Pedagogika wczesnoszkolna - funkcje nauki domowej (praca domowa) - �EREK.doc

(67 KB) Pobierz

Funkcje nauki domowej

Nauka domowa w literaturze pedagogicznej określana jest również mianem pracy domowej, pracy międzylekcyjnej, pracy lekcyjno domowej, nauki własnej.

Praca domowa to forma nauczania i uczenia się ściśle zespolona z lekcja; to forma obowiązkowych wykonywanych zwykle w domu, zajęć szkolnych uczniów, których celem jest rozszerzenie, utrwalenie i pogłębienie ich wiedzy i wiadomości zdobytych na lekcjach oraz wdrożenie do samodzielności w posługiwaniu się widzą, w zbieraniu informacji, w dokonywaniu informacji, rozwiązywaniu zagadnień oraz pisemnym ich opracowaniu.

Nauka domowa powinna być też indywidualnym, dodatkowym wkładem pracy w realizację osobistych zainteresowań, poznawanie własnych możliwości, słabych i mocnych stron, indywidualnych cech, np. typu pamięci.

Funkcje nauki domowej wg Cz. Kupisiewicza:

-              Opanowanie, w drodze samodzielnej pracy, określonych wiadomości stanowiących podstawę do opracowania w szkole nowych zagadnień;

-              Utrwalenie materiału opracowanego na lekcji;

-              Zebranie pomocy szkolnych;

-              Ukształtowanie u uczniów określonych umiejętności i nawyków poprzez samodzielne ćwiczenia;

-              Rozwijanie samodzielności myślenia i działania poprzez wykonywanie zindywidualizowanych zadań teoretycznych i praktycznych w zakresie wykraczającym poza materiał programowy danego przedmiotu, ale przystosowanym do możliwości poszczególnych uczniów.

Funkcje pracy domowej wg W. Okonia: Zmuszając uczniów do samodzielnego podejmowania codziennych obowiązków kształtuje ich wolę i charakter, rozwija systematyczność i dokładność, inicjatywę i pomysłowość, wzmacnia wiarę we własne siły, kształtuje włciwy stosunek do pracy.

Funkcje nauki domowej wg J. Zborowskiego: poza kształceniem charakteru i rozwijaniem uzdolnień, rozwija ona i wzbogaca tak ważne w procesie uczenia się życie emocjonalne wychowanka.

Funkcje nauki domowej  wg R. Więckowskiego: praca domowa ucznia, odpowiednio przygotowana w toku uczenia się na lekcji pod bezpośrednim kierunkiem nauczyciela, nabiera szczególnego znaczenia jako przygotowawczy etap samokształcenia.

Niektórzy pedagodzy SA zdania, że w klasach początkowych należy preferować przede wszystkim cele utrwalania wiadomości i umiejętności nabytych w szkole. Takie tradycyjne podejście prezentuje wieku pedagogów preferujących głównie funkcję utrwalają i usprawniają tylko szkolne wiadomości, w sytuacjach nie powiązanych z życiem dziecka w środowisku.

Większość pedagogów nauce domowej przypisuje następujące funkcje (zadania):

·              Dydaktyczna, a w jej zakresie:

-              opanowanie nowego materiału;

-              utrwalenie przyswojonego materiału;

-              kształtowanie umiejętności i nawyków;

-              rozwijanie samodzielności w myśleniu i działaniu.

·              Wychowawczą, a w jej zakresie:

-              Kształtowanie woli i charakteru;

-              Rozwijanie systematyczności i dokładności;

-              Rozwijanie inicjatywy i pomysłowości;

-              Wzmacnianie wiary we własne siły;

-              Kształtowanie włciwego stosunku do racy i ludzi.

Próbuje się udoskonalić funkcje nauki domowej poprzez wzbogacenie funkcji dydaktycznej pracy lekcyjno domowej o cele twórcze, a wychowawczej o cele społeczne.

Tak więc praca domowa w nauczaniu początkowym ma znaczenie głównie ze względu na wdrażanie do samokształcenia. Ma związek z poziomem elementarnych umiejętności dziecka (czytanie, pisanie, mówienie), a z kolei sama ma sł ich kształtowaniu. Szkolna nauka bez pracy domowej nie jest w stanie zagwarantować w stopniu optymalnym opanowania tych umiejętności. Ponadto przez pracę domową kształcimy takie cechy charakteru jak:

-              obowiązkowość;

-              zdyscyplinowanie;

-              odpowiedzialność;

-              systematyczność.

Wynika to poniekąd z funkcji pracy domowej, takich jak:

-              opanowanie w drodze samodzielnej pracy w domu określonych wiadomości, stanowiących podstawę omawiania nowych zagadnień w szkole pod kierunkiem nauczyciela, rozwiązania problemu teoretycznego lub praktycznego itp.;

-              utrwalenie materiału omówionego na lekcji;

-              zebranie pomocy szkolnych, jak: okazy przyrodnicze, widokówki, zestawienia statystyczne, materiały uzyskane w drodze obserwacji i wywiadów itp., jako podstawy do realizacji nowego tematu lekcji;

-              ukształtowania u uczniów określonych umiejętności i nawyków w drodze samodzielnego ćwiczenia;

-              rozwijanie samodzielności myślenia i działania przez wykonywanie zindywidualizowanych zadań teoretycznych i praktycznych w zakresie wykraczającym poza materiał programowy danego przedmiotu, ale przystosowanym do możliwości poszczególnych uczniów.

Ważne jest przygotowania dzieci do jej odrabiania:

-              muszą to być zadania zrozumiałe, możliwe do wykonania samodzielnie przez każde dziecko;

-              dobrze jest różnicować je ze względu na indywidualne możliwości;

-              może ona być zadawana w każdym momencie lekcji (na początku, w jej środku, na końcu);

-              dobrze jest, jeśli dziecko zapisze to, co ma zrobić w domu (na pierwszym etapie edukacji może to robić nauczyciel);

-              nauczyciel musi dokładnie wiedzieć, jaki cel ma osiągnąć dziecko poprzez wykonanie takiej pracy.

Zasady, których trzeba przestrzegać przy zadawaniu pracy domowej:

-              zadania domowe nie mogą być trudniejsze od szkolnych;

-              czas na odrobienie musi być taki, aby dziecko mo9gło bez uszczerbku dla zdrowia je odrobić;

-              nie wszystkie przedmioty wymagają zadawania prac do domu;

-              zadania musza być na miarę możliwości wykonawczych dziecka, tak intelektualnych, jak fizycznych i innych;

-              nie można zadawać prac do których wykonania dziecko musi kupować drogie materiały.

Pracą domową kieruje nauczyciel poprzez cztery ogniwa:

-              planowanie pracy domowej zintegrowanej z lekcją;

-              zadawanie (wskazywanie, proponowanie, zalecanie);

-              oceniające sprawdzenie zadań domowych (wyników, wysiłw);

-              wykorzystanie na lekcjach (najbliższych, bliskich i dalszych) rezultatów pracy domowej.

Z przeprowadzonych badań wynika, że stopień realizacji funkcji zadań może być zaburzony:

-              nadmierną liczbą prac domowych;

-              zlecaniem do wykonania trudnych zadań;

-              niedostateczny przygotowaniem do samodzielnej pracy.

Powoduje to zniechęcenie do nauki, czasami nawet wywołuje wrogie nastawienie do szkoły.

 

By nauka domowa przynosiła naprawdę wymierne korzyści dla dziecka  nie powinny dominować w niej dydaktyczne cele utrwalania wiadomości i umiejętności, a nauczycielom nie powinno zależ na wyposażaniu uczniów w zasób widz złonej z oderwanych, często nie przydatnych faktów. Uczniom potrzebna jest taka widza, która będzie wykorzystywana w różnych sytuacjach zmieniającego się wciąż otoczenia przyrodniczego, społecznego i kulturowego. Potrzebne są im takie umiejętności i sprawności, które bę przydatne w uczeniu się prze całe życie, w procesie samokształcenia.

Istnieje wiec potrzeba kształcenia takiego człowieka, który poznaje siebie i potrafi sam kierowaćasnym życiem, dokonując trafnych wyborów: jest otwarty, pomysłowy, potrafi racjonalnie planować i skutecznie realizować cele, a nauka domowa może sprzyjać realizacji tych zadań. Ponieważ dziecko w młodszym weku szkolnym nie opanowało jeszcze odpowiednich technik uczenia się, brak mu także nawyków samodzielnej pracy, umiejętności korzystania z różnych źdeł wiedzy, dlatego należy je wdrażać do samodzielnej nauki domowej już od pierwszych dni pobytu w szkole.

Nauka domowa nie powinna być tylko dodatkiem niezbędnym do należytego opanowania przez uczniów określonych wymagań programowych, ale ważnym elementem całej struktury kształcenia dziecka. Jednym z jej istotnych celów może być aktualizowanie programu, poszerzanie go i uzupełnianie o wiadomości z życia. Poprzez zadania domowe uczeń może spojrzeć na materiał programowy z innej strony, wykazać inicjatywę, samodzielność i aktywność.

Nauka domowa to dodatkowy, indywidualny wkład pracy w realizację osobistych zainteresowań ucznia, który pozbawiony samodzielnej kontroli ze strony nauczyciela, staje się aktywną i samodzielni...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin