Mini kurs biblijny.DOC

(3682 KB) Pobierz
tłumaczenie Teach me thy way

_______________________________________________________________    WSTĘP

 

Naucz mnie,

                            Panie,

                                          swej drogi...

 

 

 

 

_______________________

 

 

Zarys prawd wiary

Braci w Chrystusie

- Chrystadelfian

 

__________________

 

 

 

m  & w


Naucz mnie,

                            Panie,

                                          swej drogi...

 

 

N

 

iniejsza broszura przygotowana została w nadziei, iż będzie prowadziła czytelnika do lepszego zrozumienia Bożego Słowa.

              Zaplanowano ją tak, by można jej było używać wraz z Biblią i składa się głównie z wersetów, które powinny zostać przeczytane i zrozumiane. Najważniejsze wersety zostały wydrukowane tłustym drukiem.

              Dla potrzeb czytelnika Biblii dodano marginesy, które służą do umieszczania osobistych notatek i uwag. Tak więc broszura może stanowić zwięzły podręcznik dotyczący głównych zagadnień biblijnych.

              Zagadnienia i pytania kontrolne są ponumerowane tak, aby ułatwić wszelką korespondencję pomiędzy studiującym a opiekunem (np. Zagadnienie 1.2.2 oznacza część dotyczącą Spójności tekstu Biblii).

              Jeśli chciałbyś wziąć udział w tym kursie i odpowiedzieć na pytania kontrolne, po prostu napisz numery pytań na kartce papieru i wyślij na poniższy adres, a my z przyjemnością skomentujemy Twoje odpowiedzi. Jeśli będziesz potrzebował jakiejkolwiek dalszej pomocy przy studiowaniu Biblii, nie wahaj się skontaktować z nami.

              Dziękujemy wielu Braciom i Siostrom, którzy – w sposób świadomy bądź nie – przyczynili się do powstania tej publikacji.

Niech Bóg błogosławi Twoim studiom biblijnym.

 

 

22

 


______________________________________________________________    1. BIBLIA

 


1. Biblia

Biblia jest natchnionym Słowem Boga. Każdy, kto jasno rozumie jej przesłanie i jest posłuszny jej nakazowi przyjęcia chrztu w imię Chrystusa, ma – dzięki Bożemu miłosierdziu – nadzieję na życie wieczne na ziemi, kiedy Jezus powróci. Warunkiem zbawienia jest zgodne z nauką biblijną postępowanie. To stanowi podstawę wierzeń Braci w Chrystusie (Chrystadelfian).

 

1. Autorstwo

Biblia jest spisana przez ludzi, którzy zostali natchnieni przez Boga w tym właśnie celu, by zapisali Jego przesłanie skierowane do ludzkości.

 

„Wielokrotnie i wieloma sposobami przemawiał Bóg dawnymi czasy do ojców przez proroków; Ostatnio, u kresy tych dni, przemówił do nas przez Syna...” Hebr. 1, 1–2.

 

„Albowiem proroctwo nie przychodziło nigdy z woli ludzkiej, lecz wypowiadali je ludzie Boży, natchnieni Duchem Świętym” II Piotra 1, 21.

 

Stary Testament został spisany przez ludzi wybranych przez Boga, m.in.: przez Mojżesza, Jozuego, Samuela, Dawida, Salomona, Izajasza, Jeremiasza, Ezechiela, Daniela i innych proroków. Natomiast Nowy Testament spisali uczniowie Jezusa, m.in. Mateusz, Marek, Łukasz, Jan, Paweł, Piotr, Jakub i Juda.

 

2. Natchnienie

Natchnione autorstwo Biblii jest gwarancją, że jest ona księgą godną zaufania i bezbłędną (za wyjątkiem pomyłek wynikających z tłumaczenia). Ponadludzkiego autorstwa Biblii dowodzą jej dokładne proroctwa, jej wewnętrzna spójność i zawarte w niej szczegóły naukowe, archeologiczne i historyczne.

 

1. Biblia mówi:

„Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości” II Tym. 3, 16.

„Słowo Twoje jest prawdą” Jana 17, 17.

Patrz także: II Tym. 3, 15; Rzym. 15, 4; Ps. 119, 105; 119, 130; Ps. 138, 2; Iz. 8, 20.

 

2. Wewnętrzna spójność tekstu

Biblia składa się z 66 ksiąg spisanych w przeciągu 1400 lat, a jednak dotyczy tego samego tematu i zawiera tę samą, niezmienną naukę.

 

3. Nauka, archeologia i historia

Chociaż Biblia nie jest podręcznikiem do powyższych dziedzin wiedzy, to za każdym razem, kiedy nawiązuje do nich, ma  – co potwierdzają późniejsze odkrycia –  rację.

„Życie ciała jest we krwi,” III Mojż. 17, 11 –  to twierdzenie zapisano w Biblii około 1500 lat p.n.e. Jego prawdziwość odkrył William Harvey dopiero w roku 1616 n.e..

Zjawisko cyrkulacji wód opisano w Biblii – Kazn. 1, 6–7 – około 1000 roku p.n.e.

Biblijne zapisy dotyczące potopu, istnienia wielu miast, jak np. Ur czy Jerycho, oblężenie Jerozolimy przez Asyrię – wszystko to potwierdziły późniejsze odkrycia archeologiczne.

 

4. Wypełnione proroctwa

dowodzą ponadludzkiego autorstwa Biblii.

Zob. Am. 3, 7; II Piotra 1, 19.

 

Przykłady:

Odrzucenie i powtórne zgromadzenie Izraela – Ez. 21, 25–27; Łuk. 21, 20–24; Ez. 36; 37; 38; V Mojż. 28, 25; 28, 36–37; 28, 52–53; 28, 62–68.

Ukaranie Tyru – Ez. 26.

Upadek Babilonu – Iz. 14, 4–23.

Posąg Nebukadnesara – Dan. 2.

 

3. Cel

 

Celem Biblii jest pouczenie nas o Bogu i oznajmienie nam Jego planu zbawienia poprzez Ewangelię (tj. Dobrą Nowinę) o Królestwie Bożym. Mar. 1, 14–15; Łuk. 8, 1.

 

1. Ewangelia głoszona w Starym Testamencie:

Gal. 3, 8; Łuk. 24, 25–27; 24, 44–45; Dz. 28, 22–24.

 

2. Ewangelia głoszona w Nowym Testamencie:

Mat. 4, 23; 9, 35.

 

4. Jedyna nadzieja zbawienia dla człowieka

 

istnieje poprzez zrozumienie Biblii, uwierzenie w jej nauki i posłuszeństwo okazane jej przykazaniom przez ochrzczenie się:

Mar. 16, 15–16; Gal. 1, 6–12; Efez. 2, 11–13; Dz. 4, 10–12; Jana 3, 3–5.

 

5. Biblia mówi nam, że wielu odrzuci Ewangelię

 

Jezus i Paweł mówią o czasie, kiedy niewielu przyjmie naukę Ewangelii:

Mat. 7, 13–14; Dz. 20, 29–31; II Tes. 2, 1–8; II Tym. 4, 1–4; II Piotr 3, 3–4.

 

6. Biblię należy przyjąć zgodnie z zasadą:

 

„Co jest napisane? Jak czytasz?” (Łk. 10, 26; Dz. 26, 22; I Kor. 4, 6; II Kor. 1, 13)

pierś i ramiona ze srebra

głowa była ze szczerego złota

brzuch i biodra

z miedzi

golenie z żelaza

nogi po części z żelaza, po części z gliny

Jest jednak Bóg na niebie, który objawia tajemnice i wyjawia królowi Nebukadnesarowi, co się stanie w przyszłych dniach – Dan. 2, 28

Sen Nebukadnesara


 

 

Wykład snu Nebukadnesara

 

Ty jesteś głową ze złota.

Dan. 2, 36–38

 

 

 

Po tobie powstanie inne królestwo, słabsze niż twoje.

Dan. 2, 39

 

 

 

 

A potem trzecie królestwo z miedzi, które opanuje całą ziemię.

Dan. 2, 39

 

 

 

 

 

Czwarte królestwo będzie mocne jak żelazo, bo żelazo wszystko kruszy i łamie; i jak żelazo, które kruszy, tak i ono wszystko skruszy i zdruzgocze.

Dan. 2, 40

 

 

 

 

A że widziałeś nogi i palce po części z gliny, a po części z żelaza, znaczy, że królestwo będzie rozdzielone, lecz będzie miało coś z trwałości żelaza, jak widziałeś żelazo zmieszane z ziemią gliniastą. A to, że palce u nóg były po części z żelaza, a po części z gliny, znaczy, że królestwo będzie po części mocne, a po części kruche. A że widziałeś żelazo zmieszane z gliniastą ziemią, znaczy: zmieszają się z sobą, lecz jeden nie będzie się trzymał drugiego, tak jak żelazo nie może się zmieszać z gliną. Za dni tych królów Bóg niebios stworzy królestwo, które na wieki nie będzie zniszczone, a królestwo to nie przejdzie na inny lud; zniszczy i usunie wszystkie owe królestwa, lecz samo ostoi się na wieki. Jak to widziałeś, że od góry oderwał się kamień bez udziału rąk, rozbił żelazo i miedź, glinę, srebro, złoto. Wielki Bóg objawił królowi, co potem się stanie. Sen jest prawdziwy, a wykład jego pewny.

Dan. 2, 41–45

Wypełnienie

 

Wspaniałe królestwo Babilonu.

od 626 do 539 p.n.e.

 

 

 

Babilon został obalony przed imperium Medo–Perskie – dwa ramiona za snu króla przedstawiają te dwie potęgi władające Środkowym Wschodem od 539 do 333 p.n.e.

 

 

 

Grecja pod rządami Aleksandra Wielkiego obaliła imperium Medo–Perskie i podbiła większość znanego wówczas świata; jej armia używała mosiężnych zbroi. Dwoma częściami tego terytorium zarządzali Ptolemeusze oraz Seleucydzi – wyobrażeni przez biodra i brzuch posągu; od 333 do 129 p.n.e.

 

 

 

Rzym dzięki sile pancernych legionów rządził rozległym imperium z wielką surowością, jednolite początkowo Imperium zostało następnie podzielone na dwie części – co wyobrażają dwie nogi posągu. Jego panowanie trwało od 129 p.n.e. do 323 n.e.

 

 

 

 

Podzielone państwo wielonarodowe, zlepek słabych i silnych krajów, nie mających wielu wspólnych interesów, pozbawione jednej dominującej siły; trwa od 323 r. n.e. do dziś. Kamień ze snu króla przedstawia Chrystusa; „oderwany” od „góry ludzkości” bez udziału rąk (tj. narodzony nie z woli mężczyzny, ale poprzez moc Bożą). Chrystus powróci na ziemię, by pokonawszy królestwo rządzone przez ludzi, założyć Królestwo Boga, którego panowanie rozciągać się będzie nad całą ziemią.

 

 

 

 

 

Jest to spełnienie zamiaru Boga wobec ziemi, jest to wypełnienie Jego obietnicy danej Jego wiernym sługom w różnych momentach dziejów ludzkości – Łuk. 11, 2; Ps. 72; Hab. 3, 14.



Pytania kontrolne

 

1. Dlaczego chcesz się ochrzcić?

2. Co stanowi podstawę wiary Braci w Chrystusie?

3. Kto napisał Biblię? Przytocz odpowiednie wersety.

4. Czy Biblia jest w całości prawdziwa i godna zaufania?

5. Czy Biblia zawiera jakiekolwiek błędy?

6. Czy Biblia jest księgą natchnioną? Co to znaczy? Przytocz odpowiednie wersety.

7. Czy istnieją jakieś inne natchnione księgi?

8. Podaj kilka przykładów dowodzących ponadludzkiego autorstwa Biblii.

9. W jakim celu istnieje Biblia?

10. Jakie jest przesłanie Ewangelii?

11. Dlaczego sądzisz, że inne religie nie głoszą prawdziwej nauki?

12. Na czym polega nasz obowiązek wobec Biblii?


_________________________________________________________3. STWORZENIE

 

 


_________________________________________________________2. BÓG

 


 

2. Bóg

 

1. Natura Boga

od wieków na wieki. Wieczny – Ps. 90, 2; 93, 2; I Tym. 1, 17; V Mojż. 33, 27.

 

2. Bóg jest jeden

nie ma w Biblii wzmianki o Trójcy (tj. o trzech Bogach w jednym):

„Słuchaj, Izraelu! Pan, Bóg nasz, Pan jeden jest.” [Wujek] V Mojż. 6, 4; Iz. 45, 5; I Tym. 2, 5; Mar. 12, 29; I Kor. 8, 6; II Kor. 1, 3.

 

3. Bóg jest samoistną istotą,

przez Niego wszystko zostało stworzone i dzięki Niemu istnieje:

„Bóg jest duchem, a ci, którzy mu cześć oddają, winni mu ją oddawać w duchu i w prawdzie” Jan 4, 24; Ps. 104; Iz. 45, 12; Dz. 14, 15.

Bóg jest opisany jako:

-          ogień  Hbr. 12, 29,

-          światło  1Jana 1, 5,

-          miłość  1Jana 4, 8,

-          słońce  Ps. 84, 12

 

4. Bóg może objawiać się poprzez swoją moc wyrażoną w dowolnej, zgodnej ze Jego wolą, formie.

Bóg przemówił do Mojżesza z płonącego krzaka – II Mojż. 3, 3–6.

Bóg mówił do Eliasza – I Król. 19, 11–12.

Pismo uczy, że człowiek został stworzony na obraz Boga.

Jakub mówi, że człowiek został stworzony na podobieństwo Boże – Jak. 3, 9;

również i Paweł mówi, że człowiek jest obrazem i chwałą Boga – I Kor. 11, 7.

Chrystus, mający tę samą formę, co wszyscy ludzie, nazwany jest „obrazem Boga” – II Kor. 4, 4; Kol. 1, 15; i: „odbiciem [wyobrażeniem – BG] jego istoty” – Hebr. 1, 3.

Pojęcie cech i mocy Bożej przekracza możliwości ludzkiego poznania. „[Bóg] czyni wielkie, niezbadane rzeczy i cuda, którym nie ma miary” Job 9, 10.

„Czy ten, który uczynił ucho, nie słyszy?” Ps. 94, 9.

W Swej nieograniczonej mocy Bóg jest w stanie usłyszeć i pojedynczy głos wśród milionów innych rozlegających się wśród otchłani wszechświata i – jeśli taka jest Jego wola – wszystkie te głosy jednocześnie – Ps. 31, 22; II Kron. 7, 15.

W ten sam sposób Bóg widzi – Mat. 6, 4–6; Ps. 34, 15.

Nic nie dzieje się bez Bożej świadomości – Mat. 10, 29–30.

Boże czyny – w odróżnieniu od ludzkich – nie dokonują się poprzez działanie fizyczne:

„Bo on rzekł – i stało się” Ps. 33, 6–9; I Mojż. 1, 3.

 

5. Żaden śmiertelny człowiek nie może ujrzeć Boga (Jahwe)

I Tym. 6, 15–16.

 

6. Bóg zamieszkuje niebiosa

a mimo to za sprawą Swego ducha jest wszechwidzący, wszechwiedzący i wszędzie obecny – Mat. 6, 9; I Król. 8, 30; Ps. 139; Jer. 23, 24; Ps. 123, 1.

 

7. Wśród Bożych cech możemy wyróżnić:

Miłość – „Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał” Jan 3, 16; I Jan 4, 7–16.

Miłosierdzie (współczucie) – „[Ja jestem Pan, Bóg twój] czyniący miłosierdzie tysiącom tych, którzy mię miłują i strzegą przykazań moich [Wujek]” II Mojż. 20, 6; II Kron. 30, 9.

Zazdrość – „Nie będziesz się im [innym bogom] kłaniał i nie będziesz im służył, gdyż Ja, Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym” II Mojż. 20, 5; V Mojż. 5, 7–9.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin