Opinia o wsi.doc

(27 KB) Pobierz
Z przeprowadzanych cyklicznie badań Centrum Badań Opinii Społecznej wynika, że mimo znacznej poprawy szans życiowych ludności

Z przeprowadzanych cyklicznie badań Centrum Badań Opinii Społecznej wynika, że mimo znacznej poprawy szans życiowych ludności wiejskiej, nadal jest opinia o ich gorszych możliwościach samorealizacji i samorozwoju, dostępu do wysokiej pozycji społecznej oraz dobrego wykształcenia. W tej chwili na wsi ponad 70% mieszkańców nie ma wykształcenia średniego, jest to prawie dwa razy więcej niż wśród ludności miejskiej. Prawie 80% ludności wiejskiej to bezrobotni. Stąd ich znacznie gorsza sytuacja finansowa (dwukrotnie więcej mieszkańców niż w miastach deklaruje dochody poniżej 300zł na osobę w rodzinie).

Powstaje pytanie skąd bierze się taki stan rzeczy i czy można coś zrobić, aby tę sytuację poprawić. Powody mogą być różne. Jednak głównym, który należy przytoczyć jest utrudniony dostęp do edukacji. W celu zdobycia wykształcenia nawet średniego, mieszkańcy wsi i małych miejscowości, przeważnie muszą dojeżdżać do większych miast. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, co jest bardzo istotne przy niskich budżetach rodzinnych oraz z czasem, którego często nie ma przy pracach w gospodarstwie rolnym. Nawet szkoły zaoczne, wymagają dojazdów do szkoły co najmniej co dwa tygodnie w weekendy. Jeżeli szkoła średnia mieści się nawet w danej miejscowości, poziom nauczania jest tam zwykle dużo niższy niż w odpowiedniku takiej szkoły w miastach. Wszystko to wpływa na utrudnienie w dostępności do oświaty, a co za tym idzie w zdobyciu wykształcenia, lepszej pracy i poprawieniu swoich warunków bytowych.

Właśnie teraz, gdy projekty rządowe i unijne starają się zapewnić dostęp do Internetu na wsiach i mniejszych miejscowościach, otwiera się nowa możliwość zdobycia wykształcenia średniego w szkole z prawami publicznymi za jego pośrednictwem.

W tej chwili, dzięki inteligentnym programom informatycznym, nauczanie na odległość zaczyna wchodzić do szkół szeroką falą, łamiąc bariery kulturowe, rasowe, państwowe, fizyczne i regionalne. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych przewidują, że już w roku 2010, z nauki na odległość będzie korzystało ponad 100 milionów ludzi w Ameryce. Wśród nich będą głównie bezrobotni, ludzie z niskim wykształceniem, kobiety samotnie wychowujące dzieci, niepełnosprawni oraz osoby chcące zdobyć dalsze wykształcenie, a nie mogące zrezygnować, czy dopasować swoich obowiązków zawodowych do zajęć stacjonarnych.

Także w Polsce, niektóre szkoły korzystają z dobrodziejstw nauczania na odległość na zasadzie wspomagania zajęć stacjonarnych. Jedną z bardzo nielicznych szkół w naszym kraju maksymalnie wykorzystujących możliwości Internetu i nauczania na odległość, jest szkoła Inter-LO (http://www.inter-lo.pl).

Inter-LO to szkoły z prawami publicznymi, prowadzące edukację w ramach zaocznego Liceum Ogólnokształcącego i Uzupełniającego dla Dorosłych. Zajęcia w tych szkołach prowadzone są głównie przez Internet, na platformie edukacyjnej zapewniającej indywidualizację tempa nauczania do możliwości psychofizycznych słuchaczy, synchroniczny i asynchroniczny kontakt z nauczycielami oraz stałą kontrolę postępów w nauce. Taki system zapewnia komfort uczenia w zaciszu swojego domu osobom ze wsi lub mniejszych miejscowości, aktywnym zawodowo, matkom z dziećmi i wszystkim chcącym zdobyć wykształcenie średnie bez kolizji z codziennymi obowiązkami (np. utrzymaniem gospodarstwa).

Ze względu na brak konieczności cotygodniowych dojazdów na zajęcia (jak to jest w szkołach stacjonarnych), nauka w szkole internetowej znacznie mniej obciąża budżet rodzinny, co jest bardzo istotne zwłaszcza dla osób mających małe dochody miesięczne, co z kolei zwykle idzie w parze z niskim wykształceniem.

Podsumowując, szkoła internetowa, taka jak Inter-LO, to wyjście naprzeciw potrzebom mieszkańców wsi i małych miejscowości, osób niepełnosprawnych ruchowo, niesłyszących, epileptyków, osób ze schorzeniami uniemożliwiającymi uczestnictwo w stacjonarnych zajęciach, ludzi zdrowych, niemogących połączyć swojej pracy zawodowej ze zdobywaniem wykształcenia, oraz matek samotnie wychowującym dzieci. To także powiew świeżości, nowoczesności, wymogu czasu oraz przyszłościowy trend do jeszcze większego wykorzystania możliwości Internetu i nauczania na odległość w celu polepszenia i ułatwienia życia tym, którzy zawsze mieli trudniej i daleko.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin