Herbaciane_skladanki.doc

(107 KB) Pobierz
Herbaciane składanki

Herbaciane składanki

 

Nazywam się Agnieszka Gołembiewska. Jestem nauczycielką muzyki i rytmiki
w szkole podstawowej. Zawsze w swojej pracy dydaktycznej starałam się korelować muzykę z plastyką i wplatać elementy plastyczne do swoich lekcji.

Origami stało się moją pasją, kiedy jako „osoba towarzysząca” trafiłam na III Plener Origami organizowany przez GOPCO w Porębie koło Myślenic. Poznałam wtedy wiele form tej sztuki i zaczęłam składać, składać, składać…

Gośćmi pleneru byli origamiści z Holandii, którzy na jeden z warsztatów przygotowali formy z opakowań po herbacie. Zainteresowali mnie bardzo tym sposobem wykonania prostych, modułowych składanek.

Po powrocie do domu drążyłam temat. Zapoznałam się literaturą Tiny van der Plas i dostępnymi w sieci diagramami herbacianych składanek. Zbierałam torebki po herbacie, a wraz ze mną moja rodzina i znajomi. Gromadziłam opakowania po herbatach Lipton, Teekane, Pickwick. Cięłam na małe kawałeczki i szukałam układu, w jakim będą wyglądały najlepiej. Najpierw tworzyłam z nich gwiazdki, kwiatki i rozetki, a następnie naklejałam na ładny karton czy papier. Do tego jakiś sticker, dziurkacz i kartka okolicznościowa gotowa. Oto kilka moich prac.

Herbaciane składanki

Herbaciane składanki

 

Z techniką herbacianych kartek zaznajomiłam swoich uczniów na lekcjach i na zajęciach powołanego w 2004 roku ORIKLUBU przy Szkole Podstawowej nr 5
w Łodzi. W ramach zajęć herbaciane składanki tworzyli młodzi adepci sztuki origami. Wykonali kilkadziesiąt fantastycznych kartek na Boże Narodzenie i na Walentynki.

Herbaciane składanki

Na spotkaniach miłośników origami w Łódzkim Oddziale Polskiego Centrum Origami okazało się, że jest jeszcze kilka osób, interesujących się tą formą składania. Wynikiem współdziałania było zorganizowanie wystawy i warsztatów
w jednej z łódzkich herbaciarni.

W czasie gromadzenia kartek na wystawę okazało się, że wielu uczniów lubi tworzyć herbaciane kartki, co skłoniło mnie do zorganizowania w maju 2006 roku międzyszkolnego konkursu dla szkół podstawowych i gimnazjów z Łodzi „KARTKA DLA MAMY”. Pomysł jest w trakcie realizacji.

Mam nadzieję, że konkurs i wystawa pokonkursowa zainteresuje uczniów
i zachęci ich do działań na arenie origami. A może dla kogoś stanie się pasją, tak jak dla mnie?

 

Tekst i fotografie: Agnieszka Gołembiewska - nauczycielka muzyki i rytmiki, założycielka Koła Juniorów „Oriklub” przy Szkole Podstawowej nr 5 w Łodzi.

 

1

Agnieszka Gołembiewska, Herbaciane składanki;

artykuł ze strony Polskiego Centrum Origami,  www.origami.org.pl

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin