Poradnik_A925.doc

(470 KB) Pobierz

PORADNIK MOTOROLA A925 ALLEGRO TTc

 

Wstęp

 

 

 

 

We wstępie opiszę konieczne podstawy instalacji oprogramowania oraz kilka podstawowych informacji.

Dla mniej wtajemniczonych – do korzystania z porad zawartych w poradniku konieczne jest zainstalowanie pakietu Desktop Suite dołączonego na płycie CD z telefonem. Niestety w znacznej ilości przypadków nie da się tego zrobić tak jak przewidział producent gdyż wyskakuje nam błąd. Jeśli zatem nie mamy jeszcze zainstalowanego tego pakietu to należy po prostu wejść w pliki znajdujące się na płycie klikąjac prawym klawiszem w ikonę napędu CD znajdującą się w „ Mój Komputer” i wcisnąć prawy klawisz myszy oraz wybrać „eksploruj” następnie wejść do katalogu „Desktop Suite” i zainstalować tam program Desktop Suite klikąjac w ikonę „setup.exe”. Aby połączyć telefon z komputerem należy wykorzystać załączony kabel USB połączyć go z podstawka oraz umieścić w niej telefon, następnie w telefonie wchodzimy w launcher ( ostatnia ikona na górze po prawej ) i tam wybieramy program Desktop Suite i włączamy connect. Tym sposobem telefon jest już w pełni połączony z komputerem. Teraz gdy chcemy np. zainstalować jakiś program w telefonie, wystarczy w komputerze kliknąć dwukrotnie w jego ikonę. Do przeglądania zawartości telefonu służy program My A925 jego ikona znajduje się na pulpicie. Dodatkowo dodam ze gdy telefon jest połączony z komputerem mającym dostęp do Internetu , telefon będzie korzystał z tego dostępu w czasie gdy jest połączony z PC i nie będzie się wtedy łączył z Internetem poprzez GPRS. Podczas gdy telefon jest odłączony od komputera lub program Desktop Suite nie jest połączony, telefon łączy się z Internetem poprzez GPRS. Ja przykładowo jestem abonentem Plus GSM i w tej sieci nie trzeba w ogóle konfigurować połączenia GPRS w A925 wystarczy nadać mu nazwę np. „y” i łączyć się przy użyciu tego połączenia - GPRS będzie działał. W przypadku innych operatorów może być rożnie aczkolwiek możliwe ze tez automatycznie się skonfiguruje. W kartach prepaid typu tak-tak simplus etc. być może trzeba będzie dokonać włączenia usługi GPRS u operatora sieci. O szczegóły proszę pytać swoich operatorów GSM.

 

Przepraszam wszystkie osoby będące w temacie ze pisze o tych podstawowych rzeczach no ale nie wszyscy z pośród kupujących musza się na wszystkim znać – a to jest konieczne minimum aby w ogóle coś zacząć.

 

Zatem w dalszej części przechodzę już do porad opisywanych na stronie z aukcja w Allegro.

 

 

 

Gratis dodaje plik DOC w folderze „ustawienia” do ustawień MMS , GPRS jednak nie testowałem ich dlatego jest to za darmo nie wliczone w cenę poradnika można wypróbować.

 

 

 

 

 

Rozdział 1

( zmiana ikon górnego menu)

 

Na początek może zaczniemy od rzeczy najłatwiejszych, np.  Jak zmienić górne ikony w telefonie motorola a925. Nie da się tego zrobić przy pomocy oprogramowania zainstalowanego domyślnie w systemie telefonu, zatem należy wykorzystać do tego program o nazwie AppickerConfig – znajduje się on w katalogu nr. 1 plików dołączonych do poradnika. Program instalujemy po prostu poprzez dwukrotne klikniecie w jego ikonę w komputerze PC ( przypominam ze telefon musi być podłączony do komputera oraz w telefonie musimy mieć włączony i połączony program DesktopSuite – Program DesktopSuite musi być zainstalowany również w komputerze -  jeśli coś jest nie jasne proszę zapoznać się ze wstępem do poradnika)

Po zainstalowaniu program odnajdziemy klikając w telefonie na ikonę Launcher.  Będzie on w katalogu unfiled

 

Rysunek 1

 

Następnie uruchamiamy w telefonie

 

 

 

zainstalowany program AppickerConfig zobaczymy następujące okno

 

Rysunek 2

 

Tutaj w kolejnych zakładkach mamy podane, co znajduje się na danej pozycji w górnym menu, klikając w trójkącik znajdujący się z boku każdej zakładki możemy wybrać dowolną rzecz ( skrót do programu), która ma się znajdować na danej pozycji w górnym menu naszego telefonu. Na pierwszy rzut oka możemy zauważyć, iż nie ma tu ostatniej pozycji w górnym menu tzw. Launcher’a. Jest to celowe żeby przypadkowo nie zmienić tej pozycji na coś innego nie umieszczając jej przedtem w innym miejscu – gdyż w ten sposób pozbędziemy się możliwości odpalania programów a tym samym naszego programu do dokonywania zmian w górnym menu. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników można odblokować funkcje zmiany ostatniej pozycji w górnym menu – robimy to poprzez, klikniecie w zakładkę OPTIONS gdzie należy wybrać tryb EXPERT MODE. – Należy uważać, aby zawsze na którejś pozycji pozostawić ikonę Launcher przed wyjściem z programu.

Rozdział 2.                       Eksploracja telefonu motorola A925 ( my a925)

 

Do przeglądania telefonu producent dołączył oprogramowanie DesktopSuite / My A925. Jednak jak sami wiecie przeglądając zawartość telefonu przy pomocy tego oprogramowania nie widzimy wszystkich katalogów znajdujących się w telefonie a jedynie te które producent uznał za słuszne. Jednak dostęp do innych katalogów, katalogów w  szczególności do katalogu SYSTEM będzie nam potrzebny w dalszej części poradnika np. przy zmianie zakładki HOME w naszym telefonie tak aby pozbyć się szwedzkich lub innych ustawień oraz ustawić własne serwisy lub skróty internetowe – konieczne będzie dokonanie podmiany pewnych plików systemowych wygenerowanych przez specjalny program. Co zatem należy zrobić aby mieć dostęp do wszystkich katalogów telefonu ? Wykorzystamy do tego oprogramowanie dostarczone przez producenta , trzeba go będzie jednak nieco zmodyfikować. Konieczna będzie podmiana jednego pliku w katalogu C:\Program Files\Motorola\A925 Desktop Suite.

 

 

Pokazany na rysunku plik Ecfmserv.exe przenosimy w jakieś inne miejsce na dysku. ( Ważne jest aby go najpierw przenieść gdzieś indziej aby nie było go w pokazanym katalogu. ) Następnie do katalogu gdzie był oryginalny plik Ecfmserv.exe, kopiujemy zmodyfikowany plik Ecfmserv.exe dołączony do poradnika w katalogu nr. 2.

 

Następnie po skopiowaniu pliku restartujemy komputer. Po restarcie komputera łączymy z nim telefon ( dla przypomnienia DesktopSuit w telefonie oraz Connect ) po połączeniu telefonu z komputerem możemy teraz uruchomić na komputerze program My A925 i sprawdzić czy pojawiły się wcześniej niewidoczne foldery.

Powinniśmy zobaczyć na dysku C – Telefonu następujące katalogi:

 

 

Opcja ta pozwala na dokonywanie wszelakich zmian w systemie oraz oprogramowaniu telefonu ( za wyjątkiem ROM-DyskówRead Only Memory” tam znajdują się dane fabryczne które przywracają system do fabrycznych ustawień po wybraniu w telefonie funkcji Control PanelMasterClear – tą funkcją zawsze przywrócimy system do ustawień producenta. Uwaga ! – MasterClear wiąże się z utrata wszystkich prywatnych danych zapisanych na dysku C telefonu. ( MasterReset nie usuwa danych i nie odtwarza plików resetuje jedynie ustawienia ) Domyślne hasła do obydwu funkcji to 00000

Opisany tu dostęp do katalogów systemowych okazuje się potrzebny do zmiany narzuconych nam ustawień – tak jak już pisałem powyżej, jak również niekiedy do crackowania lub dokonywania zmianach w aplikacjach gdyż katalog z aplikacjami znajduje się w katalogu SYSTEM / APPS.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozdział 3  ( Gadu Gadu , Tlen i Inne. )

 

Niestety nie ma bezpośredniego klienta GG czy Tlena na motorlę A925. Jednak przy odrobinie chęci i poświeceniu chwili czasu możemy mieć alternatywny program obsługujący GG Tlena oraz inne popularne komunikatory internetowe.

Na początek musimy sobie stworzyć specjalne konto, robimy to na komputerze PC lub Macintosh. Opisana jest wersja dla PC.

Na początek instalujemy program PSI dołączony do poradnika w katalogu PSI. W oknie przedstawionym poniżej wybieramy Profiles…

 

 

Następnie w polu „profile name” wpisujemy dowolnie wybrana nazwę profilu.

 

 

Po czym wciskamy „ Create

 

 

 

Następnie otwieramy nasz profil poprzez wciśnięcie „Open” Możemy tu zaznaczyć opcje „Automatically open on startup” aby profil ładował się automatycznie po każdym starcie PSI

 

 

 

Po przyciśnięciu open pokaże nam się następujące okno ( to pokazane poniżej )

 

 

Rejestrujemy konto na jednym z serwerów Jabber’a. W polu Jabber ID wybieramy sobie swoja nazwę konta a po nim piszemy „@jabber.elektron.com.pl”

Np. jankowalski@jabber.elektron.com.pl

W kolejnych dwóch polach wybieramy sobie i wpisujemy hasło jakie chcemy mieć, musi być ono jednakowe w obydwu polach. Następnie pozostaje już tylko wcisnąć „Register”

 

 

 

W kolejnym oknie nie zmieniamy niczego tylko wciskamy „save”. Następnie przechodzimy do okna komunikatora PSI. Należy go włączyć aby był „ONLINE” Następnie klikając na ikonę z literka psi wybieramy opcje „ Service Discovery

 

 

 

Mamy tutaj bardzo dużo bramek do różnych komunikatorów, ja pokaże jak dodać bramkę Gadu Gadu ( z innymi robi się podobnie ) Klikamy dwukrotnie w bramkę GaduGadu ( czasami może się zdążyć ze bramka nie odpowiada, należy wtedy spróbować za jakiś czas )

 

 

 

Po tej operacji bramka wyśle nam komunikat jak na rysunku poniżej. Wciskamy wtedy Add/Auth

 

 

 

 

 

Następnie przyjdzie jeszcze jeden komunikat od bramki o potwierdzeniu autoryzacji. Można go zamknąć wciskając Close.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Będąc zalogowanym do bramki GG dla innych będziemy widoczni tak jak byśmy siedzieli na GG – mogą do nas normalnie pisać. Aby dodać znajomych ( lub inne osoby ) Wybieramy „Add User „ klikąjac uprzednio w niebieska ikonie z literka psi . Pokażę się następujące okno.

W polu Service wybieramy gg.jabber.elektron.com.pl/registered. Następnie wpisujemy czyjś numerek GG i klikamy w „Get Jabber ID” w polu nickname wpisujemy nazwę jaka ma być wyświetlana na liście ( nazwa jaka podamy będzie zapisana na serwerze i będzie taka sama jeśli będziemy rozmawiać z programu w telefonie )

 

 

 

 

 

 

 

 

Po dodaniu potrzebnych bramek oraz wszystkich użytkowników z którymi chcemy mieć kontakt możemy, zamknąć już program PSI i wziąć się za nasz telefon.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

INSTALACJA OPROGRAMOWANIA W TELEFONIE

 

Pozostaje nam jeszcze teraz zainstalowanie odpowiedniej aplikacji w telefonie. Opisze to na przykładzie programu AgileMessenger. Instalujemy go z katalogu nr 3 dołączonego oprogramowania. Po zainstalowaniu odpalamy w telefonie plik AgileMessenger powinniśmy zobaczyć następujący obrazek. ( ten po lewej stronie )

 



 

Tutaj wciskamy przycisk Connect nie zaznaczając niczego, zobaczymy widok taki jak pokazano powyżej po stronie lewej – gdzie musimy kliknąć w Options a potem wybrać Edit IM Service oraz Add an IM service.

Po wykonaniu powyższego zobaczymy coś takiego jak pokazałem na rysunku po lewej stronie powyżej oprócz czterech serwisów zobaczymy jeszcze dodatkowy XMMP. Należy go zaznaczyć i wcisnąć OK.

 



 

 

Zobaczymy okno jak to obok. Teraz w pole XMPP user wpisujemy swoją nazwę użytkownika założoną uprzednio na serwerze np. jankowalski@jabber.elektron.com.pl oczywiście w miejsce jankowalski wpisujemy swoja nazwę. W pole Password wpisujemy swoje hasło jakie wybraliśmy przy rejestracji w serwisie. Następnie pozostaje wcisnąć Register i gotowe.

 

 

 

 

 

 

 

 



Obok przedstawiłem screenshota z mojego telefonu. Mam dodana bramkę tlena gadu-gadu i sms ( sms tylko dla posiadaczy kart w plusgsm )

 

Kilka uwag:

Użytkownicy tlen.pl pokazują nam się sami jeśli są w danej chwili online. Jednak żeby zmienić ich nazwę konieczne jest dodanie ich w programie PSI na komputerze tam należy ręcznie zmieniać ich nazwy na liście.

 

Użytkowników GG lub SMS należy uprzednio dodać do listy w programie PSI na komputerze, oraz nadać im nazwy – dopiero będą dostępni w agilemessenger.

Można ich tez dodawać w programie w telefonie jednak nazwa np. użytkownika GG będzie wyglądać w taki sposób numergg@gg.jabber.elektron.com.pl w programie PSI można definiować nazwy jak np. Zombi GG.

 

 

Aby zarejestrować się w bramce SMS poprzez program PSI należy wcześniej założyć sobie konto w Mieście Plusa na stronie internetowej – dotyczy jedynie abonentów PLUS GSM.

Program PSI oraz AgileMessenger w telefonie nie mogą działać jednocześnie.

 

Funkcje zakładki OPTIONS:

 

Online Status – ustawiamy status w jakim będziemy widoczni dla innych użytkowników.

 

Add New Contact – dodajemy użytkownika ( wygodniej się jednak dodaje w programie PSI i ten sposób zalecam )

 

Traffic Counter – pokazuje nam aktualna ilość wysłanych i odebranych danych w KB ( np. w plusie płacimy 50 gr za 100 kb )

 

Preferences – ustawienia programu – tu raczej nie trzeba nic zmieniać – w zakładce general możemy odznaczyć jedynie aby program nie pokazywał nam kontaktów będących w danej chwili OFFLINE  ( show offline contact )

 

Jako ciekawostkę dodam ze klikąjac na trójkącik przy danym kontakcie na liście możemy wysłać komuś dowolne zdajecie zrobione np. kamera w telefonie. Należy wybrać Send Image / Saved i wskazać miejsce w pamięci telefonu gdzie znajduje się obrazek który chcemy wysłać. Obrazek zostanie wysłany na specjalna stronę a nasz rozmówca otrzyma link do niej gdzie będzie mógł go zobaczyć.

 

Życzę wszystkim miłych rozmów. TTc

 

 

 

 

 

 

Rozdział 4  

GPS

 

Tak jak już napisałem na stronie z aukcją, nie jest to profesjonalny GPS w pełnym znaczeniu tego słowa. Daleko mu do zewnętrznych GPS’ow stosowanych z palmtopami czy notebookami do nawigacji w terenie. Jednak i tym się można pobawić i czasem może się przydać.

 

Zatem jeśli jeszcze nie mamy to zacznijmy od zainstalowania oprogramowania w telefonie. Najlepszym rozwiązaniem będzie chyba wybranie programu nhGPS – znajduje się w katalogu numer 4. Niestety jest to wersja trial i czas jej działania jest ograniczony jak pamiętam chyba do 28 dni.

 

Wskazówka ( jeśli ktoś nie chce kupować wersji pełnej  a znalezienie cracka czy generatora kodów do tego programu jest też dość trudne – mnie się nie udało – aczkolwiek nie szukałem zbyt długo gdyż sam nie korzystam raczej z tego programu. Jednak jak ktoś chce z tego korzystać zalecam zainstalowanie wszystkich pozostałych programów, po czym zrobienie kopii zapasowej systemu dołączonym przez producenta oprogramowaniem DesktopSuite. Tym sposobem po skończeniu się okresu ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin