skolioza.doc

(83 KB) Pobierz

Opracowała     Beata Biela

 

                                  KONSPEKT  LEKCJI Z  GIMNASTYKI  KOREKCYJNEJ

 

WADA: Skolioza.

TEMAT: Elongacja Kręgosłupa.

CEL: Wydłużanie kręgosłupa w różnych pozycjach.

WIEK: 6 lat

LICZBA ĆWICZĄCYCH: 7

MIEJSCE ĆWICZEŃ : sala gimnastyczna

CZAS TRWANIA: 30 min.

POMOCE: laski, woreczki, ławeczki, skrzynia, książki, numerki, muzyka, drabinki.

 

 

 

 

Tok lekcji

 

 

Cel ćwiczenia

 

 

Opis ćwiczenia

 

 

Dozowanie

Uwagi metodyczno-organizacyjne

I.Część

wstępna :

1.Zorganizowa-

nie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.

 

2. Motywacja do udziału w zajęciach.

 

3. Zabawa ożywiająca „Berek-most”.

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Ćw. oddechowe.

 

 

 

Czynności organizacyjno-porządkowe.

 

 

 

Nastawienie do ćwiczeń.

 

 

Ożywienie grupy. Rozciąganie mm prostownika grzbietu odcinka lędźwiowego.

 

 

 

 

 

 

 

Wzmocnienie mm oddechowych, zwiększanie ruchomości kl.piersiowej. Rozciąganie kręgosłupa.

 

 

 

Zbiórka. Powitanie i sprawdzenie obecności. Pobranie przyborów, rozmieszczenie ich na sali.

 

 

Podanie zadań lekcji.

 

 

 

Uczestnicy zabawy uciekają przed goniącym ich „berkiem”. Osoba złapana, np. przez dotknięcie, zamienia się w most, tzn. przyjmuje pozycję w skłonie podpartym (na czworakach z nogami wyprostowanymi).

Osoby chcące uratować mosty muszą przejść pod nimi.

 

P.w.- siad klęczny, RR wzdłuż ciała.

Ruch- wdech-ręce do góry;

Wydech- rr w dół za siebie (dłonie stykają się).

Ruch dodatkowy-skłon w przód przy wydechu.

/pozycja Bali-Yoga/

 

 

 

 

2 min.

 

 

 

 

 

1 min.

 

 

 

3-4x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 min.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas ćwiczeń.

 

Zmiana „berka”.

 

 

 

Wdech-nosem, wydech-ustami, dwa razy dłuższy od wdechu.

 

 

II. Część

główna :

 

1.Ćw. ramion i nóg.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Ćw. mm grzbietu .

 

 

 

 

 

 

 

3.Ćw. rozciągające mm klatki piersiowej.

 

 

 

 

4. Ćw. mm grzbietu .

 

 

 

 

 

 

5. Ćw. mm pośladkowych.

 

 

 

 

 

6. Ćw. oddechowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7. Ćw. mm brzucha .

 

 

 

 

 

8. Ćw. oddechowe .

 

 

 

 

9. Ćw. antygrawita-

cyjne .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10. Ćw. mm brzucha na przyrządach.

 

 

 

 

 

 

 

 

11. Rozciąganie mm grzbietu na przyrządach.

 

 

 

 

 

 

 

 

12. Zwis czynny .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13. Ćw. mm pośladkowych .

 

 

 

 

 

Ćw. elongacyjne zwiększające ruchomość obręczy barkowej i nóg. Ćw. korekcyjne połączone z zabawą przy muzyce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wzmocnienie mm grzbietu.

 

 

 

 

 

 

 

Elongacja kręgosłupa. Rozciąganie mm piersiowych.

 

 

 

 

 

Wzmocnienie mm prostownika grzbietu i mm karku, mm pośladkowych oraz mm ściągających łopatki.

 

 

 

Wzmocnienie mm pośladkowych.

 

 

 

 

 

Wzmocnienie mm oddechowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wzmocnienie mm brzucha, rozciąganie mm piersiowych.

 

 

 

 

Wzmocnienie mm oddechowych, mm prostownika grzbietu.

 

 

 

Utrzymanie prawidłowej postawy (skorygowanego kręgosłupa i głowy) w warunkach dodatkowego obciążenia osiowego.

 

 

 

 

 

Elongacja kręgosłupa. Wzmacnianie mm brzucha, mm grzbietu, ściągających łopatki.

 

 

 

 

 

 

 

Rozciąganie mm grzbietu. Wzmacnianie mm ściągających łopatki, mm pośladkowych.

 

 

 

 

 

 

Elongacja kręgosłupa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wzmocnienie mm pośladkowych .

 

 

 

 

 

Dzieci wykonują ćwiczenia przy rytmicznej muzyce, naśladując ruchy n-la :

1.P.w.- stanie w postawie skorygowanej.

Ruch – krążenia RR oburącz oburącz w przód.

 

2.P.w.-j.w.

Ruch – krążenia RR oburącz oburącz w tył.

 

3.P.w. – j.w.

Ruch – rytmiczny ruch NN(bioder) bioder jednoczesnym ćwiczeniem RR w rytmie:

1,2 – „skrzydełka”

3,4  - wyrzut RR w górę

5,6 – „skrzydełka”

7,8 – wyprost RR w dół.

 

P.w. – leżenie przodem, ręce wyprostowane trzymają laskę, pod brodą woreczek.

Ruch – unoszenie rąk z laską w górę, broda przytrzymuje woreczek, nogi lekko uniesione w górę, wzrok skierowany na podłogę.

 

P.w. – siad klęczny (pozycja niska Klappa).

Ruch – maksymalne wyciągnięcie rąk po podłodze w przód („ukłon japoński”),wytrzymać ok.3 sek.

 

P.w. – siad prosty, ręce wzdłuż tułowia.

Ruch – skręty T w tył przez ramię, przejście do podporu przodem. Ciało wsparte na prostych rękach. Przejście i powrót do pozycji wyjściowej.

 

P.w. – leżenie przodem, RR na pośladkach, czoło przylega do podłogi.

Ruch – oderwanie prostych NN od podłoża na wysokość 5cm.

 

P.w. – klęk- prawa noga odwiedziona w bok na niej ułożona RR prawa, druga RR wzdłuż T.

Ruch – uniesienie ręki wyprostowanej wzdłuż T – wdech, wytrzymanie. Wydech – opuszczenie. Zmiana.

 

 

 

 

P.w. – siad prosty tyłem do drabinek, RR chwyt za dosiężny szczebel, woreczek między stopami.

Ruch – unoszenie NN z woreczkiem, wytrzymać.

 

P.w. – klęk podparty.

Ruch – wdech-wygięcie kręgosłupa (poz. Kota), wydech-kręgosłup opuszczamy ( do środka).

 

P.w.- stanie

Ruch- marsz z książką na głowie (wspięcie na palcach).

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin