Dorota Sikora.doc

(24 KB) Pobierz
Dorota Sikora – Banasik: Jak uczyć dzieci języków obcych

Katarzyna Dudzic

ZEWiWP MU I

 

Dorota Sikora – Banasik: Jak uczyć dzieci języków obcych.

Życie Szkoły 2008, nr 5, s. 5- 8. 

 

              Pojęcie wczesnoszkolnego nauczania języków obcych to zagadnienie, nad którym od kilku lat dyskutuje się coraz szerzej. Autorka w artykule porusza kwestię dotyczące m.in. kompetencji i odpowiednich metod nauczania języków. Wymieniając ogólne założenia dotyczące podejścia metodycznego w kształceniu językowym w klasach młodszych autorka powołuje się na Rade Europy, która wymienia takie założenia jak: skuteczne podejście holistyczne z wykorzystaniem bajek, piosenek czy muzyki, wprowadzanie technik aktywnego uczenia się przez działanie, stworzenie swobodnej, życzliwej atmosfery z uwzględnieniem poziomu hałasu a co najważniejsze na tym etapie edukacyjnym powinno unikać się wprowadzania treści z zakresu gramatyki.

              Wczesnoszkolne nauczanie języków obcych jest bardzo dynamiczną rozwijającą się dziedziną. Należy uwzględniać procesy rozwojowe dzieci a tym samym wynikające z nich możliwości i ograniczania. Opisując proces uczenia się języka obcego przez dzieci należy uwzględnić krótkie okresy koncentracji i koncentrację na „tu” i „teraz”, preferencję uczenia się całym ciałem, szybkie zapamiętywanie połączone z szybkim zapominaniem, brak zahamować w odniesieniu do mówienia w języku obcym, brak lęku przed błędem, otwartość na nowe pomysły i opinie czy też upodobanie do zabawy. Ze względu na charakter tej grupy wiekowej nauka języka obcego musi odbywać się za pomocą odpowiednich metod i technik (podejście komunikacyjne, metody naturalnej, audiolingwalnej czy bezpośredniej). Adekwatne powinny być metody prezentowania i utrwalania słownictwa, które powinno być dopasowane do zakresów tematycznych kształcenia zintegrowanego.

              Wczesna nauka języka obcego ma wpływ na zdolności analityczne, powiększa obszar strategii językowych, podnosi próg kreatywności językowej i ogólnej sprawności intelektualnej. U uczniów uczących się języków, jak podkreśla autorka zauważa się znaczną ruchliwość psychiczną, umiejętność wyrażania własnych myśli czy zwiększoną motywację do nauki. Istotne jest aby nabyte umiejętności językowe w nauczaniu wczesnoszkolnym były rozwijane w trwającym całe życie procesie edukacyjnym.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin