Stropy prefabrykowane i zespolone.doc

(115 KB) Pobierz
Stropy prefabrykowane i zespolone

Stropy prefabrykowane i zespolone

 

 

1.Wprowadzenie

 

Obserwuje się w ostatnim czasie, że stropy prefabrykowane i stropy zespolone mają coraz większy udział w wykonywanych obiektach. Przyczyna leży w możliwości przyspieszenia realizacji, w niższych często kosztach i wysokiej jakości prefabrykatów. Wśród różnych typów stropów zajmiemy się głównie stropami podpartymi na ścianach lub belkach, mniejszą wagę przykładając do stropów w ustrojach płytowo słupowych. Takie ograniczenie było konieczne, gdyż szersze zajęcie się ustrojami płytowo słupowymi wykraczało poza granice możliwej objętości tego, już i tak bardzo długiego, wykładu a ustroje płytowo słupowe są ostatnio omówione w dość rozpowszechnionej pracy [1] nie mówiąc już o monografii [2].

W zakresie stropów prefabrykowanych i zespolonych praktycznie brak jest całkiem nowych rozwiązań konstrukcyjnych. W zasadzie powielane są rozwiązania z co najmniej kilkuletnią, a czasem kilkudziesięcioletnią, tradycją, ewentualnie w szczegółach udoskonalane. Dopiero wymagania nowej normy żelbetowej PN-B-03264:1999 wymuszą pewne zmiany konstrukcyjne, głównie z tytułu zwiększonych otuleń zbrojenia.

Z tego względu zdecydowano się pokazać w niniejszym referacie, nie tyle nowości w zakresie stropów prefabrykowanych i zespolonych, ile stan obecny zarówno w kraju jak i za granicą. Rozwiązania u nas niestosowane przedstawiono z myślą ich przeniesienia do naszej praktyki budowlanej. Przedstawiono także niektóre, mniej powszechnie znane, aspekty obliczeń.

Przyjęty podział na stropy prefabrykowane i zespolone ma dzisiaj charakter raczej porządkowy. Jako prefabrykowane uznano w tym tekście te elementy, w których wpływ betonu uzupełniającego nanoszonego na budowie nie ma, dla nośności stropu, znaczenia decydującego. Nie omawia się w tym wykładzie elementów belkowych, jako wchodzących w zakres innego wykładu.

Krajową produkcję przedstawiono na podstawie materiałów otrzymanych od producentów. Autor prosił o te materiały wszystkich producentów, których adresy udało się znaleźć, niestety tylko część takie materiały nadesłała.

2. Ogólne zasady projektowania stropów.

             

Zanim jednak przejdziemy do szczegółowych omówień, konieczne jest kilka słów o ogólnych zasadach projektowania stropów, których zaniedbanie doprowadzić może nie tylko do wadliwości w stadium eksploatacyjnym, zagrożeń awaryjnych, lub zgoła do katastrofy.

Truizmem jest stwierdzenia o konieczności zgodności pomiędzy rozwiązaniem konstrukcyjnym ustroju, metodą obliczania (schematem statycznym) oraz sposobem zazbrojenia.

Istnieje dość powszechna zgoda, że siły powinny być sprowadzane na podłoże możliwie krótką drogą. I tak w przypadku ustroju złożonego z podpór jednokierunkowych (rys.2-1a.) stropy mogą być rozpięte jednokierunkowo. Jeżeli jednak podpory tworzą układ krzyżowy, to także stropy powinny przekazywać obciążenia na oba kierunki (rys.2-1b.).

Zdarza się jednak często, że mimo krzyżowego układu podpór, rozpina się na nich stropy obliczeniowo i konstrukcyjnie traktowane jako jednokierunkowo pracujące (rys.2-2a.). W tym przypadku mogą mieć miejsce dwie sytuacje.

1. Konsekwentnie jest realizowany schemat statyczny elementów jednokierunkowo pracujących, co pociąga za sobą konieczność niezależnych odkształceń stropów i innych elementów nośnych równolegle biegnących (rys.2-2b.). W efekcie na styku tych różnych elementów powinna być zachowana dylatacja i spodziewać się należy wystąpienia klawiszowania (o wartość a). Połączenie to najczęściej nie będzie połączeniem gazoszczelnym, chyba że zastosuje się specjalne zabiegi.

 

 a)    b)

 

Rys.2-1. Kierunki pracy stropów wymuszone układem podpór (opis w tekście)

 

 

Rys.2–2. Jednokierunkowa z założenia praca stropów w przypadku krzyżowego usytuowania podpór. a) -sytuacja, b),c),d) - rozwiązania konstrukcyjne w przekroju A-A.(opis w tekście), 1- kierunek pracy stropu.

             

2. Jakkolwiek stropy obliczane i zbrojone są jednokierunkowo, to rozwiązanie konstrukcyjne zapewnia współpracę pomiędzy elementami stropu wzajemnie i pomiędzy tymi elementami, a równolegle biegnącymi wieńcami (rys.2-2c,d.). W tym przypadku następuje wyraźna rozbieżność pomiędzy zasadami obliczania i zbrojenia elementów, a rzeczywistym charakterem pracy stropu. Strop pracuje bowiem dwukierunkowo, obciążenia przekazywane są na wszystkie podpory, styki są zwykle gazoszczelne. Sytuacja taka prowadzi zwykle do:

·   przewymiarowania zbrojenia podłużnego z uwagi na stan graniczny nośności;

·   konieczności zbrojenia na ścinanie, gdy w rzeczywistości - z uwagi na dwukierunkową pracę płyty - sam beton przenosi obciążenia siłami poprzecznymi;

·   konieczności dozbrojenia przekroi ze względu na warunek spełnienia dopuszczalnych ugięć i rozwarcia rys, gdy w rzeczywistości mogą w tym względzie istnieć znaczne zapasy;

·   nieprawidłowego rozłożenia obciążeń na elementy podpierające, co prowadzi jednocześnie do przeszacowania i niedoszacowania obciążeń ścian, a w konsekwencji do nieodpowiednich  w stosunku  do potrzeb szerokości ław fundamentowych;

·     niedoboru, i to znacznego, zbrojenia w kierunku poprzecznym (rys.2-2d).

 

 

Wynika stąd wniosek fundamentalny, że

 

 

stropów, w których układ podpór wymusza pracę

dwukierunkową nie powinno się ani liczyć ani konstruować

jako pracujących jednokierunkowo.

 

 

Powyższe stwierdzenie w sposób oczywisty faworyzuje stropy monolityczne i zespolone pracujące dwukierunkowo. Nie wyklucza jednak stosowania np. prefabrykowanych płyt podłużnie drążonych, czy też płyt typu TT względnie P, wymaga jedynie uwzględnienia rzeczywistej sztywności tych elementów w obu kierunkach, jak i uwzględnienia sztywności giętnej podłużnych połączeń tych elementów.

 

Przykład istotnego wpływu na pracę stropu prefabrykowanego współpracy poprzecznej płyt prefabrykowanych zilustrowano na rys.2-3. Rozważono tam współpracę 4 płyt prefabrykowanych o wymiarach 6,0*2,4m rozpiętych na rzucie 9,4*6m. Mimo, że stosunek boków rzutu jest zbliżony do 1,5, otrzymano z tytułu tej współpracy redukcję ugięć (rys.2-3b.) i momentów (rys.2.3c.) o prawie 30%.

Aby udokumentować jak istotne są to wpływy i jak zależą one dla prostokątnego rzutu podpór od zmiennego stosunku długości podpór ly/lx podano w tablicy 2-1:

·         stosunek maksymalnych ugięć zestawu płyt az do ugięcia pojedynczej płyty ao

·         stosunek maksymalnych momentów zginających występujący w zestawie płyt myz do maksymalnego momentu występującego w pojedynczej płycie myo.

Obliczenia prowadzono zakładając, że rzut przekryty jest zawsze czterema płytami prefabrykowanymi o charakterystyce jak na rys.2-3.

 

Tablica 2-1

Porównanie maksymalnych ugięć i momentów zginających

w zestawie 4 płyt z pojedynczą płytą, w zależności od stosunku ly/lx

 

ly/lx

az/ao

myz/myo

1,00

0,437

0,417

1,07

0,475

0,454

1,14

0,516

0,496

1,23

0,562

0,541

1,33

0,610

0,590

1,45

0,662

0,641

1,60

0,716

0,697

1,78

0,772

0,754

2,00

0,829

0,811

 

Te same wartości, dla lepszego zobrazowania, przedstawiono na rysunku 2-4.

 

 

Rys.2-3. Ugięcia i momenty zginające w przekroju przyśrodkowym zestawu płyt połączonych wzajemnie przegubami w porównaniu z płytami wzajemnie niepołączonymi (h=0,18m, E=30000Mpa, n=0,17, q=10kN/m2). a) rzut zestawu, b) ugięcia, c) momenty zginające. Dla zestawu: ugięcie az, momenty mz, dla niezależnych płyt: ugięcie ao, momenty mo,

 

Rys.2-4. Porównanie maksymalnych ugięć i momentów zginających w zestawie 4 płyt z pojedynczą płytą, w zależności od stosunku ly/lx. Dla zestawu: ugięcie az, momenty myz, dla niezależnych płyt: ugięcie ao, momenty myo

 

Widzimy, że redukcja momentów i ugięć z uwagi na uwzględnienie wzajemnych powiązań płyt w zestawie, w stosunku do płyty traktowanej jako niewspółpracująca z sąsiednimi, wynosi od ok. 20 % w przypadku bardzo wydłużonego rzutu podpór (ly/lx=2,0) do prawie 60% w przypadku rzutu kwadratowego.

 

Istotne korzyści przynosi także współpraca zestawów płyt podpartych jedynie czołowo. Ma to miejsce wtedy, gdy jedna z płyt zostanie silniej dociążona niż pozostałe. Przykładowo podamy za [3] na rys.2-5. rozdział obciążenia siłą skupioną pomiędzy sąsiednie płyty.

 

Należy pamiętać, że rozdział tych obciążeń jest silnie uwarunkowany od stosunku długości do szerokości płyty. Szczegółowe wskazówki w tym względzie znaleźć można m.in. w [4][5], a stosunkowo najszersze ujęcie w [6]. Bardziej asekuracyjne wartości podano w [7].

 

 

Rys.2-5. Rozdział obciążenia siłą skupioną pomiędzy sąsiednie płyty. Obliczenia wykonane dla płyt o szerokości 1,2m i rozpiętości 8m.

 

 

3. Stropy prefabrykowane

 

Zakres stosowania poszczególnych typów prefabrykatów stropowych podano w tablicy 3-1 [5].

 

Tablica 3-1

Zakres zastosowań prefabrykatów stropowych

 

 

3.1. Płyty żelbetowe wielkowymiarowe drążone

 

Najdłuższą tradycję z pośród prefabrykatów wielkowymiarowych, pomijając płyty pełne, mają płyty kanałowe. W kraju najczęściej wytwarza się płyty kanałowe grubości 0,24m i szerokości osiowej sporadycznie 0,6m, najczęściej 0,9 i 1,2m (rys.3.1-1.), rzadziej 1,5m, wyjątkowo 1,8m przy długości modularnej: zwykle do 6,00m, często 7,2m, sporadycznie 7,8m. Rzadziej stosuje się płyty o grubości 0,265m, w tym dla szkół [8].

 

 

Rys.3.1-1. Przykładowy przekrój płyty otworowej o szerokości nominalnej 1,2m.

a) przekrój poprzeczny,  b) warianty kształtu obrzeża

 

 

Z uwagi na to, że płyty były projektowane w różnych okresach czasu i przez różnych projektantów wystąpiło zróżnicowanie:

·         średnic otworów: 0,164; 0,191; 0,194 mm,

·         obciążeń charakterystycznych ponad ciężar własny płyt: 3,6; 3,8; 7,5; 4,0; 4,5; 5,0; 6,0; 6,2; 7,5; 8,0; 9,0; 9,5; 10,0; 10,2; 11,0 kN/m2;

·         klas betonu:

W zależności od typu, płyty te przewidziane są do oparcia na podporach o szerokości minimalnej 015; 0,20 i 024m. Zróżnicowane też jest kształtowanie ścięcia czoła prefabrykatu (rys.3.1-2).

Ostatnio wprowadzono płyty otworowe wykonane  z betonu lekkiego zwartego klasy LB-20 i LB30 na kruszywie popioło – porytowym

 

 

 

 

 

              Rys.3.1-2. Stosowane warianty ukształtowania czoła płyt otworowych

 

 

Wszystkie te płyty stropowe nie spełniają wymagań nowej normy żelbetowej (PN-B-03264:1999), w szczególności dotyczących otulenia zbrojenia. Warto przypomnieć, że obecnie minimalne otulenie zbrojenia (zarówno nośnego jak i rozdzielczego ) wynosi dla płyt prefabrykowanych, z uwagi na zabezpieczenie przed korozją:

·         15mm - dla wnętrz budynków mieszkalnych zarówno suchych (klasa 1) jak i wilgotnych ale bez działania mrozu (klasa2a)

·     ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin