Rynek usług logistycznych w Polsce.doc

(32 KB) Pobierz
Rynek usług logistycznych w Polsce

Rynek usług logistycznych w Polsce

W ostatnich latach byliśmy świadkami wielu zmian na rynku usług logistycznych. Wiele firm powiększyło swój zakres usług, a co za tym idzie- powiększyło również swój kapitał i zatrudnienie w firmie. Coraz większe znaczenie na rynku mają firmy, które rozszerzają swoją działalność na rynki zagraniczne. Lata 1999-2003 to lata wzrostu rynku logistycznego (według danych Data Group S.A.), jednak najlepszym rokiem okazał się rok 2000, kiedy to osiągnęliśmy wzrost 53%. Równocześnie zauważalna została przepaść pomiędzy firmami logistycznymi będącymi liderem na rynku a firmami, które są "zacofane technologicznie". Pierwsze z nich były wstanie wdrożyć system informatyczny, dzięki któremu mogły sprawnie zarządzać i dostarczać produkty do odbiorców. Drugie natomiast to te, które nie wdrożyły takiego systemu ze względów finansowych bądź też z innych względów. Żeby firma osiągnęła sukces w branży logistycznej ważne jest aby miała dostęp do centrów logistycznych, jak i efektywnie zarządzała łańcuchem dostaw, czyli aby dostarczała odbiorcom produkty na czas. Jeżeli nie będzie miała systemu, który by te działania wspomagał , firma nie będzie w stanie osiągnąć odpowiedniego poziomu oferowanych usług transportowych.

R E K L A M A

czytaj dalej ↓

W ostatnich 10 latach XX wieku możemy zauważyć istotne zmiany wzrostu usług transportowych i logistycznych. Lotnisko w Pyrzowicach może być przykładem przedsiębiorstwa lotniczego, które w ciągu dwóch lat zwiększyło całkowity ładunek nadany w Cargo z 2196 do 3548 ton. PKP Cargo w ciągu roku powiększyło liczbę osób przewożonych, zwiększając swój obrót o 5% , a przychody o ponad 20% .

Od kilku lat następuje rozwój centrów logistycznych i magazynów, a polscy operatorzy logistyczni chętnie inwestują w ich rozwój. Ponieważ inwestycje te wymagają dużego kapitału, aby zmniejszyć ryzyko inwestycyjne często powierzchnia magazynowa jest dzierżawiona od firm developerskich albo od firm, z którymi współpracują operatorzy logistyczni. Ostatnio jesteśmy świadkami powstawania coraz większej liczby centrów logistycznych. Jedno z nich powstanie w 2004 roku w Pyskowicach, w związku z budową pod Gliwicami autostrad A1 i A4. Będzie to centrum logistyczne firm Spedpol i Schenker o łącznej powierzchni 7 tys. metrów kwadratowych z 69 dokami.

Również dzięki inwestycji PKP Cargo w przejęcie kontenerów, które przewożone są z Dalekiego Wschodu drogą morską (Korea, Japonia), do Europy Zachodniej, w Sławkowie koło Katowic ma powstać nowe centrum przeładunkowe. Do Europy Zachodniej kontenery będą przewożone przez Rosję Magistralną Transsyberyjską i następnie przez Polskę.

W nowe centrum przeładunkowe w Warszawie zamierza zainwestować TNT Express. Zadaniem nowego centrum będzie obsługa przesyłek drogowych, a na budowę tego centrum TNT Express ma zamiar przeznaczyć 3,5 mln euro. Nowy obiekt ma ruszyć jesienią 2005 roku. Władze firmy sądzą, iż dzięki nowemu centrum będą mogli wejść na rynki Europy Środkowowschodniej.

Nowym zwrotem w branży Transport Spedycja Logistyka (TSL) było wejście do Unii Europejskiej. Nie przyczyniło się to jednak do istotnych zmian w tym sektorze, pomimo iż wcześniej przypuszczano inaczej. Powody były dwa.

Po pierwsze proces integracji jeszcze nie został zakończony i trwa nadal, choć rozpoczął się już w 1991 roku podpisaniem układu stowarzyszeniowego. Po drugie TSL ma charakter międzynarodowy. Te dwa przypadki przyczyniły się do braku zmian prawnych w sposobie wykonywania usług, dokumentacji przewozowej i przewozie towarów. W traktacie akcesyjnym zostało zawartych kilka okresów przejściowych, które dotyczyły transportu. Okresy te spowodowały, że warunki konkurencji zmieniały się stopniowo.

Wejście Polski do Unii Europejskiej sprawiło, że rynek usług logistycznych zaczął się rozwijać.

Rynek Transport Spedycja Logistyka jest miernikiem wzrostu koniunktury gospodarczej, dlatego kryteria wzrostu rynku mają głownie wymiar makroekonomiczny. Kraje członkowskie Unii Europejskiej zaczęły ze sobą współpracować, co spowodowało zwiększenie obrotów handlowych, a te z kolei przyczyniły się do rozwoju gospodarczego. Rozwój gospodarczy pozytywnie wpływa na branżę Transport Spedycja Logistyka w Polsce, przyczyniając się do zwiększenia obrotów tej branży. Celem transportu w Unii Europejskiej jest zrozumienie, iż nie należy warunkować wzrostu przewozów wzrostem gospodarczym.

W większości krajów członkowskich szybciej od PKB wzrasta praca przewozowa (tkm), niż przewozy (t). Dlatego możemy mówić o ciągłym wzroście średniej odległości przewozu.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin