Podroz_do_Krainy_Fantazji.doc

(251 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców podsumowujących pracę w grupie dzieci 6- letnich

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców podsumowujących pracę w grupie dzieci 6- letnich

 

Temat zajęć: Podróż do Krainy Fantazji.

 

Cel główny: - wyzwalanie wielostronnej aktywności dzieci w sytuacji zadaniowej

 

Cele operacyjne: 

 

Dziecko:

- zna środki lokomocji i potrafi naśladować je ruchem, głosem

- zna zasady podróżowania środkami lokomocji masowej

- poprawnie odczytuje wyrazy

- potrafi wybrać wyrazy odpowiadające na zadane pytanie

- potrafi samodzielnie odczytać tekst

- odpowiada na pytania dotyczące treści tekstu

- potrafi wyodrębnić zdania w tekście, przelicza je

- zgodnie współpracuje w grupie

- wykazuje wrażliwość na krzywdę innych i gotowość pomocy

 

 

Przebieg zajęć:

 

1. Powitanie w kręgu

 

*  Piosenka „ Witaj kolego” / Witaj kolego, witaj nam gościu. Jak się masz? Jak się masz?

                                                 Wszyscy Cię witamy, wszyscy Cię witamy. Bądź wśród nas,

                                                  Bądź wśród nas./

* - Witam wszystkich, którzy ..mają krótkie włosy

                                                 ..są w dobrym nastroju

                                                 ..lubią lody

                                                 ..mają coś niebieskiego

                                                 ..lubią podróże

      / osoby spełniające podany warunek wbiegają do koła i robią obrót/.

 

 

2. Zaproszenie dzieci do podróży.

 

- Zapraszam Was dziś w podróż do Krainy Fantazji. W krainie tej mieszka pewien wesoły i dobry stworek. Jak ma na imię?- dowiecie się rozwiązując rebus / rozwiązanie: LOLIK/.

- Pewnego dnia zła czarownica uwięziła Lolika. Uwolnić go możecie tylko Wy. Czy chcecie mu pomóc?

- Aby pomóc Lolikowi należy wykonać wiele zadań. Trzeba też będzie wiele podróżować.

Jakim środkiem lokomocji chcielibyście podróżować? Podaj nazwę wybranego środka lokomocji dzieląc ją na głoski.

·         głoskowanie nazw

 

- Aby podróżować potrzebny nam będzie bilet.

 

* wybranie przez dzieci biletu z własnym imieniem; bilety są w 4 kolorach: zielone, niebieskie, brązowe, żółte.

 

3. Podróż do Krainy Fantazji.

 

·         Podróż pociągiem / wędrujemy po sali śpiewając piosenkę „ Jedzie pociąg”, pociąg zatrzymuje się na kolejnych stacjach gdzie wysiadają dzieci:

 

  *LAS – wysiadają dzieci z zielonym biletem

  * JEZIORO – wysiadają dzieci z biletem niebieskim

  *GÓRY – wysiadają dzieci z brązowym biletem

  * PLAŻA – wysiadają dzieci z żółtym biletem

 

Na stacjach dzieci otrzymują koperty - zadanie do wykonania. Spośród wyrazów umieszczonych w kopertach muszą wybrać kartoniki z odpowiedzią na pytanie dla swojej grupy: - Co zabieramy do lasu, …nad jezioro,… w góry,… na plażę?

Zestaw wyrazów: kurtka, plecak, dobre buty, okulary, lornetka, klocki, wałek, aparat, basen, namiot, kanapki, latarka, kompas, blok, kocyk, koło ratunkowe, płetwy, materac, latarka, olejek, kapelusz

 

 

·         odczytanie wyrazów przez każdą z grup.

 

4. Podróż rowerem do Krainy Szalonego Tańca – wykonanie „ Tańca- Połamańca”.

 

5. Pieszy marsz do Krainy Matematyki. W tej krainie dzieci mają do wykonania zadania.

 

·         - Ułóż zadanie tekstowe do obrazka. /dzieci podają propozycje treści zadań: wspólne rozwiązanie zadania/

kwiaty_28.gif kwiaty_28.gif kwiaty_28.gif kwiaty_28.gif kwiaty_28.gif                                            kwiaty_27.gif kwiaty_27.gif kwiaty_27.gif kwiaty_27.gif

 

 

- Uzupełnij brakujące kropki na kostkach domina lub brakujące cyfry w działaniach matematycznych do kostek. / karty pracy - praca indywidualna, zróżnicowana pod względem trudności/

 

 

6. – Zadania zostały wykonane. Uwięziony Lolik odzyskał wolność. Napisał do was list. Odczytajcie go.

* rozdanie tekstu listu:

 

Jestem wolny. Jestem wesoły.

Wracam do domu, do mamy i taty.

Zabieram miłe wspomnienia o was.

Niedługo lato i wakacje.

Spotkam was znowu w 1 klasie.

Miłego lipca!

Wesołego sierpnia!

Ode mnie upominki za pomoc.

                                        Lolik

 

·         samodzielne ciche czytanie listu

·         głośne odczytanie listu przez nauczyciela

·         odpowiadanie na pytania dotyczące treści listu:

- Co napisał do was Lolik?

- Dokąd wraca?

- Czego wam życzy?

- Jak czujecie się po udzieleniu mu pomocy?

 

·         odczytanie listu przez dzieci po jednym zdaniu

·         ozdabianie karty listu wg własnego pomysłu

 

 

7. Zakończenie zajęć. Nagrodzenie aktywności dzieci.

- Lolik wspominał o upominkach dla Was. Oto one./ wręczenie lizaków /

 

 

opracowanie: mgr Agnieszka Czapiewska

Zespół Szkół w Bystrzejowicach Pierwszych

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin