest „uzyskanie przez wszystkich ludzi możliwie najwyższego poziomu zdrowia” Zdrowie jest określone jako „stan pełnego fizycznego, psychicznego i społecznego dobrostanu, a nie jedynie brak choroby lub kalectwa”

- Planowanie i koordynowanie działań na rzecz zdrowia obywateli państw członkowskich

a) umacnianie infrastruktur systemów ochrony zdrowia

b) pomoc w rozwoju kadr pracowników służby zdrowia i dostosowanie ich kwalifikacji do potrzeb zdrowotnych społeczeństw.

WHO - funkcje

- Z 2 artykułu Rozdziału II konstytucji Światowej Organizacji Zdrowia przewidziane są funkcje kontrolne, regulacyjne, operacyjne, a w szczególności:

spełnianie roli organizacji nadzorującej i koordynującej międzynarodową działalność na rzecz podnoszenia zdrowotności

tworzenie i utrzymanie efektywnej współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych, jej wyspecjalizowanymi agencjami, rządowymi administracjami do spraw zdrowotności, grupami zawodowymi i innymi organizacjami

- udzielenie pomocy rządom, na ich prośbę we wzmacnianiu i podnoszeniu standardów świadczonych usług medycznych

- zapewnienie odpowiedniego wyposażenia technicznego oraz niezbędnej pomocy w celu umacniania służby zdrowia na danym terytorium na prośbę lub przy poparciu rządów.

dostarczenie lub pomoc w dostarczaniu na prośbę ONZ usług medycznych oraz innych udogodnień konkretny społecznościom

ustanawianie i kontynuowanie świadczenia usług technicznych i administracyjnych, które mogą być niezbędne do wykonania, łącznie z usługami z dziedziny statystyki i zwalczania przypadków epidemii.

- działania doradcze w celu epidemii, chorób endemicznych (występujących na danym obszarze lub innych

- promowanie , we współpracy z innymi organizacjami wyspecjalizowanymi agencjami ONZ- tam gdzie jest to konieczne, działalności zapobiegawczej i zwalczającej doraźne przypadki chorób zakaźnych

- promowanie we współpracy z innymi wyspecjalizowanymi agencjami-tam gdzie jest to konieczne, poprawy jakości odżywiania, zamieszkania, higieny, odpoczynku, warunków pracy i życia oraz innych aspektów higieny w danym środowisku.

- tworzenie propozycji konwencji umów i regulacji dotyczących służby zdrowia

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin