torent.txt

(11 KB) Pobierz
rrent - koń pocišgowy P2P       
16.05.2005 15:07 

.. / Internet / Transfer plików / Bezporednia wymiana plików: BitTorrent

Groby konsekwencji karnych dla serwisów udostępniajšcych torrenty, nowe metody pobierania plików, cišgły wzrost użytkowników oraz iloci publikowanych materiałów - to oznaki, że wymiana danych za pomocš BitTorrent staje się coraz bardziej popularna. Co więcej, praktycznie nie ma równie wydajnego sposobu na wymianę plików przez Internet, dlatego też Torrent stał się 'koniem pocišgowym' sieci peer-to-peer. W poniższym artykule dowiecie się o nowinkach ze wiata P2P, poznacie proces tworzenia pliku .torrent oraz najważniejsze, naszym zdaniem, serwisy zwišzane z tym systemem. 

Załšczone pliki: 
 plik exe (6,3 MB)
Azureus 2.3.0.0
[Dostępne w zasobach IDG]
 plik exe (1,7 MB)
BitComet 0.58
[Dostępne w zasobach IDG]
 plik exe (2,63 MB)
Exeem 0.24 Beta
[Dostępne w zasobach IDG]
 
 
Niejednokrotnie w ramach naszych serwisów podejmowalimy tematykę peer2peer - nie brakowało newsów o systemach BitTorrent. Informowalimy o planach i efekcie walki stowarzyszenia reprezentujšcego amerykański przemysł filmowy z serwisami oferujšcymi odnoniki .torrent, o nalocie fińskiej policji na popularny serwis torrentowy albo o ostatnich, rozpaczliwych próbach walki o dalsze istnienie serwisu LokiTorrent.com. W tym newsie chcemy zapoznać osoby, które nie miały okazji korzystać z BitTorrenta, z tym bardzo dobrze funkcjonujšcym systemem wymiany plików. 

Przydatne odnoniki 

Torrent Dream Team - polski katalog plików torrent (skorzystanie z 
serwisu polecamy tylko osobom, które korzystajš z alternatywnych do 

Internet Explorera przeglšdarek oraz 
użytkownikom systemu Windows z zainstalowanym Service Packiem 2 - 
w przeciwnym przypadku komputer może 
zostać zainfekowany zawartym w kodzie serwisu oprogramowaniem adware)
 
Click-Plick - nasz krajowy katalog plików torrent 
Isohunt.com - bardzo funkcjonalna wyszukiwarka plików torrent 
TorrentReactor - katalog plików .torrent 
NewTorrents - katalog plików .torrent 
Bi-Torrent - bardzo rozbudowany katalog plików .torrent 
 



Popularny klient BitComet 
Głównymi zaletami systemu BitTorrent jest łatwoć obsługi, efektywne zarzšdzanie wymianš danych pomiędzy osobami zainteresowanymi danym plikiem, stabilnoć oraz bardzo dużo zasobów do pobrania, które - w przeciwieństwie do większoci systemów p2p - sš łatwe do 'oczyszczenia' np. z pozycji zawierajšcych wirusy, błędy, itp. Innš cechš, która odróżnia BitTorrent od popularnych sieci (np. Gnutella czy eDonkey) jest brak możliwoci bezporedniego wyszukiwania okrelonych pozycji w ramach tej sieci - aby znaleć wybrany plik, trzeba skorzystać z zewnętrznych serwisów oferujšcych odnoniki .torrent. 

Więcej informacji o funkcjonowaniu sieci BitTorrent można znaleć w artykule "Metamorfoza peer-to-peer" autorstwa Roberta Milewskiego, który ukazał się na łamach magazynu PC World Komputer w maju 2004 roku. 



Własny torrent 
W sieciach opartych na systemie BitTorrent przewiduje się istnienie małych plików (o rozszerzeniu .torrent), w których zawarte sš szczegółowe informacje o udostępnianych przez użytkownika danych - może to być cały folder, bšd pojedyncza pozycja. 
Własny plik torrent można stworzyć za pomocš większoci aplikacji umożliwiajšcych pobieranie danych w systemie BitTorrent. Poniżej znajdujš się dwa opisy tworzenia plików .torrent - za pomocš programu Azureus i BitComet. 

W obu opisywanych aplikacjach znajdujš się proste w obsłudze kreatory, które pozwalajš na proste stworzenie plików o rozszerzeniu .torrent (odnoników torrent). Ich uruchomienie następuje po kliknięciu na odpowiednich ikonkach.  




Wybieranie danych 
W oknie kreatora Azureus użytkownik zostanie zapytany o cieżkę dostępu. 
Tworzenie odnonika .torrent można rozpoczšć od okrelenia danych, które chcemy udostępniać - może to być pojedynczy plik albo zawartoć całego folderu. W Azureusie potrzebne jest przejcie przez dwa etapy działania kreatora - już na samym poczštku jego pracy użytkownik musi okrelić rodzaj danych. W kolejnym oknie kreatora użytkownik zostanie zapytany o cieżkę dostępu, gdzie znajdujš się dane, które będzie udostępniać. Oczywicie nie należy od razu przechodzić do następnych etapów kreatora, ponieważ wczeniej okrelić trzeba kilka innych ustawień (w dalszej częci artykułu). W BitComecie wszystkie informacje dotyczšce udostępnianych plików wprowadza się podczas pierwszego etapu działania kreatora. 




Co to jest tracker i dlaczego jest taki ważny? 
Kolejnym krokiem w tworzeniu własnego torrenta jest wybór trackera, z którego będziemy korzystać podczas wysyłania publikowanych danych. Mianem 'tracker' można okrelić 'silnik ledzšcy', który indeksuje użytkowników posiadajšcych dany plik w całoci (bšd jego częć) i synchronizuje proces wymiany danych między nimi. 


Trackery - silniki ledzšce 
Wybierajšc Trackera trzeba wiedzieć, że w większoci przypadków trzeba spełnić okrelone przez jego założycieli warunki - często może to być tylko rejestracja na odpowiedniej stronie www, jednak niektóre z nich nie umożliwiajš przykładowo udostępniania plików mniejszych niż okrelona iloć megabajtów lub pozwalajš tylko na wystawianie plików muzycznych. Pod tym adresem można znaleć listę 'silników ledzšcych', które polecane sš przez administratorów największego polskiego serwisu torrentowego Torrent Dream Team. Na licie tej znajduje się kilka trackerów, które w chwili pisania tego artykułu nie były dostępne, wiele z nich wymaga wspomnianej wczeniej rejestracji, ale znalelimy dwa, które pozwalajš na wystawienie praktycznie dowolnego rodzaju plików bez żadnych 'formalnoci' - dostępne tutaj oraz tutaj.  


Wybór trackera jest bardzo ważnym punktem w tworzeniu torrenta - to od niego zależy, jak skutecznie będš rozprowadzane dane, a wszelkie awarie lub przecišżenia powodujš spadek efektywnoci pobierania i wysyłania, który może często uniemożliwić na długi czas dalszš wymianę danych między użytkownikami pobierajšcych dany plik. Więcej informacji o trackerach można znaleć w tabeli Trackery - silniki ledzšce. 

Pojedynczy czy podwójny 
Tworzenie multitrackera 
Zarówno w Azureusie, jak i BitComecie użytkownik ma dwie możliwoci ustawienia trackerów. Pierwsza opcja polega na użyciu tylko jednego trackera i założeniu, że będzie on cišgle dostępny i nie będzie żadnych problemów. 
Innš możliwociš jest wybór tzw. multi-trackera, tak aby w przypadku braku jednego 'silnika ledzšcego' program mógł przesyłać dane za porednictwem innego trackera - ta opcja w znacznym stopniu zwiększa bezpieczeństwo transferu danych, nie zmniejszajšc ich szybkoci. 

O ile w BitComecie informację o multi-trackerach wystarczy wprowadzić podczas poczštkowego etapu tworzenia pliku .torrent, to w Azureusie wprowadzono bardziej złożonš procedurę. Na poczštku pracy kreatora należy wprowadzić adres wybranego trackera oraz zaznaczyć opcję Dodawaj do torrenta informację o wielu trackerach, która spowoduje, że w następnym etapie pracy kreatora pojawi się drzewo, które umożliwi dodanie większej iloci 'silników ledzšcych'. 

Aby dodać informacje o kolejnym trackerze, trzeba najpierw kliknšć na przycisku Nowy, a następnie - po użyciu prawym przycisku myszy na białym tle listy - wybrać pozycję Nowy Tracker i w to pole wprowadzić adres wybranego 'silnika ledzšcego'. Wymagane jest podanie nazwy stworzonej włanie grupy trackerów, która nie ma jednak żadnego wpływu na informacje zawarte w pliku .torrent. 

Jak podzielić zasoby 
W trakcie pracy kreatorów pliku .torrent aplikacji BitComet oraz Azureus, użytkownik będzie miał możliwoć wyboru 'rozmiaru częci' pliku torrent. Jest to ustawienie, które definiuje szczegółowoć opisu udostępnianego pliku zawartego w odnoniku .torrent - im mniejszy rozmiar częci wybierzemy, tym większe mogš okazać się prędkoci wymiany pliku pomiędzy osobami go pobierajšcymi. W przypadku, kiedy udostępniane dane przekraczajš kilkaset megabajtów, a ustawiona szczegółowoć jest bardzo wysoka, może to doprowadzić do zbytniego rozronięcia się pliku .torrent. W obydwu aplikacjach zalecane jest pozostawienie wyboru 'rozmiaru częci' na opcję 'automatyczny wybór'. 

Oczywicie opisane powyżej ustawienia to nie wszystkie informacje, które umiecić można w pliku o rozszerzeniu .torrent. Zarówno BitComet, jak i Azureus pozwalajš na dodanie swojego komentarza, który widoczny będzie dla osób pobierajšcych udostępniane przez nas dane. Azureus pozwala także na wykorzystanie zdecentralizowanego trackera, jednak użycie tej opcji spowoduje, że tylko osoby korzystajšce z tej aplikacji będš mogły pobrać wysyłane dane. 

Wymiana plików przez Internet 
Po stworzeniu pliku .torrent, nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpoczšć udostępnianie plików. BitComet automatycznie doda kolejnš pozycję w licie pobieranych/wysyłanych danych, za w Azureusie wymagane jest albo zaznaczenie w ostatnim kroku kreatora opcji Otwórz torrenty w celu seedowania gdy skończone, bšd też ręczne dodanie nowej pozycji w okienku Moje Torrenty (cieżka zapisu danych, o którš zapyta aplikacja musi pokrywać się z miejscem rzeczywistego znajdowania się pliku). 

Gotowe! Teraz, gdy stworzony został 'zalšżek BitCometa' oraz nawišzane zostało połšczenie z trackerem, można udostępniać dane np. znajomym. Aby umożliwić danej osobie pobieranie wysyłanych przez nas danych, należy dostarczyć im stworzony odnonik .torrent. Można także umożliwić nieznanym osobom pobieranie naszych danych - za porednictwem katalogów plików torrent. Przykładowo może to być największy polski serwis Torrent Dream Team. 

Czytaj więcej o P2P w Tips & Tricks 
Zamieszczone tam materiały dotyczš w głównej mierze praktycznej strony obsługi P2P. Przetestowano cały szereg program...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin