Higiena małego dziecka Artykul.doc

(32 KB) Pobierz
Higiena małego dziecka

Higiena

małego dziecka

 


- Częste mycie umila życie

Aby nasze dziecko dobrze i zdrowo się rozwijało, nie zapadało na częste infekcje czy biegunki, należy od małego wyrabiać w nim nawyki higieniczne

Rączka rączkę myje

Do częstego mycia rąk należy przyzwyczaić dziecko jak najwcześniej. Maluch powinien wiedzieć, że na brudnych rączkach i pod paznokciami gromadzą się bakterie, które powodują różne choroby. Jak zawsze najlepsze efekty w nauce czystości przyniesie dobry przykład: jeśli nasz maluch widzi, że mama, tato, rodzeństwo czy dziadkowie często myją ręce, po prostu będzie zachowywać się tak samo.

Ucz, dając przykład!

Myj ręce zawsze po powrocie do domu, przed posiłkiem i po skorzystaniu z toalety. Dziecko będzie Cię naśladować, a wkrótce stanie się to jego naturalnym nawykiem.

Uwaga na brudne przedmioty

Przypominaj dziecku, żeby nie dotykało brudnych przedmiotów, szczególnie poza domem i w toalecie. Spróbuj - bez krytykowania czy zawstydzania - oduczyć dziecko dłubania w nosie i zwracaj uwagę, by nie wkładało paluszków do buzi, zwlaszcza poza domem. Jeśli ma katar, dobrze, by wycierało nos w jednorazowe chusteczki. Umiejętność mycia rąk i wycierania noska bardzo przydadzą się w przedszkolu, gdzie pani wychowawczyni nie zawsze zdąży z pomocą na czas. Bardzo ważną czynnością jest również umiejętność wycierania pupy. To bardzo trudne zadanie dla malca i sporo czasu należy poświęcić na jego naukę. Nie gniewaj się więc, jeśli początkowo konieczna będzie częsta zmiana majteczek.

Pozwólmy na samodzielność

Dziecko w wieku przedszkolnym jest już na tyle sprawne, że może samo obsłużyć się przy codziennej toalecie. To może być dla niego duża frajda i warto mu na to pozwolić. Oczywiście dorośli powinni czuwać przy kąpieli i w razie potrzeby pomagać przy myciu.

Co zrobić, by przedszkolak polubił mycie

·         Nie popędzaj dziecka podczas mycia i nie krytykuj jego samodzielnych prób;

·         Rano obudź dziecko kilka minut wcześniej, tak aby miało czas na spokojną poranną toaletę, a wieczorem zadbaj, by mogło zrelaksować się i pobawić w wannie;

·         Powieś lustro w łazience na takiej wysokości, by dziecko mogło się w nim przeglądać, np. samodzielnie się czesząc czy myjąc zęby;

·         Kup mydełko w atrakcyjnym kształcie, np. misia czy cytrynki, śmieszną gąbkę, kolorową szczoteczkę do zębów z wizerunkiem ulubionego bohatera oraz "smaczną" pastę itp.

Obowiązkowe szczotkowanie

Mycie zębów to dla przedszkolaka bardzo ważny obowiązek, którego nie wolno bagatelizować - próchnica tylko czyha na nasze zaniedbania. Zachęcaj swojego malucha, pokazuj, że Ty również starannie myjesz zęby, chwal, jeśli robi nawet najmniejsze postępy. Pozwól dziecku wybrać w sklepie szczoteczkę, która mu się podoba, dopilnowując tylko, aby była dość miękka i miała małą główkę.

Co jest ważne dla zdrowych zębów

·         Ze względów higienicznych oraz po to, by zachęcić dziecko do mycia ząbków, często zmieniaj szczoteczkę;

·         Kupuj pasty do zębów przeznaczone dla dzieci - są kolorowe i mają przyjemne smaki;

·         Naucz dziecko, że prawidłowe szczotkowanie zębów powinno trwać około 3 minut i że zęby należy myć nie tylko rano i wieczorem, ale także po każdym posiłku;

·         Jeśli dziecko jest poza domem i nie może umyć zębów po posiłku, może np. przegryźć jabłko lub bezcukrową gumę do żucia.

Piękne wlosy

Małe dzieci na ogół nie przepadają za myciem głowy. Ważne jest więc, by nie miały dodatkowych powodów, które skutecznie zrażą je do tej czynności, jak na przykład używanie szczypiącego w oczy szamponu. Jeśli Twoja pociecha boi się zamoczyć głowę i twarz, nie rób nic na siłę. Dobrym rozwiązaniem jest na przykład używanie gąbki i moczenie włosów cienkim strumieniem wody tylko z tyłu głowy. Dobrze jest też namówić dziecko, aby samo mydliło sobie głowę. Takie zajęcie sprawi mu przyjemność, a pochwała zachęci do ponowienia prób przy następnej kąpieli.

Mycie głowy to przyjemność

·         Myj włosy dziecka 3-4 razy w tygodniu, najlepiej podczas kąpieli;

·         Kupuj szampony, które nie podrażniają oczu, dobrze się pienią i ładnie pachną;

·         Jeśli dziecko boi się zamoczyć głowę, dopilnuj, by woda nie spływała mu po buzi i oczach;

·         Jeśli maluch broni się przed zamoczeniem oczu, może myć włosy w okularkach do pływania;

·         Jeśli dziecko ma długie włosy, wybieraj szampony z formułą łatwego rozczesywania!

Głowa prosto od fryzjera

Od czasu do czasu konieczne jest podcięcie dziecku włosów. Niektóre dzieci bardzo się tego boją. Jeśli masz taki problem, zorganizuj wspólną wizytę u fryzjera . Niech maluch zobaczy, jak fryzjer strzyże włosy tacie i jak ładnie potem tata wygląda! Jeśli mimo to nie da się przekonać, odłóż wizytę na dogodniejszy czas.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin