KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV
TEMAT: Piszemy list do naszej nowej przyjaciółki Danusi.
CZAS 2 X 45 min.
CELE LEKCJI
Uczeń:
· poznaje różne teksty listów i nazywa je
· tworzy wyrażenia i zwroty ze słowem list
· pisze listy i adresuje koperty
· swobodnie posługuje się zwrotami nadawca, adresat, odbiorca
· stosuje poprawne zwroty grzecznościowe
· pisze wielką literą zwroty do adresata i zaimki
· stosuje zasady obowiązujące przy pisaniu listu
· samodzielnie redaguje samodzielnie list
· przestrzega zasad organizacji tekstu w liście
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
Karty pracy indywidualnej, prezentacja w programie Microsoft Power Point, tekst listu, plansze
FORMY PRACY – indywidualna jednolita
METODY PRACY – praktycznego działania, pokaz, heureza, praca z tekstem, pogadanka, elementy burzy mózgów
TOK LEKCJI
1. Czynności organizacyjne
2. Podanie tematu, zapoznanie uczniów z celami i organizacją lekcji
CZĘŚĆ I
1. Okoliczności i cel pisania listów
· Kiedy i do kogo możemy napisać list?
· Po co ludzie piszą listy?
2. Pojęcia związane z pisaniem listu
· Jak nazywamy tego, kto pisze i wysyła list?
· Jak nazywamy tego, do kogo list jest adresowany?
3. Analiza adresu na kopercie
· Jakie informacje powinny być umieszczone na kopercie, żeby trafiła ona do właściwej osoby? (prezentacja różnych sposobów adresowania kopert oraz skrótów)
· Pisemnie ćw.1 karta pracy
4. Zapoznanie dzieci z różnymi tekstami listów
· Jakie mogą być listy?
· Miłosny
· Telegram
· Anonim
· Kondolencyjny
· Wezwanie
· Pocztówka świąteczna
· List gończy
· Upomnienie
5. Rodzaje listów
6. Wyrażenia i zwroty związane z listem – ćwiczenia słownikowe
· Jakie czasowniki możemy połączyć ze słowem list?
doręczyć, nadać, wysłać, wrzucić, odpisać napisać …
· Jakie rzeczowniki możemy połączyć ze słowem list tworząc związek wyrazowy?
papier listowy, przesyłka listowa, znaczek na list, skrzynka na listy …
7. Pisownia wielkich liter w bezpośrednich zwrotach do nadawcy
· Nagłówek piszemy wielką literą
· Zwroty grzecznościowe w liście piszemy wielką literą
· Ćwiczenie 2 i 3 karta pracy
8. Analiza schematu graficznego listu
ü Marginesy
ü Data
ü Nagłówek
ü Akapity
ü Zdanie nawiązujące kontakt, określenia celu pisania listu
ü Właściwa treść listu
ü Formuła pożegnalna
ü Podpis autora listu
· Pisemnie ćw. 4 karta pracy
· Ustnie – polecenie nauczyciela. Wskaż kolejno:
o Nagłówek
o Zdanie nawiązujące kontakt, określenia celu pisania listu
o Właściwą treść listu
o Formułę pożegnalną
o Podpis autora listu
o
CZĘŚĆ II
9. Samodzielna praca ucznia - Ćw. 5, 6, 7 karta pracy
10. Odczytanie prac
11. PRACA DOMOWA ułóż pytania do krzyżówki z hasłem LIST
12. Samoocena ucznia
2
sowa52