Miłosierdzie.doc

(24 KB) Pobierz
Św

Św. Paweł patronem Tygodnia Miłosierdzia

 

Tegorocznemu Tygodniowi Miłosierdzia patronuje św. Paweł Apostoł, którego rok właśnie obchodzimy. Warto zaznaczyć, że był on jednym                                     z pierwszych animatorów zorganizowanej działalności charytatywnej.                                      Z inicjatywy św. Pawła już w I wieku naszej ery były przeprowadzane akcje charytatywne na skalę międzynarodową. Biskup Grzegorz Balcerek przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP podkreśla, że to św. Paweł wraz z Barnabą w roku 45, kiedy w gminie jerozolimskiej zapanował głód, zorganizował zbiórkę pieniędzy w nowopowstałej gminie w Antiochii. Również z jego inspiracji 10 lat później chrześcijanie z gmin wywodzących się z pogaństwa: Galacji, Macedonii i Achai z Koryntem, zorganizowali zbiórkę pieniędzy na rzecz ubogich chrześcijan                                               w Jerozolimie. Miała być ona przeprowadzona według zaleceń Apostoła, jednak jej wysokość nie była odgórnie ustalona - to pozostawiał św. Paweł „osądowi sumienia”. Jak zaznacza biskup Balcerek św. Paweł jest „piewcą charyzmatu miłości, nad który nie ma w chrześcijaństwie większego,                                          i dlatego w swoich pismach poświęcił mu słynny hymn”. W liście                                             do Galatów Apostoł Narodów napominał: „dopóki mamy czas, czyńmy dobrze wszystkim, a zwłaszcza naszym braciom w wierze”.

 

„Św. Paweł uczy nas zaangażowania i pomaga wyrwać się z powszechnej dziś obojętności na los drugiego człowieka. Pokazuje, że trzeba                                 dostrzegać tych, którzy żyją wokół nas i w razie potrzeby przyjść im                                      z pomocą” - uważa metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz,                                          który w liście do diecezjan z okazji Tygodnia Miłosierdzia                                                 również podkreśla zasługi Apostoła na polu dzieł miłosierdzia.

 

Uczynki miłosierdzia czyniono od wieków, historia obchodów Tygodnia Miłosierdzia rozpoczyna się jednak w XX wieku. 23 lutego 1937 r.                                                      w Poznaniu, na pierwszym ogólnopolskim zjeździe dyrektorów diecezjalnych Caritas - największej obecnie pozarządowej organizacji charytatywnej w Polsce, podjęto decyzję o zorganizowaniu Dni Miłosierdzia. Zadanie to powierzono pierwotnie poznańskiemu Instytutowi Caritas. Przed II wojną światową w obchody włączały się, oprócz środowisk religijnych, także władze państwowe i lokalne oraz media.                                         Po wojnie pomysł podjęto ponownie. Przy okazji obchodów zbierano fundusze na pomoc potrzebującym.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin