scenariusz_1_3_kl2.pdf

(46 KB) Pobierz
scenariusze_klasa_2.QXD
Klasa II
Scenariusz zajęć z kształcenia zintegrowanego
– czytanie ze zrozumieniem
Opracowała Joanna Sproncel
Temat zajęć: Krasnoludki są wśród nas
Zapis w dzienniku:
Opracowanie wiersza „Pomocnicy z bajki” Wandy Grodzieńskiej. Czytanie ze zrozumieniem. Różne
sposoby przedstawienia treści wiersza: plastyczne, ruchowe.
Cele:
– doskonalenie czytania ze zrozumieniem,
– płynne czytanie tekstów oraz ich interpretacja w różnych formach,
– znajdowanie przyjemności w czytaniu oraz wskazywanie na ulubione teksty do czytania,
– układanie i pisanie tekstów o różnej treści i przeznaczeniu,
– utrwalenie wiadomości o częściach mowy.
Wskaźniki przewidywanych osiągnięć:
Uczeń:
– czyta fragmenty wiersza, opowiada i ilustruje ich treść,
– wskazuje swoje ulubione książki o krasnoludkach,
– podpisuje obrazki, uzupełnia teksty z lukami, układa samodzielnie zdania i zapisuje je,
– wskazuje w zdaniu poznane części mowy.
Metody:
– słowna,
– dramowa,
– praktycznego działania.
Formy:
– indywidualna jednolita,
– indywidualna zróżnicowana,
– zbiorowa jednolita,
– zbiorowa zróżnicowana.
Przebieg zajęć:
1. N. wprowadza temat zajęć. Dzieci przypominają, w jakich utworach spotkały się już z krasnalami.
Szukają w klasowej biblioteczce książek o tej tematyce. Opowiadają wybrane przygody krasnali.
Zastanawiają się, czym zajmują się skrzaty i czy są potrzebne, jak inaczej się nazywają. Wymienia−
ją nazwy różnych czynności wykonywanych przez krasnoludki.
2. N. dzieli uczniów na zespoły (najlepiej sześcioosobowe). Każde dziecko w zespole otrzymuje jedną
karteczkę z fragmentem tekstu (uczniowie nie znają wcześniej wiersza) i jedną kartkę formatu A4.
1
 
Pomocnicy z bajki
1. Krążą skrzaty koło chaty
Zajęte robotą:
Tu na dachu wstawią łaty,
Płot chrustem przeplotą.
4. W stajni obok sypią obrok
Dla zgłodniałej kaczki,
A źrebiątko zjada w kątku
Od skrzata przysmaczki.
2. Tam w ogródku, po cichutku,
Na wielkim łopianie,
Jajo niosą, przez kokoszę
W krzakach zapomniane.
5. Tuż przed domem perz i słomę
Uprzątają spiesznie,
Nawet straszka w cudzych łaszkach
Ciągną na czereśnię.
3. Zagraj rudy wyjrzał z budy:
Wnet do niego spieszą.
Włos kudłaty już mu skrzaty
Wielkim zgrzebłem czeszą.
6. Pilnuj, straszku, wróbelaszków,
Niechże nam nie psocą!
Będą wcześnie na czereśni
Dojrzałe owoce.
Wanda Grodzieńska
3. Uczniowie po cichu czytają tekst samodzielnie.
4. N. zapisuje na tablicy (lub przypina napisane wcześniej na kartkach) pytania do wiersza i prosi, aby
dzieci odszukały te, na które mogą odpowiedzieć na podstawie swojego fragmentu, np.:
– Co robiły skrzaty na dachu?
– Do czego krasnalom potrzebny był chrust?
– Na czym krasnale niosły jajo?
– Jakiego koloru był pies?
– Czym czesały skrzaty psa?
– Jakie zwierzę żywi się obrokiem?
– Komu skrzat dawał przysmaczki?
– Co krasnale sprzątały przed domem?
– Jak ubrany był strach na wróble?
– Przed czym strach miał chronić?
– Jakie drzewo ochraniał strach?
5. Aby odnaleźć „swoje” pytania uczniowie czytają wszystkie zapisane na tablicy. Na polecenie N.
każde dziecko odczytuje głośno wybrane pytanie i udziela na nie odpowiedzi zgodnie z treścią frag−
mentu wiersza.
6. Ilustracja.
Każde dziecko ilustruje przeczytany przez siebie fragment wiersza i podpisuje samodzielnie,
własnymi słowami.
7. Z rysunków każdy zespół składa książkę. Nie narzucamy dzieciom kolejności. Każdy zespół wyko−
nał w ten sposób jedną – zupełnie inną książkę.
8. Uczniowie prezentują swoje książki przed koleżankami i kolegami.
9. N. odczytuje cały wiersz „Pomocnicy z bajki”, a uczniowie porównują, kto był najbliżej dokładne−
go „odtworzenia” kolejności zwrotek wiersza.
2
667927578.001.png
10. Rozsypanka wyrazowa.
N. na tablicy przypina magnesami rozsypankę wyrazową, dzieci w zespołach próbują ustalić
prawidłową kolejność wyrazów. Wpisują zdania do zeszytów.
(Można wprowadzić formę konkursu – która grupa sprawniej i bezbłędnie wykona zadanie).
Krasnale
wśród
nas.
Skrzaty
i
krasnale
pomagają
nam
wspaniale!
Krasnoludki
pomagają
wszystkim
potrzebującym.
11. Wykreślanka.
Każdy zespół otrzymuje kartki z trzema zdaniami, z których wykreśla niepotrzebne wyrazy. Prawi−
dłowe zdania uczniowie zapisują na tablicy i w zeszytach.
– Krasnoludki są na świeczce świecie i Wy o tym dobrze lubicie wiecie.
– Każdy malec palec o tym wie, że krasnale lubią grają się.
– Czerwone niebieskie czapki, czerwone butki, całe zielone czerwone są krasnoludki.
(Z podanych zdań dzieci mogą wypisywać rzeczowniki, przymiotniki i czasowniki).
12. Kalambury.
Każdy zespół otrzymuje karteczkę z imieniem krasnoludka – uczniowie odczytują, czym zajmował
się dany krasnal i pokazują tę czynność. Pozostałe dzieci muszą odgadnąć, co to za czynność i jakie
może mieć imię dany krasnal.
(Możemy przypomnieć tutaj wiadomości o częściach mowy – np. Płaczek, płacz – rzeczownik,
płacze – czasownik).
Przykładowymi imionami mogą być imiona krasnali z „Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków”
– Płaczek, Gapcio, Mędrek, Apsik, Śpioszek, Nieśmiałek, Gburek itp.
13. Ćwiczenia czytania ze zrozumieniem z jednoczesnym ćwiczeniem pisania.
N. zapisuje na tablicy tekst z lukami. Uczniowie przepisują tekst do zeszytu, uzupełniając go
samodzielnie właściwymi wyrazami.
Krasnoludek, który ciągle śpi ma na imię ........................................... . A ten, który wciąż płacze to
................................. . Bardzo wstydliwy jest skrzacik, na którego mówią ...................................... .
(Przypominamy dzieciom o stosowaniu wielkiej litery przy zapisie imion).
14. Omnibus:
Na zakończenie lekcji N. proponuje zabawę w Omnibusa. Kolejno każde dziecko otrzymuje zapi−
sane na karteczce pytanie, odczytuje je i próbuje udzielić odpowiedzi. Jeśli odpowie, karteczka
zostaje u niego i zamienia się w punkt. Jeśli pytanie pozostaje bez odpowiedzi karteczka wraca do
N., odłożona zostaje na spód stosu kart, ktoś inny będzie miał szansę na zdobycie punktu w zamian
za odpowiedź na to pytanie. Pytania są zadawane do końca, aż nie zostanie żadne bez odpowiedzi.
Najważniejsze, aby dzieci same odczytywały treść.
Wśród pytań mogą być takie, które podsumowują temat, moduł, a nawet semestr czy rok. Zadania
mogą być w formie rymowanych zagadek, pytań i poleceń.
3
667927578.002.png
Przykładowe pytania dotyczące tematu lekcji:
1. Jak miał na imię krasnal, który wciąż płakał?
2. Podaj tytuły dwóch bajek, w których występowały krasnoludki.
3. Krasnoludek – jaka to część mowy?
4. Jak nazywamy wyrazy nazywające czynności?
5. Na jakie pytania odpowiada czasownik?
6. Podziel na głoski wyraz .............. (N. lub uczniowie podają wyraz) itp.
Na koniec zliczamy punkty i wskazujemy klasowego Omnibusa.
Proponuję rozłożenie tematu na dwa dni. Można wprowadzić piosenki o krasnoludkach, przygoto−
wać czapki krasnoludków, np. z krepiny.
Podobne zajęcia można przeprowadzić, np. podczas „Wiosennego spotkania z rodzicami”. Wtedy
również rodzice pracują w zespołach i biorą udział w konkursach.
4
 
Zgłoś jeśli naruszono regulamin