Super Czyścioszki.doc

(34 KB) Pobierz
Super Czyścioszki

Super Czyścioszki


Autor:Renata Łozińska

Temat:Super Czyścioszki - Konspekt zajęć z edukacji zdrowotnej przeprowadzonych w grupie dzieci 5,6 – letnich

Cele:
- Wdrażanie do codziennego mycia zębów i odpowiedniego dbania o czystość jamy ustnej.
- Kształtowanie i utrwalenie korzystnych nawyków higienicznych.
- Dbanie o zachowanie czystości wśród przyborów do mycia zębów.
- Przezwyciężenie strachu przed lekarzem – stomatologiem.
- Rozumienie znaczenia właściwej diety dla zachowania zdrowych zębów.
- Zaznajomienie z rolą lekarzy stomatologów i regularnie przeprowadzanych badań kontrolnych.

Pomoce dydaktyczne:
teksty utworów, teksty zagadek, pasta szczoteczka, kubek, szczoteczka elektryczna, obrazki, kukiełka Elinki, bajka muzyczna z cyklu Bajki – Grajki – „Król Bul”, i instrumenty (kołatki, grzechotki, dzwonki, patyczki), szary papier – duże arkusze, farby klejowe.

Przebieg zajęć:
- Moja buzia - ćwiczenie narządów artykulacyjnych.
Zabawa usprawniająca narządy artykulacyjne wg M. Rocławskiej ,,Moja buzia” oraz M. Tormis ,,Baba w buzi”.
Nauczycielka recytuje wiersz, dzieci naśladują układ ust i czynności opisane w wierszu.
Moja buzia
Moja buzia, chociaż mała, wszystkie ząbki zmieścić chciała.
I żaliła się nieboga, jak też ona je wychowa.
Gdy nareszcie każdy ząbek, znalazł swe miejsce i porządek.
Moja buzia, chociaż mała w wielkie O się układała.
Wreszcie buzia moja mała, do liczenia się zabrała.
Bardzo mocno się wykrzywia, parska, dmucha, ledwie żywa.
Na początku jest rozgrzewka, językowa wprzód wywieszka.
Cały język wyskakuje, wszystkim nam się pokazuje.
W dół i w górę, w lewo, w prawo, pięknie ćwiczy! Brawo! Brawo!
Język wargi oblizuje, piękne kółka wykonuje.
Kto spróbuje z miną śmiałą, zwinąć język w rurkę małą?
Może uda się ta sztuczka, trzeba uczyć samouczka.
Już rozgrzewka zakończona, ząbki liczyć przyszła pora.
Język ząbki poleruje, każdy dotknie i wyczuje.
Język w górze za ząbkami może dotknąć twardej ściany.
I dotyka ją radośnie, gdy mu ślina piśnie „noś mnie, noś mnie”.
Gdy przełykam ślinę czuję, że mój język nie próżnuje.
Ale wspina się na górę, tam gdzie twardą ścianę czuje.
Baba w buzi
Pewnego dnia baba, która mieszka w buzi, robiła wielkie porządki. Umyła ściany, sufit, podłogę okna po stronie wewnętrznej i zewnętrznej, schody, komin na koniec wytrzepała dywany (odpowiednie ruchy językiem).
- Zgaduj zgadula - rozwiązywanie zagadek.
Dzieci mają rozłożone przed sobą gotowe przedmioty i rysunki przedstawiające przybory służące utrzymaniu higieny. Są tam również rysunki niezwiązane z czystością. Nauczycielka czyta treść zagadek. Dzieci odgadują zagadki, dopasowują obrazek i przedmiot.
- Elinka - inscenizacja tekstu w wykonaniu nauczycielki trzymającej kukiełkę - myszkę.
ELINKA
Nazywają mnie Myszką Elinką,
Bo zawsze mam wesołą minkę.
Szczoteczkę w prawą rączkę ujmuję
I przed lusterkiem ząbki szczotkuję.
I zawsze o tym pamiętam,
Aby codziennie, nie tylko od święta,
Myć swoje ząbki, gdy idę spać,
A także rano, gdy pora wstać.
By ząbki były zdrowe i białe
Gotowa jestem myć ząbki małe:
I po śniadaniu i po kolacji,
I po obiedzie- czy nie mam racji?
Najpierw te z lewej pastę dostają,
Potem te z prawej- bo też czekają.
Ząbki na górze dokładnie myję,
I tych na dole też nie ominę.
Bo aby ząbki przepiękne mieć
Trzeba po prostu umieć i chcieć.
- Rozmowa Myszki z dziećmi:
Kiedy Elinka myje swoje ząbki? Ile razy w ciągu dnia Myszka myje zęby? Co jest potrzebne do pielęgnacji ząbków? Jaką minkę ma Elinka? Dlaczego?
- Król Bul – słuchanie bajki muzycznej z kolekcji Bajki – Grajki.
Bajka muzyczna Katarzyny Lengren opowiada historię władcy, cierpiącego z powodu bólu zęba. A gdy król cierpi, staje się nieobliczalny: wszczyna wojnę z królem-teściem, wsadza do więzienia królewskiego kucharza i buntuje się przeciwko żądaniom ochmistrzyni, aby wszyscy nosili kapcie. W tej sytuacji sprawę ratuje genialny pomysł królewskiego kota...
- Rozmowa na temat treści bajki.
Uświadomienie konieczności dbania o higienę jamy ustnej. Zaznajomienie z rolą lekarzy stomatologów i regularnie przeprowadzanych badań kontrolnych. Przezwyciężenie strachu przed lekarzem – stomatologiem.
- Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda - śpiewanie piosenki z wykorzystaniem gry na instrumentach.
SZCZOTKA, PASTA
Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda,
Tak się zaczyna wielka przygoda.
Myję zęby bo wiem dobrze o tym,
Ten kto nie myje ten ma kłopoty.
Żeby zdrowe zęby mieć trzeba tylko chcieć.
Ref.: Szczotko, szczotko, hej szczoteczko ooo,
Zatańcz ze mną, tańcz w kółeczko ooo,
W prawo, w lewo, w lewo, w prawo ooo,
Po jedzeniu kręć nią żwawo ooo.
Bo to bardzo ważna rzecz, żeby zdrowe zęby mieć.
- Król Bul – malowanie postaci Króla palcami i całą dłonią na dużych arkuszach szarego papieru.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin