Weselne maniery od zaręczyn do poprawin.doc

(64 KB) Pobierz
Weselne maniery od zaręczyn do poprawin

Weselne maniery od zaręczyn do poprawin

 

 



Wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszym życiu. Wyobrażenia na jego temat snujemy już odkąd tylko sięgamy pamięcią nie będąc nawet w żadnym związku. To dzień, który należy tylko i wyłącznie do nas.
Jednak mimo wszystko nie możemy zapomnieć o osobach towarzyszących nam w tym wielkim dniu. Oni także przeżywają to na swój sposób a już tym bardziej nasi rodzice.

Decydujemy sami
   Często dochodzimy do sytuacji, kiedy rodzice chcieliby tak naprawdę sami zadecydować o wszystkim za nas. Ich chęć pomocy jest zrozumiała ale nie możemy sobie pozwolić na to,żeby to oni podejmowali wszystkie należące do nas decyzje, wyprawiając swoje drugie wesele.

O tym pamiętamy
   Jak się zachować w takiej sytuacji i o czym powinniśmy pamiętać, aby wszystko odbyło się z należytym taktem a przy tym nikt nie poczuł się urażony ? To dość trudna rzecz, jednak do zrobienia, jeśli tylko będziemy pamiętać o następujących rzeczach :

Zaręczyny
   To bardzo ważny moment zarówno dla młodych jak i ich rodziców. Zanim przyszły pan młody postanowi się oświadczyć swojej wybrance warto z nią przedyskutować jakie obyczaje panują w jej rodzinie, aby sztuką kompromisu połączyć oczekiwania jednych jak i drugich rodziców.
Co rodzina to inny obyczaj.

U jednych zaręczyny odbywają się tylko między młodymi bez osób trzecich u drugich zwyczaj nakazuje, aby rodzice dziewczyny zorganizowali u siebie uroczysty obiad i zaprosili przyszłych teściów.
Może też być tak,że przyszły pan młody przychodzi sam do domu swojej dziewczyny z bukietem kwiatów dla niej i jej matki i już na progu wyjawia cel swojej wizyty.
Żeby nie doszło do żadnych nie porozumień dobrze jest jeśli młodzi wcześniej wspólnie ustalą przebieg ich zaręczyn.

 

Planujemy wesele
   Zaraz po zaręczynach młodzi zaczynają snuć wspólne plany dotyczące przebiegu całego wesela.
I tutaj zawsze zaczynają wkraczać nasi rodzice. Zarówno ze strony chłopaka jak i dziewczyny. Wybierają nam księdza, miejsce przyjęcia, projektują suknię, wybierają gości itd.
Z jednej strony rozumiemy troskę naszych rodziców ale z drugiej ich wyobrażenia w ogóle nie idą w parze z naszymi, a przecież ten wielki dzień będzie należał do nas i to my powinniśmy zadecydować o jego głównych aspektach. Co wtedy należy zrobić?

Przede wszystkim podejść do sprawy ze stoickim spokojem. Nerwy nam tu w niczym nie pomogą.
Należy wytłumaczyć rodzicom,że liczymy się z ich zdaniem i jesteśmy wdzięczni za oferowaną pomoc, ale nasze wesele powinno odbyć się według naszych planów.
Jeśli pojawi się potrzeba jakiejkolwiek pomocy to w pierwszej kolejności poprosimy o nią właśnie naszych rodziców.
Taka rozmowa pozwoli nam przekazać rodzicom w delikatny sposób,że nie chcemy, aby ingerowali oni w każdą naszą decyzję a jednocześnie zapewni ich,że pamiętamy o ich obecności i jeśli tylko będziemy potrzebować pomocy to się do nich zgłosimy co uspokoi rodzicielską potrzebę ciągłej troski.

Podział obowiązków i kosztów weselnych
   Jak to w życiu już bywa tam gdzie są pieniądze tam pojawiają się problemy i konflikty. Rodzice chcą zazwyczaj wyprawić swoim dzieciom duże i huczne wesele. Jednak to wiąże się z dużym nakładem finansowym.
Zanim podejmiemy taką decyzję należy wziąć pod uwagę sytuacje finansową dwóch stron.
Nie może dojść do sytuacji, w której przykładowo rodziny panny młodej nie stać na wyprawienie dużego wesela a znowu rodzina pana młodego narzuca jej taką opcję. Dużym nietaktem jest nakłonienie rodziców panny młodej do zaciągnięcia kredytu.

To indywidualna decyzja, na którą nikt nie powinien wpływać.
Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wyprawienie kameralnego przyjęcia, w którym uczestniczą tylko najbliższe osoby.
Lepiej wyprawić małe przyjęcie, na które stać obydwie strony niż podczas dużego przyjęcia weselnego po wypiciu kilku kieliszków miało by dojść do wzajemnych wspominek, kto ile za co zapłacił co niewątpliwie zepsuło by całą imprezę.

Miejsca przy weselnym stole
   Tutaj również jest kilka ścisłych reguł, których powinniśmy się trzymać. Oczywiście główne miejsce należy do nowożeńców.
Następnie usadawia się ich świadków, rodziców, dziadków,kuzynostwo, najbliższych przyjaciół oraz pozostałych gości.
Najlepszym rozwiązaniem jest naprzemienne rozmieszczenie gości – kobieta, mężczyzna. Jednak nie możemy dopuści do sytuacji, w której zaczynamy rozdzielać małżeństwa.


Wbrew wszelkim pozorom to nie jest takie łatwe zadanie. Zanim podejmiemy jakiekolwiek decyzje rozrysujmy sobie układ stołów na dużej kartce i metodą prób i błędów spróbujmy rozmieści naszych gości.
Na sam koniec przygotujmy karteczki, które ułatwią gościom znalezieni ich miejsca.

Zapraszamy gości
   Przy dużym weselu większość gości zapraszamy za pośrednictwem zaproszeń wysyłanych pocztą, szczególnie jeśli nasza rodzina mieszka dość daleko.
Jednak najbliższą rodzinę jak i przyjaciół młodzi powinni zaprosić osobiście i koniecznie we dwoje.
Nie można wysłać zaproszeń do naszych chrzestnych czy też dziadków, którzy mieszkają w naszej miejscowości albo też nie daleko od niej. To zbyt nietaktowne.
To samo dotyczy naszych przyjaciół, skoro na co dzień mamy czas, żeby się z nimi spotkać to tym bardziej powinniśmy go znaleźć na wręczenie zaproszenia.

Ceremonia ślubna
   Tutaj przede wszystkim liczy się punktualność. Nie można dopuścić do sytuacji, w której na młodą parę w kościele będzie ze z niecierpliwością czekał zarówno ksiądz jak i zaproszeni goście.
Młodzi muszą zjawić się na kilka minut przed czasem.
Czasami przed mszą ślubną w kancelarii trzeba jeszcze załatwić jakieś formalności wtedy musimy się zjawić co najmniej piętnaście-dwadzieścia minut wcześniej, żeby nie zmuszać wszystkich do oczekiwania na naszą obecność.

Zajmowanie miejsc prze gości
   Rodzina panny młodej powinna siedzieć po prawej stronie kościoła natomiast rodzina pana młodego po lewej. To samo dotyczy młodych.
Jeśli do ślubu pannę młodą prowadzi ojciec jej wybranek musi czekać po lewej stronie ołtarza.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin